További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Ugyanakkor elismerte, hogy a balkáni hadszíntereken vannak olyan súlyos egészségügyi kockázatot jelentő tényezők, amelyek mindenképpen indokolttá teszik a rendszeres vizsgálatokat. Jelenleg minden magyar katona rendelkezik a NATO által előírt egyéni vegyvédelmi, illetve sugárzásmérésre alkalmas felszereléssel.
Ellentmondás arról, hogy jártak-e magyarok a fertőzött területeken
A jelentés szerint magyarok nem jártak olyan területeken, melyeket korábban a NATO ilyen lövedékkel támadott - sem Koszovóban sem Boszniában. Ennek ellentmond, hogy a Balkánon szolgált, és azóta elhunyt Körmendi István özvegye az Indexnek korábban azt nyilatkozta, hogy férje 1996-ban Tuzlában, 1999-ben pedig Szarajevóban szolgált. A NATO 1995 májusának végén tuzlai, 1995 augusztusában pedig szarajevói célpontokat is támadott, és itt is használtak már szegényítetturán-tartalmú lövedéket - ismerte el korábban a NATO.
Az özvegy azt is állítja, hogy férje (saját beszámolói szerint) találkozott az urántartalmú lövedékek nyomaival Szarajevóban (a lövedékek jellegzetességeiről a külföldi katonák tájékoztatták).
Juhász Ferenc, a bizottság alelnöke az Indexnek ezzel kapcsolatban elmondta: a Honvédség kapott egy listát a célpontokról, és ha ezek környékén nem is dolgoztak magyarok, mégis elképzelhető, hogy jártak fertőzött területen. Mivel sok támadás célt tévesztett, és a levegőbe kerülő veszélyes anyag is megfertőzhetett távolabbi területeket, így azokkal magyar katonák is kapcsolatba kerülhettek.
|
A magyarok '99-ben ,,véletlenül" értesültek a lövedék bevetéséről
Svéd László elmondta: a honvédség illetékesei 1999. júliusában informálisan értesültek angol katonáktól a szegényített urántartalmú lövedékek bevetéséről. A NATO a magyar katonák kiküldése előtt tehát nem tájékoztatta a Honvédelmi Minisztériumot a lehetséges veszélyekről. A tábornok szerint ez azzal magyarázható, hogy mivel a lőszer hagyományos fegyvernek számít, ezért azzal kapcsolatban a NATO-nak tájékoztatási kötelezettsége nem volt.
Magyar MiG-eken is voltak szegényítetturán-tartalmú rakéták
A honvédség jelentéséből kiderül, hogy 1994-ben R-60MK típusú rakéták érkeztek Magyarországra Oroszországból, melyek harci feje szegényített uránból készült pálcákat tartalmazott. A rakétákat lengyelországi gyakorlatokon vetették be a magyar MiG-29-esek 1996-ig. A dokumentum szerint a rakéták felületén minimális sugárzást mértek, de néhány méteres távolságban ez már érzékelhetetlen volt, és a személyzet részéről sem érkezett egészségügyi panasz.