További Külföld cikkek
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
Horváth Gábor külügyi szóvivő |
"Egyoldalú írás"
Sajnálatos, hogy az írás egyoldalú, és nem szól Bush elnök február 14-én Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott telefonbeszélgetéséről, amely éppen azt hangsúlyozta, hogy az amerikai elnök és a kormányzat nagyra értékeli Magyarország szövetségesi együttműködését. A telefonbeszélgetés önmagában cáfolja azt, amit a cikk az Egyesült Államok elnökének Magyarországról és a magyar kormányfőről vallott értékeléseként tüntet fel - mondta a külügyi szóvivő.
|
Horváth Gábor hozzáfűzte: az írás több megállapítása nem állja meg a helyét, így nem hangzott el olyan nyilatkozat, amely megkérdőjelezhetné Magyarország NATO-tagságát. Hozzátette: nem volt olyan tervezett találkozó az amerikai elnökkel, amely amiatt hiúsult volna meg, amit a cikk állít. Horvát Gábor leszögezte: az a módszer pedig elfogadhatatlan, hogy a magyar miniszterelnöknek olyan kijelentést tulajdonítanak, ("lebensraum", vagyis élettér), amely tőle nem hangzott el.
Az amerikai Külügyminisztérium nyilatkozata azt is egyértelműen leszögezi, hogy nem avatkoznak be a választásokba, így az írás erre vonatkozó állítása szintén megalapozatlan. Mivel a cikkben foglaltak nem felelnek meg a magyar külpolitikáról kialakított hivatalos amerikai értékelésnek és a magyar külpolitikai felfogásnak, a magyar álláspontot és külpolitikát megfelelően bemutató írás elhelyezését kezdeményezzük a Washington Postnál - közölte a külügyi szóvivő. Horváth Gábor az Index megkeresésére kizárta annak lehetőségét, hogy fizetett hirdetésben reagálnának, mivel nem hirdetésben, hanem egy publicisztikában szerepeltek egyoldalú információk. A szóvivő annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar külpolitikát bemutató válaszcikkre lehet számítani, de hogy ki lehet az írás szerzője arról még nem kívánt találgatásokba bocsátkozni.
Mary Scholl hangsúlyozta: Magyarország a NATO-ban fontos szövetségese az Egyesült Államoknak, és a nemzetközi koalíció tagjaként lényeges támogatást nyújt a terrorizmus elleni harcban is. A Bush-kormányzat nagyon jó kapcsolatokat ápol Orbán Viktor miniszterelnökkel - szögezte le a nagykövetség illetékese.
A Bush kormányzat jó kapcsolatokat ápol Orbánnal
Az Egyesült Államoknak semmilyen formában nem áll szándékában beleavatkozni a magyarországi demokratikus választások ügyébe - mondta Mary Scholl, a budapesti amerikai nagykövetség szóvivője kedden az MTI érdeklődésére. A külképviselet sajtófőnöke a Washington Post című napilap hétfői számában megjelent, a NATO-bővítéssel összefüggésben Magyarországról is megállapításokat tartalmazó cikkel kapcsolatban nyilatkozott.