Sandy kettétépte az elnökválasztási kampányt

2012.11.02. 08:00

Hogyan érintheti a Sandy hurrikán a jövő keddi elnökválasztást? Az amerikai politikai élet egyik legnépszerűbb kérdése ez, de a szokásos hasonló kérdésekkel ellentétben most a legmagabiztosabb szakértők is leginkább csak csóválják a fejüket, miközben a hurrikán pusztítása után csütörtökön újrakezdődött a kampány.

Ilyen ugyanis még soha nem volt. Hasonlóra akad ugyan példa a közelmúltból is, 2004-ben például Oszama bin Laden közvetlenül a választás előtt üzent az amerikaiaknak, ami nagyban hozzájárulhatott George W. Bush győzelméhez. 2008-ben pedig az elnökválasztás előtti hetekben tört ki a gazdasági világválság, ami igencsak erősítette Obama üzenetét a változás szükségességéről.

Olyan viszont először történik, hogy közvetlenül az elnökválasztás előtti napokban súlyos természeti katasztrófa csap le az Egyesült Államokra. A Sandy ugyan nem lett minden idők legpusztítóbb vihara, de így is több mint ötven halálos áldozata volt Amerikában, 7,5 millióan maradtak áram nélkül és legalább 25 milliárd dolláros kár keletkezett. És hogy ilyen körülmények között ki jár jól a végsőkig kiélezett elnökválasztási versenyben? Biztosat semmiképp sem tudunk mondani, néhány támpontot mégis találhatunk.

1. Obama felelős vezetőként tűnhet fel

Bár Obama hivatalosan lemondta a kampányeseményeit a napokban, egy héttel a választás előtt valójában már minden megszólalás és megmozdulás a kampány része. Egyfelől persze az elnöknek ilyenkor kötelessége, hogy kampány helyett a helyzet megoldásával foglalkozzon, másfelől a választás szempontjából nem jön neki rosszul, hogy a médiában felelős, a politikai harc helyett a munkájával foglalkozó embert láthatnak.

Akinek érdemeit ráadásul még ellenfelei is elismerték. A katasztrófa sújtotta New Jersey republikánus kormányzója, Chris Christie többször is méltatta az elnököt, akivel szerinte csodálatosan lehetett együttműködni a helyzet kezelésében. Szerdán egyébként Obama egy ohiói kampányesemény helyett New Jersey-be utazott, hogy a kormányzóval együtt vizsgálja meg a károkat. „Aki azt hiszi, hogy most az elnökválasztással foglalkozom, nem ismer engem” – mondta Christie. Több elemző ugyanakkor bírálta, hogy Obama szerintük túl hamar mondott szentimentális beszédet („egyetlen embert sem hagyunk hátra"), amit a Twitteren is bíráltak.

2. A mocskolódás szünetelt pár napra

Az elnökválasztás az utóbbi hetekben különösen kemény hangulatú volt, személyeskedésekkel, és mocskolódással, ami talán az utolsó hétre is tartogatott volna még néhány gyomrost. Annál nagyobb öngólt azonban aligha lőhetne politikus, mint hogy egy katasztrófa közepén ellenfelét gyalázza, így a vita intenzitása csillapodott a napokban. Szerdán ugyan Mitt Romney a létfontosságú Floridába utazott egy nagygyűlésre, de ennek hangulata is egész más volt, mint Sandy nélkül lett volna.

A kampány azért nem állt le teljesen a hurrikán idején sem. Hétfőn például az Obama-stáb jelentette meg hirdetést Ohióban arról, hogy Romney hazudik arról, hogy a Chrysler Kínába szervezné ki álláshelyeit. A Romney-stáb eközben arról közölt hirdetést, mit tett tönkre szerinte Obama politikája. Teljes fordulatszámra csütörtökön pörög fel újra a kampány. Az utóbbi hetekben Romney határozottan előretört, a kényszerű szünet után most öt teljes napja maradt hátra. 

