További Külföld cikkek
-
Tömeges lázadás és katonai zendülés Oroszországban: elszabadult a pokol a krasznodari katonai bázison
- Már kongatják a vészharangot: amerikai fegyverek százezrei maradtak Afganisztánban
- Több mint 70 ember halt meg a jemeni Húszi lázadók elleni amerikai légicsapásokban
- Közelebb került a magyar nyelvű szakképzés lehetősége Ukrajnában
- Donald Trump kijelentette, az Egyesült Államok feladhatja béketörekvéseit Ukrajnában
![]() |
Van miért szomorkodnia Baraknak |
A miniszterelnök és az ultraortodox párt közötti feszültség a párthoz tartozó vallási zsidó iskolák pénzügyi nehézségei miatt jelentkezett. A Sasz képviselői elégedetlenek voltak az iskoláknak juttatott összegekkel, a miniszterelnök viszont nem hajlandó teljesíteni a párt - szakértők által politikai zsarolásnak minősíthető - követeléseit.
A Sasz párt jelképesen már megvonta támogatását a jelenlegi koalíciótól, mikor a knesszetben az ellenzékkel együtt megszavazták az előrehozott választások kiírásáról szóló törvénytervezetet.
A Sasz párt kormánytagjai a kabinet vasárnapi talákozóján nyújthatják be lemondásukat, azok két nap múlva lesznek érvényesek, így Baraknak egy hét tárgyalási ideje marad. A párt támogatása nélkül a miniszterelnöknek új koalíicót kell majd alkotnia. A Sasz pártot helyettesítő, a világi, hat képviselővel rendelkező Sinui Centrumpárt nem kedveli a vallási alapú politikai tömörüléseket, a némi többség kedvéért a miniszterelnök a tíz arab honatya kegyeit is megpróbálja elnyerni. További két világi párt támogatásával Barak a 120 fős knesszetben 62 képviselős többséggel kormányozhatna. A jelenlegi koalícióban 68 képviselő tagja a kormánykoalíciót alkotó pártoknak.
Ehud Barak koalíciós gondjai a közel-keleti békefolyamatok tárgylásakor további kellemetlenséget okozhat: a belügyi gondokkal küszködő politikus egy gyenge, tárgyalásra érdemtelen vezető képét közvetítheti.
A miniszterelnök azonban bizakodó, szerinte a kormánykoalíciós gondok nem befolyásolják a palesztinokkal és Szíriával folytatott tárgyalásokat.