Aláírták a sámándob-szerződést
További Kultúr cikkek
-
Ilyen nagyszerű, amikor Lengyelország és Magyarország újra egymásra talál
- Közösségi szerződés biztosítaná a MOME jövőjét és az egyetemi közösség stabilitását
- Álomnyaralásnak indult, de végül agyoncsapta őket az áram a jakuzziban
- Nyáron újra megnyitnak a Notre-Dame tornyai
- A nő kiléte továbbra is rejtély, barát vagy szerető lehetett
Aláírták szerdán a 2015-ös milánói világkiállítás magyar pavilonjának föld- és alapozási munkálataira vonatkozó szerződést Milánóban, így megkezdődhet a Sámándob Életkert Pavilonkivitelezése. A szerződést Szőcs Géza miniszterelnöki főtanácsadó, az expo miniszteri biztosa írta alá a Carpathia Kft-vel és a Vitali S.p.A.-val.
Az épület ellen nagyon sok építész tiltakozott. Győri építészek azt mondták, hogy „ha a győri tanszéken hasonló munkát adna le bármelyik hallgatónk, a legkevesebb az lenne, hogy azonnal hazazavarnánk”. A BME Kossuth- és Ybl-díjas tanárai szerint a terv "giccsbe hajló építészeti paródia".
![1815 9189 pavilon oldalrol n](https://kep.cdn.index.hu/1/0/682/6825/68253/6825385_d0fbcdef3332058019967e7ffca08324_wm.jpg)
Ráadásul az építészeti pályázaton eredetileg nem a sámándob nyert. Gettó Tamás és Hutter Ákos "A Malom" című tervét értékelte legjobbra a zsűri, de végül mégsem ez, hanem Sárkány Sándor és Ertsey Attila "Alakor" című terve fogja hazánkat képviselni a világkiállításon. Szőcs Géza szerint a megvalósíthatóság időbeni korlátai, valamint a nehezen tervezhető költségek miatt döntöttek úgy, hogy nem a győztes, hanem a második helyezett munkát valósítják meg. Getto szerint Szőcs érvei nem igazak.
Környezetvédő a pavilon
A Carpathia Nemzeti Kreatív Gazdaságfejlesztő és Innovációs Kft. augusztus 11-én indított feltételes közbeszerzési eljárást az Expo Milano 2015 magyar pavilonjának terület-előkészítő és alapozási munkáinak elvégzésére. A pályázat nyertese, az olasz tulajdonú Vitali Csoport. A megvalósítás első lépéseként az expo S28-as telkén a szerződéskötést követően megkezdődnek a munkálatok, melyek várhatóan 2014. október elejére befejeződnek.
A közlemény szerint a természeti környezet védelme már az alapozási munkák során is kiemelt figyelmet kap: az építés során elszállított földet 2015 őszéig Milánóban tárolják, majd a telek kötelező helyreállítása során ugyanazt a földet helyezik vissza a területre a pavilon Magyarországra történő elszállítását követően.
A pavilon építése során felhasznált anyagok legnagyobb részét Szombathelyen ismételten beépítik, a 2015. végi bontás során keletkező hulladékok pedig az építőiparban újrahasznosulnak – közölte a Nemzeti Kreatív Intézet.