Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMVidnyánszky Attila szerint földönfutóvá akarják tenni az új SZFE-s tanárokat
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
Csaknem 1200 fő jelentkezett „a hangos propaganda” ellenére a Színház- és Filmművészeti Egyetemre (SZFE), ez hetven fővel, azaz öt százalékkal több a tavalyi adatnál – nyilatkozta egy interjúban Vidnyánszky Attila a Magyar Nemzetnek, hozzátéve, hogy eddig mindössze négy hallgató hagyta ott az egyetemet. A Nemzeti Színház igazgatója megjegyzi, hogy bár „többen vannak, akik passziváltak”, amit szerinte a járványhelyzet is indokolhat, véleménye szerint „nem feltétlenül a változás miatt” alakult így.
Mint kiderült, az Emberi Erőforrások Minisztériuma úgy döntött, február 25-től újrakezdődnek az intézményben a gyakorlati órák, amelyekre már megvannak a fix helyek: a filmes hallgatók órái átkerülnek a Duna TV egykori, Mészáros utcai épületébe, az Ódry Színpad helyett pedig az Uránia Nemzeti Filmszínház nagytermében fogják a vizsgaelőadásokat tartani.
Vidnyánszky Attila beszélt arról is, hogy az új kuratórium ellen tiltakozó FreeSZFE Egyesület a színházi szakma megosztására törekszik, ennek érdekében „elfoglalnak egy zeneiskola számára felújított épületet”. Arról ugyan nem esett szó, hogy a FreeSZFE időközben lemondott arról a lehetőségről, hogy ők használják a korábban a Molnár Antal Zeneiskola számára felújított, Damjanich utcai épületet.
Vidnyászky Attila említi azt is, hogy nehéz volt új tanárokat felkérni, mert sokan jelezték, hogy támogatják őket, mégsem vállalják a munkát, mert félnek attól, hogy azonnal elkezdenék gyalázni, és megpróbálnák hitelteleníteni őket.
Kiadták a parancsot, hogy földönfutóvá kell tenni bennünket. Ennél gyilkosabb szavakat nehéz elképzelni
– fogalmazott a rendező, aki leszögezte azt is, hogy több tanár nevét nem mondják el, a külföldi vendégoktatókét sem, akik mesterkurzust tartanak majd, mert „nemzetközi hadjárat indulna ellenük”.
Szóba került az is, hogy mivel Orbán Viktor felkérte Vidnyászky Attilát, hogy tagja legyen a Kossuth- és Széchenyi-díj Bizottságának – ahogy a riporter felveti, „szoronghatnak a kollégák, melyikük kaphat díjat” –, amire a rendező úgy válaszol, megtisztelő, hogy kíváncsiak a véleményére, de nem ő dönt.
Közben hétfőn az ATV-hez eljutott egy közlemény, amelyből kiderül, hogy 26 korábbi SZFE-s oktató felmondta munkaviszonyát, vagy nem írta alá szerződését az egyetemmel, illetve megszüntették tagságukat az SZFE Doktori Tanácsában.