Trump bázisa az új ellenforradalmi osztály

GettyImages-480428830
2016.11.09. 22:14

Vidékiek a városiak ellen, frusztrált tömegek az elit ellen, a fehérek mindenki mással szemben: a konkrét kampányszövegeknél és hazugságoknál is fontosabbak azok a szakadások, amelyeket felszínre hozott az amerikai elnökválasztás. Trump bázisa, az új ellenforradalmi osztály.

Trump győzelme az egyik, ha nem a legnagyobb politikai kataklizmának tűnik a világban a második világháború óta. Abban nincs is nagy vita, hogy az esemény forradalmi jelentőségű, melybe egy egész korszak végét is könnyű belelátni: az uralkodó osztály, valamint a hagyományos politikai és médiaelit elleni lázadás viszi be a Fehér Házba a liberális konszenzussal szakító populista milliárdost. De kiknek köszönheti Trump a győzelmét? Valóban a vidéki redneckek, a vesztesek, az aluliskolázottak, a globalizáció áldozatai alkotják az új, jobboldali (ellen)forradalmi osztályt? Komoly jelek utalnak erre, de az egyik legmélyebb törésvonal faji: Trump mindenekelőtt a fehér Amerika szavazataival győzött.

Ahhoz képest, hogy évek óta mondogatják, hogy az amerikai választók változó demográfiája (lassan, de biztosan csökken a fehér szavazók aránya, miközben az afroamerikaiaké és a latinóké nő) miatt a hagyományosan fehér protestáns bázisú republikánusoknak előbb-utóbb komoly gondjai lehetnek, Trump úgy állt bele a kampányba, mintha eleve csak a fehérek szavazataira hajtott volna. Bejött neki.

A fehér szavazók aránya ugyan tovább csökkent az összes választó között (a 2012-es 72 százalékról 70-re), de közöttük olyan nagy volt Trump fölénye, hogy az ellensúlyozta Clinton sokkal nagyobb támogatottságát a színesbőrűek között. Pedig az nem volt kicsi: az exit pollok szerint az afroamerikaiak között Clinton 11-szer annyi szavazatot szerzett, mint vetélytársa, és a spanyolajkúak és az ázsiai származásúak táborában is kétharmados volt a fölénye. A fehérek között azonban Trump 58 - 37 arányban nyert, ez pedig elégnek bizonyult a győzelemhez.

A bőrszín meghatározó, de csak az egyik tényező a választást befolyásoló státuszjellemzők közül. Más dimenziókat is figyelembe véve még markánsabban kirajzolódik Trump támogatói bázisa. A republikánus jelölt leginkább a fehér aluliskolázott férfiak között hengerelt. A fehér férfiak 2-1 arányban szavaztak az ellenfelei szerint rasszista és szexista Trumpra Clintonnal szemben (63 kontra 31 százalék), ha pedig közülük csak azokat nézzük, akiknek max középfokú végzettsége van, már 72 százalék választotta a republikánus jelöltet.

A Clinton-kampány előzetesen többek között abban bízott, hogy a női szavazók közül különösen sokan fogják támogatni Hillaryt. Bár a nők többsége valóban őt választotta, közöttük is csak 54 százalékot szerzett, ami nem túl nagy kunszt: a nők a korábbi választásokon is demokratapártibbak voltak a férfiaknál, Obamára 2008-ban például 57 százalékuk szavazott. Többen, mint most Clintonra.

A számok alapján amellett is megalapozottan lehet érvelni, hogy a választást nem annyira Trump nyerte meg, hanem Hillary Clinton veszítette el. Trump 58 millió szavazója kétmillióval kevesebb, mint amivel Romney simán vesztett 2012-ben. Trump azért tudott mégis nyerni, mert Clinton még többet, 7 millió demokrata szavazatot bukott el Obamához képest. Ugyan látszólag jól teljesített a számára már előzetesen is kulcsfontosságúnak gondolt csoportokban, de nem elég jól: a nőkön kívül a fiatalok, a felsőfokú végzettségűek és a nemfehérek között sem tudta hozni Obama hajdani támogatottságát.

