Romney nyilvánosságra hozta a papírokat
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
A volt massachusetts-i kormányzó Mitt Romney és felesége, Ann ígéretéhez híven nyilvánosságra hozta két évre visszamenőleg adóbevallását. Eszerint Romneyéknak 2010-ben 21,7 millió, 2011-ben pedig 21 millió dollár (összesen közel tízmilliárd forint) jövedelmük volt.
Ezek szinte kizárólag befektetésekből származtak, ezért 14 százaléknyi adót fizettek be utánnuk, miközben a munkabér után akár 35 százalékos is lehet az adó (a többség ugyanakkor nem ennyit fizet). A Romney által nyilvánosságra hozott dokumentumokból az is kiderül, hogy Romneyék az elmúlt két évben hétmillió dollárt fordítottak jótékonykodásra, a pénz több mint fele a mormon egyháznak ment.
Romney a hétfő esti, első floridai elnökjelölti vitán jelentette be, hogy a korábban jelzett április helyett már kedden két évre visszamenőleg nyilvánosságra hozza adóbevallását, és kész felelni a felmerülő kérdésekre. Romney azt mondta, annyi adót fizetett, amennyit a törvény szerint köteles volt, egy dollárral sem többet.
A papírok bemutatása azért volt egyre égetőbb kérdés Romneynak, mert elsősorban Gingrich rendszeresen ostorozta az elmúlt hetekben, amiért még nem hozta nyilvánosságra adóbevallását. A volt házelnök az előző héten a második dél-karolinai vitán azzal próbált meg nyomást gyakorolni, hogy közzétette saját bevallását 2010-ből. Eszerint feleségével együtt 3 142 066 dolláros bevételük 31,7 százalékát, 994 708 dollár adót fizettek be, emellett Gingrich alapítványának a pénzügyeit is nyilvánosságra hozták.
Romney sikeres üzletemberként a Bain Capital befektetői tanácsadócég vezetője volt, mielőtt Massachusetts állam kormányzója lett. Vagyona becslések szerint elérheti a 250 millió dollárt.
Nem Romney az első multimilliomos amerikai, aki elindulna az elnökségért, de ellenfelei különösen keményen támadják, és hónapok óta úgy próbálják beállítani, mint aki nem érti meg az átlagamerikaiak problémáit.
Romney több rosszul sikerült lépése is hozzájárult ennek a képnek az erősítéséhez. Az egyik vitán például tízezer dolláros fogadást ajánlott az akkor még versenyben lévő Rick Perry texasi kormányzónak, egy kampányeseményen pedig zsebből fizetett több ezer dollárt egy nehéz helyzetben lévő támogatójának.
Nagy kérdés, hogy az adóbevallása körül kialakult felhajtás mikor ül le. Romney számolhatott azzal, hogy Barack Obama kedd esti évértékelője elvonja majd valamennyire a figyelmet, ugyanakkor legalábbis egy ideig még republikánus riválisai és a demokraták is biztosan felszínen tartják majd a témát.
Rovataink a Facebookon