További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Azonnali tűzszünet
Libanonban rengeteg civil áldozatot követeltek eddig a harcok, egyértelműen a lakosság szenvedésének mérséklése a rendezés legfőbb szempontja. Bár az azonnali tűzszünet erre megoldást jelentene, az összes többi problémát érintetlenül hagyná - azaz hosszú távon csak mérsékelné, de nem szüntetné meg a civil lakosság fenyegetettségét.
Ha Izrael a nemzetközi nyomásra abbahagyná hadműveleteit, minden eddigi lépése értelmét veszítené. Ezért is egyezett bele abba a köztes megoldásba, hogy 48 órára leállítja támadásait, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem jelent tűzszünetet. A Hezbollahot még nem sikerült meggyengíteni - a szervezet minden emberi számítás ellenére még mindig nem fogyott ki a rakétákból, ergo vagy alaposan bevásárolt, vagy folyamatos utánpótlást kap Szíriától és Irántól. Ráadásul az azonnali tűzszünetet a Hezbollah megint győzelemként, az izraeliek kiűzéseként kommunikálhatná. Azaz a Hezbollah fegyvereit megtartva, győztesként megerősödve kerülne ki a válságból, a libanoni kormány pedig az eddigieknél is kevésbé tudna nyomást gyakorolni a szervezetre - azaz megint Szíria befolyása alá kerülne, ami alól csak tavaly szabadult fel.
|
Összességében látható, hogy az azonnali tűzszünet még Libanonnak sem lenne feltétlenül jó. Igazi nyertese csak Szíria és Irán lenne. Hiába támogatja Izraelen, az Egyesült Államokon és Nagy-Britannián kívül az egész világ az azonnali tűzszünetet, valójában a lehető legrosszabb megoldás.
A libanoni terv
Fuád Szinjóra libanoni kormányfő július 28-án állt elő saját tervével. A harcok azonnali felfüggesztése mellett izraeli-libanoni fogolycserét - azaz a bebörtönzött hezbollahosok szabadon bocsátását - követelt, emellett kártérítést az ország szétbombázásáért. A javaslat az ENSZ ellenőrzése alá vonná a Síba-farmok területét (a vitatott területet mindkét fél magának követeli, bár az ENSZ szerint valójában Szíria izraeli megszállás alatt álló területéhez tartozik). Ugyanakkor nem tesz említést a Hezbollahról, enélkül pedig elképzelhetetlen a válság megoldása.
|
Meglepő módon a libanoni béketerv Libanonnak sem kedvez igazán. Ebből is csak Szíria és Irán profitálna, ez pedig rajtuk kívül senkinek sem áll érdekében.
Az izraeli terv
Izrael szíve szerint a végtelenségig is folytatná Libanon bombázását. A hadvezetés az akció kezdetekor még egy hetet, a harcok második hetében még tíz napot, a harmadik héten még két-három hetet kért a hadműveletek sikeres lezárásához. Izrael béketerve ezért messzemenően kiszolgálja ezeket a szempontokat is, hiszen szót sem ejt fegyvernyugvásról. Cserébe tűzparanccsal felhatalmazott, tényleg ütőképes nemzetközi haderőt vezényeltetne Dél-Libanonban, hogy az megvédje az országot a Hezbollah támadásaitól.
A Dél-Libanonba vezényelt nemzetközi erők feladatul kapnák a libanoni-szír határ ellenőrzését is, hogy megakadályzzák a Hezbollah utánpótlását. A nemzetközi erőknek emellett a libanoni hadsereg kiképzése és ütőképes alakulattá tétele is feladata lenne. A terv hátránya, hogy egy harcképes nemzetközi haderő felállítása és a térségbe küldése legalább két hónapig, de akár fél évig is eltarthat - azaz a libanoni civil lakosság szenvedése borzasztóan sokáig tartana még.
|
Bár a terv láthatóan Libanonnak is kedvez, a legsúlyosabb probléma megoldását, a polgári lakosság szenvedésének megakadályozását türhetetlenül hosszan elodázza.
Az Index béketerve
Nem azért, mert annyira okosak vagyunk. Csak a humanitárius érvek mellett figyelembe vettük - hogy egy, a francia nyelvben Phillipe Doust-Blazy külügyminiszter múlt heti megszólalásáig ismeretlen szókapcsolattal éljünk - a "jogos izraeli igényeket", illetve azon nagyhatalmak érdekeit is, akiknek a katonái életüket kockáztathatják a terv megvalósításáért. Az azonnali tűzszünet, mint már írtuk, nem jelent megoldást. Ezért nem is erőltetnénk. A libanoni-szír határ nemzetköz ellenőrzés alá vonása azonban ténylegesen előremozdíthatja a helyzetet. Mivel a határtérség nem háborús zóna, ide azonnal nemzetközi erőket lehetne vezényelni. (Nem véletlenül idéztük a francia külügyminisztert. Franciaország jól érzett rá, hogy sohasem visszatérő alkalmat kapott egykori közel-keleti befolyása visszanyerésére. Nem lenne meglepő, ha kapva kapnának egy ilyen csapatküldési lehetőségen.)
A Hezbollah elvágása utánpótlásától jelentősen lerövidítené az izraeli hadműveletek befejezéséhez szükséges időt. A harcok intenzitásának csökkenése reálisabbá tenné a nemzetközi erők gyors dél-libanoni telepítését. A nemzetközi haderő részt vehet a Hezbollah végső lefegyverzésében, egyben ütőképes haderővé szervezheti a libanoni kormányhadsereget - ezzel pedig megerősítené az országban a nyugatbarát, demokratikus erőket. Ráadásul a szír határra telepített nemzetközi erők Szíria biztonságát is garantálhatják - a damaszkuszi vezetés ugyanis a jelenlegi helyzetben nem alaptalanul tart a harcok továbbterjedésétől és egy izraeli bosszúhadjárattól.
|
Sajnos tényleg nem vagyunk annyira okosak. A terv egy ideális világban csodálatosan működne, már ha egy ideális világban lennének háborúk. Javaslatunk gyenge pontja, hogy kölcsönös bizalmon alapul, azt pedig nem mérik bőkezűen a Közel-Keleten. Amennyiben mégis sikerülne meggyőzni a szemben álló feleket arról, hogy ezzel veszíthetik a legkevesebbet, akár még működhetne is.