Leggyakrabban azt hallani, hogy Trump a „vesztesek”, vagyis a viszonylag rosszabb társadalmi helyzetűek, a szegényebbek és az alacsonyabb végzettségűek jelöltjeként forgatta fel az amerikai politikát, és hogy az elnökválasztás ennyiben nem egyszerűen ideológiákról és a személyekről szólt, hanem döntően osztályalapú volt. Ezt az összefüggést gyengíti az, hogy mint láttuk, a bőrszín meghatározó: bár az afroamerikaiak összességében továbbra is rendkívül hátrányos helyzetűek, Trump nem rájuk hajtott, hanem azokra a fehérekre, akik a globális kereskedelem, vagy éppen a szövetségi állam politikájának vesztesének érzik magukat.

Valószínűleg leginkább ennek köszönhető, hogy az évi 50 ezer dollárnál kevesebbet keresők között valójában Clinton nyert. Ezzel szemben Trump a magasabb jövedelműeknél győzött, és az osztályalapú értelmezéseket jelentősen árnyalja, hogy még a legmagasabb jövedelmi kategóriákban is a republikánus jelöltre szavaztak kicsivel többen – vagyis az anyagi helyzetnek sokkal kisebb a magyarázó értéke, mint amit a politikai közhelyek sugallnak.

A döntő azonban nem is ez, hanem az iskolai végzettség, és az, hogy van-e diplomája valakinek, vagy nincs. Míg a felsőfokú végzettségűek többsége Clintonra szavazott, a csak középiskolával rendelkezők többsége Trumpra. Ha még följebb nézünk, Clinton fölénye még nagyobb: a PhD-vel rendelkezők között már több mint 20 százalékos – az elit támogatásával azonban nem lehet elnökválasztást nyerni.

Ez megerősíteni látszik azt, amiről világszinten is egyre több kutató beszél: a modern demokráciák legfontosabb törésvonalává az iskolázottság válik. „Az iskolázatlanok félnek az életüket és tapasztalataikat nem ismerő intellektuális sznobok kormányzásától. Az iskolázottak pedig attól félnek, hogy a világ működését nem ismerő tudatlanok dönthetnek sorsukról” – írja a Metazin  egy Cambdridge-i politológus eszmefuttatása kapcsán.

Fordítsa el mobilját!

Miközben a választási térkép nagyvonalakban ezúttal is a szokásos piros-kék megoszlást mutatja (vagyis a keleti és a nyugati part demokrata, míg a középső és a déli államok republikánusok, azzal a nagyon nem mellékes körülménnyel, hogy a sok elektort adó ingaállamokat most mind Trump nyerte), nem az államok közötti különbségek érdekesek igazán, hanem az azokon belüliek. A megyei szintű adatokból gyönyörűen kirajzolódik, hogy Amerika (is) a város-vidék tengely mentén tört ketté:

Miközben a városokban nagyon jelentős Clinton fölénye, az elővárosokban pedig viszonylag kiegyenlített volt a küzdelem, az igazi vidéken Trump tarolt, ott a szavazatok közel kétharmadát gyűjtötte be. Az okok nyilván összetettek, de egyértelmű, hogy a vidéken élők nagyon jelentős része úgy érzi, hogy a nagyvárosi elitek nem hozzájuk beszélnek és nem velük törődnek, miközben a város és a vidék közötti kulturális távolság láthatólag nem csökken. 

„A vidéken élő embereknek kétszer akkora valószínűséggel van fegyverük és házasodnak fiatalabban. A városi „kék” területeken az emberek gyorsabban beszélnek és gyorsabban járnak. Inkább droghasználók, de kevésbé alkoholisták. A kékeknek valószínűleg nincs földjük, és, ami a legfontosabb, ők valószínűleg nem evangéliumi keresztények”

Kapcsolódó
Engem ne rasszistázzon senki, csak mert aggódom a jövőért

Engem ne rasszistázzon senki, csak mert aggódom a jövőért

A Brexit egy gigantikus méretű középső ujj a liberális elit felé, akik csak prolizni és idiótázni tudnak, most meg legszívesebben elszakadnának a néptől: elitellenesség, populizmus és közöny - mintha csak itthon lennénk.

hozott életközeli példákat a Cracked szintén az egyik „Trump-megyéből” elszármazott szerkesztője a Trump-jelenség kulturális hátteréről és az elittel szembeni frusztráció szerinte nagyonis valós okairól, melyek eléggé emlékeztetnek a Brexit kapcsán elmondottakra.

