Kilenc túlélőt kihoztak, Bin Ladent esetleg kiadják
További Külföld cikkek
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
- Újra Waltonék lettek a leggazdagabb család a világon
- Az amerikai elnökválasztás megmutatta, hogy a hagyományos újságírásnak végleg befellegzett
Eközben már megkezdődött a hivatali munka a Pentagonban, bár az amerikai védelmi minisztérium épülete még mindig ég. Az itteni áldozatok számáról igen eltérő becsléseket közöltek, de a tárca képviselőinek legfrissebb nyilatkozatai szerint számuk valószínűleg kevesebb lesz a korábban maximumként emlegetett nyolcszáznál.
A tálibok meggondolják Oszama bin Laden kiadását
Az Afganisztánt uraló tálibok pakisztáni nagykövete azt állította, hogy hajlandóak tárgyalni a veszélyes terroristának tartott Oszama bin Laden esetleges kiadatásáról, ha az amerikai nyomozás bizonyítékokat szolgáltat nekik a szaúdi milliárdos bűnösségéről.
"Elképzelhető, hogy megfontolás tárgyává tesszük a felmutatott bizonyítékokat, s ettől függően intézkedünk" - válaszolt a nagykövet arra kérdésre, hogy kiadják-e a közel öt éve afgán területen élő bin Ladent. A nagykövet hozzátette, hogy jelenleg korai lenne kiadatásról beszélni. Hangsúlyozta: az Amerikai Egyesült Államok hatóságai eddig hivatalosan még nem nyilvánították ki, hogy bin Ladent tekintik a keddi terrortámadások felelősének.
Kedd este ugyanez a diplomata még azt állította: bin Ladennek nem álltak rendelkezésére az ilyen támadás megszervezéséhez szükséges eszközök, nincs se telefonja, se internetes kapcsolata - emlékeztetett az AFP.
Az ENSZ kivonul Afganisztánból
Az ENSZ szerdán közleményben tájékoztatott arról, hogy az Amerikát sújtó terrortámadásokat követően ideiglenesen kivonja Afganisztánból 80 alkalmazottját. A humanitárius segítségnyújtást összehangoló ENSZ-iroda (OCHA) genfi közleménye szerint a "kialakult nemzetközi helyzetben" a világszervezet "ideiglenesen áthelyezi" az afgán területeken tartózkodó embereit. Az ENSZ alkalmazottait a szomszédos Pakisztán fővárosába, Iszlámábádba telepítik át. Az akció szerdán már el is kezdődött, és tervek szerint péntekre valamennyi munkatársukat kivonják a lehetséges amerikai támadástól fenyegetett közép-ázsiai országból.
Sok ezer áldozat
A keddi terrortámadások áldozatainak száma továbbra is ismeretlen, eddig ezernégyszáz halálos áldozatról és nagyjából ugyanennyi sebesültről tudnak. A World Trade Center romjai alatt többezer sérült és halott lehet, az épületben 30-50 ezren tartózkodtak a támadás előtt, és nem tudni, hányan tudtak kimenekülni. Becslések szerint tízezren is meghalhattak, sokan kiugrottak az égő toronyház ablakain. A legutolsó adatok szerint több mint 300 tűzoltót és 85 rendőrt temetett maga alá a két leomló torony. A négy eltérített gépen tartózkodó 266 ember közül pedig senki sem élte túl a katasztrófát. New York kórházaiban 1400 embert ápolnak, heten meghaltak a sebesültek közül. A sérültek nagy része egész testén megégett, életveszélyes állapotban van. A kórházakban vérhiány alakult ki, a Fehér Ház dolgozóit véradásra kérték fel.
Rendkívüli intézkedések világszerte
Jacques Chirac |
Vlagyimir Putyin orosz államfő a belügy-, a védelmi és a biztonsági szolgálatokért felelős miniszterrel tanácskozott. Oroszországban a belügyi erőket riadókészültségbe helyezték, a légvédelemnek terrorelhárító tartalmú parancsot adtak. Olaszországban a NATO-erők támaszpontjai és nápolyi főhadiszállása körül hatékonyan megerősítették a védelmet, de a tisztán olasz katonai bázisok őrizetét is fokozták. George Robertson főtitkár intézkedése nyomán szerdán Brüsszelben csak a feltétlenül szükséges létszámú alkalmazott ment be munkahelyére a NATO-központba. Izraelben szerdán nem fogadták a külföldi légitársaságok repülőgépeit.