- Külföld
- Fehér ház
- forint
- euró
- dollár
- elnökválasztás
- usa2024
- usa 2024
- kamala harris
- donald trump
- egyesült államok
- amerikai elnökválasztás
Így rúg bele Trump a földön fetrengő forintba
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Hétfőn egyelőre nem gyengült tovább a forint (továbbra is a 408-as szint küszöbén áll), azonban az elmúlt hetekben hozzá kellett szoknunk az új valósághoz: tartósan 400 forint fölé ragadt az euró, sőt múlt héten a 410-et is megközelítette. Vasárnapi gazdasági elemzésünkben jeleztük, hogy ezen a héten az amerikai események leginkább mozgathatják a forint árfolyamát:
- Az amerikai elnökválasztás részeredményei nagyobb mozgásokat hozhatnak a devizapiacon,
- majd csütörtök este kamatdöntő ülést tart a Fed, a piaci szereplők ezúttal 25 bázispontos kamatvágást várnak.
Korábban rögzítettük, hogy a dollár erősödésében az elmúlt időszakban szerepet játszhatott Trump újraválasztási esélyeinek növekedése, s ehhez kapcsolódóan a befektetők szigorúbb Fed-kamatpolitikát várnak a belengetett vámok nyomán. A dollár erősödése pedig jellemzően a forint gyengülésével jár együtt.
Ha jön Donald Trump, érkezik vele az agresszív gazdaságpolitika
Magyarország szempontjából nemcsak a várható elnök személye kérdéses, de az sem biztos, hogy milyen támogatásban részesül majd az elnök a programja végrehajtásához. Választási ígéretekben nem volt hiány egyik oldalon sem – ezeknek számottevő reálgazdasági és pénzpiaci hatása is lehet az előttünk álló hónapokban.
Donald Trump győzelme esetén egy agresszívebb gazdaságpolitikával és egy agresszívebb vámpolitikával szembesülhet a világ az Egyesült Államok részéről
– jelezték az MBH Elemzési Centrum szakértői. A régión belül – Lengyelország mellett – hazánk az egyik legkitettebb az Egyesült Államok felé: 2023-ban a magyar kivitel az USA felé közel 11 milliárd dollár volt, míg a behozatalunk alig haladta meg a 3 milliárdot.
Ennek következtében a vámok megemelése Magyarország szempontjából az egyik legjelentősebb kockázat a régiós országokat tekintve
– világítottak rá. Republikánus győzelem esetén emellett magasabb inflációval, ezáltal magasabb kamatszinttel lehet kalkulálni, és így erősebb dollárárfolyamra lehet számítani. A feltörekvő devizáknak általában nem tesz jót a dollár erősödése, így ez a forintra nézve is igaz.
Tekintve, hogy a forint már most is sokat gyengült, elképzelhető, hogy tartósan a 410-es szint fölé menne az árfolyam
– állapították meg a szakértők. Megjegyezték ugyanakkor, hogy a dollár már hetek óta erősödésben van, amióta Donald Trump győzelmi esélyei megnőttek, így nem kizárt, hogy a hatás egy jelentős része már be van árazva a piacon.
Demokrata győzelem esetén a dollár árfolyama valószínűleg kissé gyengébb lehet, ami a forint árfolyamát segíthetné
– írták az elemzésben. Ezenfelül az alacsonyabb vámok miatt Magyarország kereskedelmi pozíciója sem romlana érdemben.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakértői októberben rámutattak, hogy a magyar kormány viszonya kifejezetten hűvös a hivatalban lévő demokrata kormányzattal, és nyíltan Trump visszatérését támogatja, remélve, hogy a kétoldalú kapcsolatok a Trump-elnökség alatt megszokott szintre térnek vissza.
Ha Trump nyerne, Magyarország helyzete valószínűleg megerősödne, hiszen a két vezető között jó, személyes kapcsolat van, és a magyar kormányfő értékrendbeli és gazdaságpolitikai elképzelései is közelebb állnak a Trump-féle megközelítéshez.
Viszont egy Harris-győzelem inkább a Biden-éra folytatását hozná, ami a magyar–amerikai kapcsolatok további stagnálását eredményezné.
Egy biztos, az államadósság elszáll
Bármelyik elnökjelölt nyeri meg a választásokat, a felvázolt programjaik magasabb deficit- és adósságszintet hozhatnak, ugyanakkor a költségvetés kihívásai és a hosszabb távú adóssághelyzet alakulása valamelyest háttérbe szorultak a tengerentúlon a választási kampányidőszak során. A szakértők összegyűjtötték, mit ígérnek az elnökjelöltek:
A CRFB think tank október 7-i becslése az elnökjelöltek programjainak hatását vizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy
Trump győzelme esetén az amerikai adósságszint kétszer akkora mértékben (7500 milliárd dollár) emelkedne 2035-ig,
mint amire Harris győzelme esetén számítani lehetne (3500 milliárd dollár). A think tank szerint az államadósság Trump programja esetében 17 százalékponttal, tehát akár a GDP 147 százalékára, míg Harris esetében 8 százalékponttal, vagyis a GDP 133 százalékra emelkedhet.
Az amerikai elnökválasztásról szóló, sűrűn frissülő hírfolyamunkat ide kattintva olvashatja el.
(Borítókép: Donald Trump 2023. március 25-én, Texasban. Fotó: Brandon Bell / Getty Images)
Rovataink a Facebookon