Ron Paul: Még nincs vége

2012.05.10. 17:52

Emailben buzdít már Mitt Romney támogatására a korábban még a volt massachusettsi kormányzót ostorozó Rick Santorum, és Newt Gingrich is, de Ron Paul még továbbra is versenyben van Obama leendő kihívójával.

000 136342409
Fotó: Justin Sullivan

Miközben a mindvégig esélyesebb Romney már az elnökválasztásra koncentrál, az egyre növekvő rajongói bázissal büszkélkedő Paul arról beszél, hogy a jelöltválasztás még nem ért véget. A texasi libertárius jelölt szerint még semmi sincs lejátszva, taktikája pedig egyelőre nem tűnik hamvábaholtnak. Ha Paul öt államban megszerzi a küldöttek többségét, a neve felmerülhet augusztusban Tampában, és Romney engedményekre kényszerülhet, hogy elkerülje a presztizsveszteséget.

Az elnökségért harmadszor induló Ron Paulnak egy államban sem sikerült még nyernie az előválasztások során, politikai manőverezésben azonban még sosem volt ilyen jó. A jelöltjeinek az a feltett szándéka, hogy nyomást gyakoroljanak az augusztus végén Tampában tartott jelöltállító konvención. Ahhoz, hogy ott valaki megnyerje a név szerinti szavazást, 1144 jelöltre van szüksége. Romney-nak a hivatalos becslések szerint most 847 van, Paulnak pedig csak 80, azonban a texasi kongresszusi tag az utóbbi államokban egyre több jelöltet tudott megszerezni.

Nemrég Maine államban a hét végi választáson 24-ből 21 helyet szereztek meg Paul emberei, Nevadában pedig 22 jelöltje jutott be a 25 helyre. Ron Paul, akit rajongói sokszor csak Doktor úrként emlegetnek, a soron következő Minnesotában, Iowában és Coloradoban is hasonlóan eredményes lehet, írja a Bloomberg Businessweek.

000 136577430
Fotó: Chip Somodevilla

Ez persze nem azt jelenti, hogy Ron Paul el fogja vinni az elnökjelöltséget Romney elől Tampában, de az emberei éppen akkor kavarhatják meg a dolgokat, amikor a republikánusoknak egy jelölt mögött kiállva kéne egyesülniük. Ha az addig el nem kötelezett jelöltek szavazásán több állam is Paul mögött áll ki, az ugyan még kevés lesz a győzelemhez, de az eset a republikánus pártot és Romney-t is kínosan érintené a novemberi elnökválasztás előtti utolsó hónapokban.

Alelnöki felkérésre azért nem kell számítani, de megeshet, hogy például Tampában Romney-nak át kell adnia a mikrofont Paulnak, hogy elmondhassa a beszédét, vagy néhány ötletét fogja átvenni és beépíteni a programjába.

Bár Paul több programpontja is túl radikális ahhoz, hogy keresztülverje a republikánusokon (például az amerikai katonai csapatok Afganisztánból való azonnali kivonása), ugyanakkor miután éveken át kampányolt a Federal Reserve megszüntetése mellett, 2010-ben a kongresszusban a republikánusok többsége támogatta a Fed felülvizsgálatáról szóló javaslatát. A Tea Party teljesen átvette tőle a korlátozott, az alkotmány szellemében irányító kormány koncepcióját. Látható, hogy Ron Paulnak már több elképzeléséhez is sikerült megnyernie a pártot, és a jelöltjeinek továbbra is ez lehet a célja.