A változás ígéretének csábítása a politikai beágyazottsággal szemben a jelöltek megítélésében is tükröződik:

Clinton, mint a régi elit, az uralkodó establishment képviselője, szemben a szavakban legalábbis mindent borító Trumppal – a jelek szerint ez az egyszerű alapképlet működött, és aratott diadalt.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Még akkor is nagyon rosszul járhat Oroszország, ha viszi az ukrán területeket

Még akkor is nagyon rosszul járhat Oroszország, ha viszi az ukrán területeket

Putyin már nem számíthat stratégiai győzelemre.

február 11., 20:49

  • Külföld
Nagyon súlyos tüdőgyulladással kezelik Ferenc pápát

Nagyon súlyos tüdőgyulladással kezelik Ferenc pápát

Egyelőre biztosan nem hagyhatja el a kórházat az egyházfő.

2 órája

  • Külföld
Meglepő indokkal tiltották ki az egyik legismertebb amerikai lapot a Fehér Házból

Meglepő indokkal tiltották ki az egyik legismertebb amerikai lapot a Fehér Házból

Nem hajlandóak végrehajtani Donald Trump egyik rendeletét.

február 12., 08:24

  • Külföld
Új megvilágításba kerülhet a Kennedy-gyilkosság, több ezer titkos FBI-irat került elő

Új megvilágításba kerülhet a Kennedy-gyilkosság, több ezer titkos FBI-irat került elő

Donald Trump elrendelte a merénylet titkosított iratainak feloldását.

február 12., 07:10

  • Címlapon
Tombol a járvány, de jót teszünk, ha túladagoljuk a vitaminokat?

Tombol a járvány, de jót teszünk, ha túladagoljuk a vitaminokat?

Sokan vannak, akiknek ez kifejezetten hátrányos.

3 órája

  • Címlapon
Megtörtént az első lépés a béke felé, Ukrajna láthatja kárát

Megtörtént az első lépés a béke felé, Ukrajna láthatja kárát

Az oroszok szerint Vlagyimir Putyin dönt a folytatásról.

9 órája

  • Címlapon
Csatlakozhat a Fidesz EP-frakciójához az AfD, széteshet a Szuverén Nemzetek Európája

Csatlakozhat a Fidesz EP-frakciójához az AfD, széteshet a Szuverén Nemzetek Európája

Gulyás Gergely legutóbb még nem látott erre sok esélyt.

2 órája

  • Külföld
Bűnösnek vallotta magát Donald Trump egykori jobbkeze, de mégsem megy börtönbe

Bűnösnek vallotta magát Donald Trump egykori jobbkeze, de mégsem megy börtönbe

Steve Bannont csalással vádolták.

február 12., 06:49

  • Külföld
Mexikó joggal tart egy amerikai inváziótól, a vámokat sem tudta megállítani

Mexikó joggal tart egy amerikai inváziótól, a vámokat sem tudta megállítani

Trump beváltotta fenyegetését.

február 12., 09:41

  • Külföld
Örökre elnyelte a föld a szerencsétlenül járt japán kamionsofőrt

Örökre elnyelte a föld a szerencsétlenül járt japán kamionsofőrt

A hatóságok nem keresik tovább.

február 11., 07:19

  • Külföld
Előkerült a szerencsétlenül járt japán kamion

Előkerült a szerencsétlenül járt japán kamion

Még nem azonosították a benne levő holttestet.

február 12., 09:25

  • Külföld
Koppenhága visszavág: Dánia megvenné Kaliforniát

Koppenhága visszavág: Dánia megvenné Kaliforniát

A dánoknak több napsütésre van szükségük.

