Üres gödrök a verespataki temetőben
További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Klikk a képre! |
Beruházás Verespataktól délre is
Július 20-án látott napvilágot a hír, mely szerint a román ásványkincs-gazdálkodási hivatal (ANRM) a környezetvédelmi minisztérium szeptemberre várható véleménynyilvánításáig nem ad engedélyt Verespatakon arany és ezüst ciántechnológiás kitermelésére.
Ugyanez a testület azonban három évvel meghosszabbította a Verespataktól délre fekvő Bucium falu melletti terület feltárására kiadott engedélyt, világosított fel Stephanie Roth, aki úgy fogalmazott, az ANRM az ő "legnagyobb ellenségük". Buciumban az RMGC Kanadában székelő anyavállalata, a Gabriel Resources készül arany és ezüst kitermelésére. Ezt a céget egyébként ugyanaz a Frank Timis alapította, aki a verespataki beruházás ötletadója is.
Az RMGC ez év végéig környezeti hatástanulmányt nyújt be a környezetvédelmi minisztériumnak, ahol 2005. szeptemberéig kell véleményt alkotniuk a verespataki beruházásról. Elképzelhető, hogy a minisztérium olyan költséges környezetvédelmi megoldásokat kényszerít a cégre, amelyek meghaladják az anyagi lehetőségeket, mondta a Cotidianul című román napilapnak az ANRM vezetője, Iuliana Stratulat. Annyi biztos, a Verespatakra tervezett beruházást több fronton is heves nemzetközi és belföldi tiltakozás kíséri. Az ellenzők táborához júliusban a román tudományos akadémia is csatlakozott.
A helyi politika változatlan
Verespatakon a júniusi helyhatósági választásokon egyébként ismét Narita Virgil Nicolae lett a polgármester, aki első megválasztásakor még bányaellenes jelszavakat hangoztatott, a helyi zöldek szerint azonban már "behódolt a nagytőkének". A polgármester a 2004-es választás második fordulójában huszonöt szavazattal kapott többet, mint a második helyezett, aki valóban szeretné megakadályozni az óriási beruházást. Az eredmény jellemzi a falu bányaüggyel kapcsolatos megosztottságát.