Az igazi Róbert Gida, vagyis Christopher Robin Milne 1920. augusztus 21-én született, a Micimackó-könyvek szerzője, A. A. Milne és felesége, Daphne egyetlen gyermekeként. Amellett, hogy saját könyvesboltja volt Devonban, apja nyomdokaiba lépett, ő is író lett, könyvei pedig önéletrajzi ihletésűek voltak, többek között arról írt, milyen terhet rakott a vállára a korán jött hírnév. Róbert Gidát ugyanis róla mintázta apja, és szülőként nem sokat tett annak érdekében, hogy biztosítsa számára a békés, nyugodt gyermekkort, igaz, később A. A. Milne-t is riasztotta az a felhajtás, ami a könyveket, illetve ami gyermekét övezte.
Milne nem gyerekkönyvírónak indult, több esszét, színdarabot és regényt írt, évekig volt a Punch nevű brit a szatirikus magazin segédszerkesztője. Ám igazán ismertté Micimackó és barátai tették. Az ő történetük egy 1923-es verssel indult, amit az író egy walesi nyaralás alatt írt; a Vespers arról szól, hogyan mondja el esti imáját fia, Christopher Robin. A költemény – állítólag felesége közbenjárására – a Vanity Fairben is megjelent, egy évvel később már egy teljes verseskötettel jelentkezett gyerekeknek, majd 1926-ban megjelent a Micimackó, és csupán két évvel később megjelent az utolsó kötet, amiben Christopher Robin plüssjátékai megelevenedtek, ez volt a Micimackó kuckója.
A jogok 1961-ben a Disneyhez kerültek, Micimackó lett a vállalat legnépszerűbb karaktere a Mickey egér után. A Micimackó-könyveket számtalan nyelvre lefordították. Kuriózum, hogy a magyar Lénárd Sándor (Alexander Lenard) 1958-as latin fordítása az egyetlen olyan latin nyelvű könyv, amely valaha a New York Times bestseller listájára került. A.A. Milne-nek sikerült elérnie a halhatatlanságot, de ez sok szenvedést okozott neki és családjának is.
Christopher Robin Milne életének első éveiben nem volt számára fontosabb személy dadusánál, Olive Brockwellnél, akit ő Nounak hívott. Szinte minden percet együtt töltöttek, csak akkor kellett nélkülözniük egymás társaságát, amikor a Nou minden év szeptemberében két hétre elutazott. Persze a maguk módján szülei is jelen voltak az életében
.“Mindig is rendkívüli érdeklődést mutatott a fia iránt, annak ellenére, hogy a fiút főleg a dajka gondozta” - írta Milne 1990-as életrajzának szerzője, Ann Thwaite. Nou egészen addig felügyelt rá, amíg Christopher Robin 1930-ban nem kezdte el tanulmányait a Boxgrove School bentlakásos iskolában. “Itt kezdődött az se veled, se nélküled kapcsolatom a hírnévvel, ami a mai napig tart" - írta Christopher Robin Milne, akit a Parents Magazine állítólag a világ egyik leghíresebb gyerekének
választott Jackie Coogan, Erzsébet királynő (illetve akkor még csak Erzsébet Alexandra Mária hercegnő) és Yehudi Menuhin mellett.