3. A demokrata államokat érte a vihar

A hurrikán teljesen elkerülte a keleti partvidék déli, republikánus államait, jellemzően a stabilan demokrata északon csapott le – írtuk korábban. A legfontosabb csatatérállam, ami Romney-nak lényeges és a vihar is érintette, Ohio, ahol a republikánus elnökjelölt kedden már a segélyek gyűjtőjeként szerepelhetett. Egyelőre úgy tűnik, hogy nagyrészt sikerül helyreállítani az áramellátást, de befolyásolhatja az eredményeket, ha egyes szavazókörzetek elérhetetlenek maradnak a víz miatt.

4. Az előzetes szavazás szünetelt

A Sandy hurrikán miatt több államban is fel kellett függeszteni az előzetes szavazást, miközben mindkét kampánystáb, de főleg Obamáék komoly energiákat fektettek a választók november 6. előtti mozgósítására. Ez azért is fontos lehet, mert 2008-ban Obama Coloradót, Floridát, Iowát és Észak-Karolinát is úgy nyerte meg, hogy az előzetesen leadott szavazatok közül többet, viszont a választás napján már kevesebbet kapott, mint John McCain, a republikánusok akkori elnökjelöltje.

A demokraták most azért aggódtak, mert a RealClearPolitics összesítése szerint totális döntetlenre álló Virginiában több olyan megyében sem tudott kisebb megszakítás után folytatódni az előzetes szavazás, ahol Obama 2008-ban jó eredményt ért el. A hagyományosan inkább republikánus államban ráadásul éppen olyan északi megyéket érintett a vihar, amelyek négy évvel ezelőtt kulcsfontosságúak voltak a demokrata győzelemben.

5. Florida és Ohio érintetlen maradt

Olyan meghatározó államokat viszont, mint Ohio, Florida vagy Wisconsin nem érintett olyan súlyosan a vihar. Ezeken a helyeken az alelnökjelöltek változatlanul harcban állnak: Joe Biden demokrata alelnökjelölt Bill Clintonnal karöltve Floridában, republikánus vetélytársa, Paul Ryan pedig hazai államában, Wisconsinban veti be magát, amelynek kongresszusi képviselője is.

Az előző hétfői, harmadik elnökjelölti vita után ugyanis mindkét oldal új taktikával fordult rá a hajrára. Míg Obamáék keményen ráfeküdtek az elmúlt hetekben már egyre inkább Romney-nak álló Florida megszerzésére, és szorossá tételére, addig a republikánusok újult energiákat fektettek abba, hogy játékba hozzák Minnesotát, Wisconsint, de még a biztos demokrata-állam szerepéből a felmérésekben a megbillenthetők közé sodródó Pennsylvaniát is.

6. A média sem úgy pörög

Egy gyakorlati szempont marad hátra: a média nem a választással volt elfoglalva az utóbbi napokban. Nemcsak azért, mert más téma volt a fontos, hanem azért is, mert számos meghatározó újság New York-i központját közvetlenül is érintette a hurrikán. A vihar elcsendesedésével ez persze elmúlik, de más dolog újra felpörögni, mintha semmi mással nem kellett volna foglalkozniuk a választáson kívül. Egy politikus pedig csinálhat bármit, ha a médiában nem megy át az üzenet, ahogyan szeretné.

Így, vagy úgy

A végére pedig nézzünk egy aktuális állást a RealClearPolitics összesítése alapján, az összes olyan állammal, amely ténylegesen is csatatér, és nagyon szoros lehet, valamint azokkal, amelyeket játékba próbálnak hozni az utolsó napokban a kampánycsapatok. Ohio és Florida kulcsfontosságú lesz, de meglepően sok állam boríthat a különböző szcenáriókon:

  Obama Romney
Országosan 47,4 47,4
Ohio 48,9 46,6
Florida 47,9 49,1
Virginia 47,4 47,9
Colorado 48,3 47,7
New Hampshire 48,8 47,5
Iowa 48,2 46
Nevada 50 47,3
Wisconsin 49,7 46
Michigan 47,7 44,7
Észak-Karolina 46 49,8
Pennsylvania 49,4 44,8
Minnesota 49,3 44,3