Obamának most oda kell tennie magát

2012.10.17. 00:49

Különösen nagy a tétje az amerikai elnökjelöltek kedd esti, második tévévitájának, miután a két héttel ezelőtt tartott első megmérettetés után szorosabb lett az állás. Elfogyott az újraválasztásáért küzdő Barack Obama demokrata elnök előnye országosan, és több csatatér államban is feljött, vagy átvette a vezetést a republikánus jelölt, akinek saját bázisát is sikerült feltüzelnie.

Obama csalódást okozott, Biden harcias volt

Két hete Denverben Obama visszafogott taktikája inkább fáradtságnak tűnt a 67 milliónál is több amerikai által követett első vitában, ezzel pedig csak még inkább kidomborította kihívója, Mitt Romney meglepő magabiztosságát. A republikánus jelölt nagyon élt, nem követett el hibát, és jelképes volt, amikor a vita végén Romney köré gyűlt a családja, ezzel pedig Obama feleségével, Michelle-lel együtt a kör szélére szorult.

Az alelnökjelöltek vitáján aztán Joe Biden szépített Paul Ryan ellen, sikerült a külpolitikai tematikát erőltetnie, és az előző héten már sokkal inkább megoszlott a nézők véleménye a vita győztesének személyéről. Ez azonban nem volt sorsdöntő fordulópont, a kedd esti, a belpolitikát és külpolitikát is érintő második elnökjelölti vita a Long Island-i Hofstra Egyetemen viszont ismét az lehet.

Romney ismételne

Obamának ezúttal sokkal lendületesebbnek és magabiztosabbnak kell lennie, azonban el kell kerülnie a túlzottan agresszív fellépést. Több elemző is úgy véli, hogy Obama taktikája valahol félúton lehet majd az első, álmos vita, és Biden harciassága között. Obama tanácsadói már jelezték, hogy az elnök ezúttal várhatóan nem hagyja ki a magas labdákat, és számos vitatott kijelentése miatt is nekimehet majd Romney-nak.

Kedden a vita előtt az 1992-ben és 1996-ban is független jelöltként indult Ross Perot támogatását is megszerezte Romney. Kampánystábja szerint a republikánus jelölt megpróbálja majd megismételni a korábbi szereplését. Ez sem lesz azonban egyszerű feladat, hiszen azóta vele szemben is nőttek az elvárások.

Ez a vita nem az a vita

Miközben óriási a tét, a második vita nemcsak az első megismétlése lesz egy másik városban, másik moderátorral (ezúttal a CNN-es Candy Crowley), hanem alapjaiban fog különbözni a denveritől, hiszen az úgynevezett town hall formátumban tartják. Míg a két héttel ezelőtti vitában az elsötétített közönség néma csendben kellett, hogy üljön, addig ezúttal nagyjából nyolcvan bizonytalan választó alkot majd félkört a stúdióban.

A helyszínen helyet foglaló nézők közül többen személyesen is választ várhatnak egy őket érdeklő témában a jelöltektől, emellett a moderátor emailen érkezett kérdéseket is felolvashat Obamáéknak. Így aztán a két elnökjelöltnek legalább olyan fontos maguk mellé állítani a helyi közönséget, mint a tévénézőket, hiszen a reakcióik is hathatnak a távolról figyelő milliókra.

Ebben az esetben több irányba kell figyelni, így kicsit körmönfontabban lehet eljutni a másik jelölt támadásáig. Egy ilyen felállás egyben azt is jelenti, hogy sokkal rosszabbul jöhet ki, ha egy jelölt megpróbál valahogy elsikálni egy problémásabb kérdést.

Habár nem valószínű, de nagyobb eséllyel kerülhet elő olyan téma, amelyre esetleg kevesebbet készült a jelölt a saját stábjával tartott próbavitákon (ott van például az A123 nevű, elektromos autókhoz akkumulátort gyártó cég kedden bejelentett csődje, ami a zöldenergia programok miatt is fontos). A town hallnál a testbeszéd is több figyelmet igényel, mint amikor egy pódiumon állhatnak a jelöltek, akiknek ezúttal egy bárszékkel kell beérniük, mielőtt még beszéd közben sétára indulnának a közönség előtt.

Mozognak a csatatérállamok

Obamának és Romney-nak sem lesz könnyű dolga kedd este, pedig a legkisebb hiba is életveszélyes lehet. A RealClearPolitics összesítésében fej-fej mellett áll a két jelölt, Romney 47,4 százalékkal vezet, Obama 47,1 százalékkal követi. Teljesen kiegyenlített a küzdelem többek között New Hampshire-ben, Coloradóban, Virginiában. Ohióban is közelebb került Romney, de nem tudta befogni Obamát.

Az első elnökjelölti vita óta ugyanakkor nagyrészt Romney előnyét mutató felmérések érkeztek Floridából, ahol ugyan még csak 2,5 százalékkal vezet átlagban Romney, de egyértelműen ő van emelkedőben. A korábban szintén szorosabb Észak-Karolinában pedig már 4,7 százalékra elhúzott a republikánus jelölt az elmúlt másfél hétben.

A vitán nyújtott teljesítmény fontos dollármilliókat is jelenthet adományokban a jelölteknek, az első megmérettetés után például megpörgött Romney pénzszivattyúja. Az utolsó hetekben minden pénzre szükségük lesz a jelölteknek, és mindketten különösen jól kalapoztak: Obama és a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) a szeptemberben gyűjtött 181 millió dollárral abszolút rekordot állított fel, de Romney és a Republikánus Nemzeti Bizottság (RNC) sem maradt el sokkal a maga 170 milliójával.

Kőkemény külpolitikával zárnak

A kedd esti vita azért is fontos lesz Romney-nak, mert a jövő hétfőn rendezett harmadik, egyben utolsó vita témája már kizárólag a külpolitika lesz, ami eddig alapvetően Obama terepe volt, habár a republikánusok kedden például keményen támadták a demokratákat, amiért Hillary Clinton külügyminiszter kijelentette, ő, és nem az elnök viseli a felelősséget a kelet-líbiai Bengázi konzulátusának – ahol szeptember 11-én megölték az amerikai nagykövetet egy támadásban – biztonsági helyzetéért.