(Fotó:
Apic / Getty Images Hungary)
Ekkor már csak Christophernek hívatta magát, ez volt az egyedüli név, amit a magáénak érzett. A külvilágnak viszont Christopher Robin maradt, a családi beceneve pedig Billy Moon volt, Billy azért, mert édesapja eredetileg ezt a keresztnevet szánta neki, Moon pedig azért, mert kisgyerekként a családi nevüket rosszul mondta ki. Apja egyik leveléből kiderült, ő kislányt szeretett volna, és ha lányuk születik, Rosemarynek hívták volna. Christopher Robin Milne szülei kívánsága részben teljesült, gyerekkori barátja, Anne Darlington lett helyette "Rosemary", és édesanyja remélte, Christopher és Anne felnőttként majd össze is házasodik. (Fotó:
Sasha / Getty Images Hungary)
Christopher Robin Milne ötéves volt, amikor édesapja megvette a sussexi Cotchford Farmot. A családfő az első világháború után poszttraumás stressz szindrómában szenvedett, ezért a zajos londoni élet után egy kis nyugalomra és csendre vágyott. Egy évvel később pedig megjelent a Micimackó. Annak, hogy 1929 után nem folytatta a plüssállatok történetét, részben az volt az oka, hogy zavarta a hírnév, a felhajtás, ami fiát övezte. Tegyük hozzá, a korai években nem tett sokat az ellen, hogy megvédje a nyilvánosságtól, rengeteget szerepeltették a fiúkat. Persze Christopher Robin először élvezte a sikert, „nagyon szeretett volna híres lenni”, és „izgalmas volt, nagyszerűnek és fontosnak érezte magát”. De végül elege lett abból, hogy nem lehet igazán gyerek, hogy számtalan órát töltött rajongói levelekre válaszolva, hogy neki is részt kellett vennie a könyvek promóciós kampányában. Nehéz volt feldolgoznia azt is, hogy mindenki a könyvbéli kisfiúval, Róbert Gidával azonosította, hogy azt gondolták, ismerik ők, és egy részben fiktív karakter alapján alkottak véleményt róla. Édesapjával hiába hangsúlyozták, hogy ez a Christopher Robin nem az a Christopher Robin, nem mindenki látta különbséget. Talán okkal, mert még az eredeti Shepard-illusztrációk is hasonlítottak a valós fiúra."Nem akarom, hogy CR Milne valaha is azt kívánja, hogy a neve Charles Robert legyen" - írta egyszer. Miután Milne nem írt több könyvet, apa és fia, aki egyébként nagyon sokban hasonlított egymásra, közelebb került, és nagyon szoros volt a kapcsolatuk. (Fotó:
Sasha / Getty Images Hungary)
Mégsem voltak ezek kiegyensúlyozott évek, a hírnév továbbra is árnyékot vetett az életére, hiába próbált tenni ellene, hiába hagyta el második keresztnevét, a bentlakásos iskolában gyorsan fényt derült az igazi személyazonossága, és az iskolatársai rendszeresen cukkolták. A legkellemetlenebb pillanatokat apja Vespers című verse okozta, ami arról szól, hogy kisfia hogyan mondja el az esti imát, emellett például rendszeresen lejátszottak azt a lemezt, amin az ő hangja is hallható. Egy idő után fogta a lemezt, darabokra törte, és szétszórta a darabokat egy mezőn. 1939-ben ugyan megkezdte felsőfokú tanulmányait, de a második világháború kitörésekor otthagyta az iskolát, és be akar lépni a hadseregbe, de megbukott az orvosi alkalmassági vizsgán, apja segítségével viszont sikerült bekerülnie az utászzászlóaljba. (Az idősebb Milne az első világháború idején még elkötelezett pacifista volt, de a nácik elleni harcot fontosnak tartotta.) Christopher Robin Milne a háború után visszatért a Cambridge-be, ahol angol irodalomból szerzett diplomát. Christopher Robin Milne egyébként saját szellemi képességeit kissé alábecsülte, úgy gondolta, inkább azokban a dolgokban erős, amikhez kézügyességre van szükség, és világéletében nagyon érdekelte a természet. Ehhez képest matematika ösztöndíjjal került be Stowe Schoolba, és utána ugye bölcsészként folytatta tovább. (Fotó:
PA Images / Getty Images Hungary)
Milne-nek nemcsak apjával, anyjával is ellentmondásos viszonya volt. Amikor Christopher nyíltan beszélt arról, hogy szülei nem igazán voltak jelen az életében, Daphne Milne megparancsolta kertészének, hogy tüntesse el fia szobrát. Persze a családi történetekből ritkán derül ki a teljes igazság, nem mindegy, hogy ki mesél és hogy milyen távlatból. Míg Christopher Robin néhány interjúban azt mondta, anyja gyereknevelés helyett inkább társasági életét élt, A varázslatos hely című könyvében azt írta, hogy „amikor egy gyerek kicsi, az anyja felel elsősorban a neveléséért. Akkoriban inkább az anyámhoz tartoztam, nem az apámhoz. "A szülők házasságával sem volt minden rendben, az író feleségének állítólag Elmer Rice amerikai dramaturggal volt viszonya, neki pedig egy fiatal színésznővel, Leonora Corbettel. A házaspár ennek ellenére végig kitartott egymás mellett, Daphne ápolta Milne-t élete utolsó szakaszában. Fiuk azonban ebben a nehéz időszakban sem látogatta meg őket, nem tartotta velük a kapcsolatot, a Milne halálához vezető években ritkán látta apját, és utána soha nem tért vissza a Cotchford Farmra. Az édesanyja végül eladta a egykori otthonukat, és Londonba költözött. A sussexi házát később Brian Jones, a Rolling Stones alapítótagja vette meg, és ennek a háznak a medencéjébe fulladt bele 1969 júliusában. Anyja ugyan azt gondolta, hogy a temetésen majd békét kötnek, de fia egy alkalomhoz nem illő kabátban jelent meg, illetve feleségét sem hozta magával, és innen tudta, nincs remény arra, hogy rendezzék a kapcsolatukat. Daphne Milne 15 évvel később halt meg, ám ebben az időben csak egyszer találkoztak.
(Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
Szülei azt sem nézték jó szemmel, hogy 1948-ban feleségül vette unokatestvérét, Lesley de Selincourtot, de ez a kapcsolat nagyon sokat segített neki abban, hogy megtalálja a helyét a világban, ő segített neki kibontakozni, feldolgozni a múltat. Miután lediplomázott, Christopher Robin Milne eredménytelenül próbált állást találni magának, és ezért apját hibáztatta, és volt, amikor nyilvánosan is hangot adott a dühének, zavarta, hogy a potenciális munkavállalók is csak Róbert Gidát látják benne. „Ez olyan időszak volt, amikor megfelelően ösztönzésre a keserűségem túlcsordult. Egy-két alkalommal ez nagyobb nyilvánosság előtt történt meg, mint ahogy kellett volna, ezért úgy tűnt, hogy csak egy dolgot tehetek: menekülök az egésztől, tartózkodom a reflektorfénytől. Christopher Robin betolakodott az életembe, bármennyire is próbáltam megakadályozni." Nejével 1951-ben végül Dartmouthba költözött költöztek, és itt nyitotta meg a Harbor könyvesboltot. Bár az anyja úgy gondolta, hogy a döntés furcsa, hiszen fiától távol áll az üzleti világ, ráadásul könyvkereskedőként rendszeresen találkoznia kellett a Micimackó rajongókkal, a könyvesbolt sikeres volt. A rossz viszony ellenére könyvesboltjában mindig volt helye apja írásainak, és maga is író lett, 1974 és 1988 között összesen öt kötete jelent meg, ráadásul ahogyan apja, ő is saját életéből merített ihletett.
(Fotó:
J. Wilds / Getty Images Hungary)
Mielőtt elköltöztek volna Londonból, megszületett lányuk, Clare, aki már nem találkozhatott nagyapjával, ugyanis A.A. Milne pár hónappal a születése előtt elhunyt. Clare-nél gyermekkorában cerebrális parézist diagnosztizáltak, és miatta döntött Milne úgy, hogy szakít az elveivel, és mégis igényt tart a jogdíjakra, pontosabban az örökölt jövőbeli jogdíjait eladta a Királyi Irodalmi Alapnak, és pénzből létrehozott egy vagyonkezelői alapot, hogy abból finanszírozza Clare ápolásának költségeit. (Fotó:
Peter Macdiarmid / Getty Images Hungary)
Hogy a sussexi farm, gyermekkora helyszíne és apja öröksége mit is jelentett számára, élete utolsó évtizedeiben többször is bizonyította. 1981-ban ő leplezte le azt a medveszobrot a londoni állatkertben, amit apja emlékére állítottak, részt vett az egykori birtokon található híd felújításában, illetve támogatta, hogy az ashwoodi erdőben emlékművet emeljenek apjának, amikor pedig az erdő veszélybe került, mert olaj után kutattak volna a környéken, szintén hallatta a hangját. Az 1979-es The Path Through the Trees című könyvének előszavában azt írta, boldog életet élt, és ezt részben feleségének, részben pedig gyermekkorának köszönheti. Christopher Robin Milne, aki éveken át súlyos izomgyengeséggel küzdött, 1996. április 21-én hunyt el álmában. Az elmúlt években a Milne család élete két filmet is ihletett, 2017-ben mutatták be a
Viszlát, Christopher Robint, 2018-ban pedig a Barátom, Róbert Gidát.
(Fotó:
Keystone / Getty Images Hungary)
És mi lett az utóélete a Micimackó-könyvek igazi főszereplőinek? C.R. Milne plüssállatait A.A. Milne 1947-ben E.P. Dutton & Co. könyvkiadónak adta, és ők adományozták tovább a New York-i közkönyvtárnak. Ugyan a brit parlament megpróbálta a játékokat visszaszerezni, végül az a döntés született, hogy az Egyesült Államokban maradnak. (Fotó:
Mike Coppola / Getty Images Hungary)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!