Az amerikai és brit titkosszolgálatok az iraki háborúról szóló második, később el nem fogadott határozat előtt mérték volna fel a tanács tagjainak szavazati szándékát.
Felkérésre dolgoztak
A brit kémszervekhez érkezett felkérésről az Observer még az iraki háború kitörése előtt beszámolt, értesüléseiket most a titkosszolgálatokhoz közeli források is megerősítették.
Az ingadozó államok szavazási szándékának felderítésére indított akcióhoz a CIA kérte a brit titkosszolgálatok segítségét. Az akcióban a kormány szupertitkos megfigyelőközpontja, a GCHQ fordítói és elemzői vettek részt.
Tudd és tedd
A Kína elleni kémkedésre az Observer szerint az utal, hogy az egész ügyre vonatkozó dokumentumokat Katherine Gun, a GHCQ 29 éves kínai tolmácsa szivárogtatta ki. A lap szerint az ilyen titkosságú akciókat szigorú "tudd és tedd" elven szervezik, képtelenség, hogy egy Gunhoz hasonlóan alacsony beosztású alkalmazott hozzáférjen az anyagokhoz. Hacsak nem részese az akciónak.
A Gun által kiszivárogtatott, 2003 január 31-i keltezésű feljegyzés szerint a titkosszolgálat "a létező összes" olyan információ beszerzését tervezte, mely "előnyhöz juttathatja az amerikai döntéshozókat a számukra kedvező eredmény elérése érdekében". Az akció a BT február 5., az iraki háborúról szóló, végül meg nem szavazott második határozatáról döntő ülését előzte meg.
Gondban a kormány?
Az Observer szerint a feljegyzés és a titkosszolgálati források beismerése kellemetlen helyzetet teremthet nem csak a GHCQ-t vezető David Pepper, de a titkos szervezet munkáját felügyelő Jack Straw külügyminiszter számára is.