február 12., 08:40

  • Külföld
Szijjártó Péter a Ria Novosztyinak: Kijev megígérte, hogy nem támadja meg a Török Áramlatot

Szijjártó Péter a Ria Novosztyinak: Kijev megígérte, hogy nem támadja meg a Török Áramlatot

A külgazdasági és külügyminiszter szerint több kérdésben is megegyeztek Ukrajnával.

február 11., 07:20

  • Külföld
Oroszországban landolt egy amerikai repülőgép, beindultak a találgatások

Oroszországban landolt egy amerikai repülőgép, beindultak a találgatások

Polgári gép a tilalom miatt nem lehetett, különleges engedélyt adhattak ki.

február 11., 11:50

  • Címlapon
„Kifordult a sarkaiból a világ” – Orbán Viktor elárulta, miről beszél a Fidesz frakcióülésén

„Kifordult a sarkaiból a világ” – Orbán Viktor elárulta, miről beszél a Fidesz frakcióülésén

Videón jelentkezett a miniszterelnök a balatonfüredi kihelyezett esemény előtt.

3 órája

  • Külföld
Szintet léptek a telefonos csalók, már Giorgio Armanit is célba vették

Szintet léptek a telefonos csalók, már Giorgio Armanit is célba vették

Röpködnek a milliók egy hongkongi számlára.

február 11., 07:57

  • Külföld
Vámháborúba keveredhet Európa, kemény üzenetet küldött a bizottság elnöke

Vámháborúba keveredhet Európa, kemény üzenetet küldött a bizottság elnöke

Donald Trumpnak üzent Ursula von der Leyen.

február 11., 11:00

  • Címlapon
Álomkezdés után rémálom: kiesett a BL-ből a hétszeres győztes

Álomkezdés után rémálom: kiesett a BL-ből a hétszeres győztes

Egy teljesen felesleges piros lap után pecsételődött meg a patinás csapat sorsa.

3 órája

  • Külföld
Április közepétől ismét fizetős lesz a belépés Velence történelmi városközpontjába

Április közepétől ismét fizetős lesz a belépés Velence történelmi városközpontjába

A tömegturizmus problémájával küszködik a város.

február 11., 08:03

  • Külföld
Felfedte a tervét Ukrajna elnöke, így állítaná maga mellé Donald Trumpot

Felfedte a tervét Ukrajna elnöke, így állítaná maga mellé Donald Trumpot

Zelenszkij úgy látja, hogy Amerika nélkül Európa nem tudja garantálni országa biztonságát.

február 11., 19:48

  • Címlapon
Az olasz futball fekete napja, a Bayern München a 94. percben menekült meg az égéstől

Az olasz futball fekete napja, a Bayern München a 94. percben menekült meg az égéstől

Elképesztő thriller után jutott tovább a Benfica a BL-ben.

17 perce

  • Külföld
Az Egyesült Államok nem írta alá a nyilatkozatot az etikus mesterséges intelligenciáról Párizsban

Az Egyesült Államok nem írta alá a nyilatkozatot az etikus mesterséges intelligenciáról Párizsban

A találkozó célja a közös álláspont kialakítása volt.

február 11., 17:18

  • Külföld
Tragédia Dél-Koreában: tanár szúrta halálra a nyolcéves diáklányt

Tragédia Dél-Koreában: tanár szúrta halálra a nyolcéves diáklányt

A tanúvallomásában elhangzott, hogy mindegy volt, melyik gyerek az.

február 12., 07:34

  • Külföld
Kigyulladt egy felhőkarcoló Argentínában

Kigyulladt egy felhőkarcoló Argentínában

Buenos Aires egyik luxusnegyedében történt az incidens.

február 12., 08:21

  • Külföld
Legalább tíz beteg megölésével gyanúsítanak egy orvost Németországban

Legalább tíz beteg megölésével gyanúsítanak egy orvost Németországban

Tavaly nyáron tartóztatták le, akkor még négy idős beteg megölésének gyanújával.

február 11., 20:31