- Kultúr
- mikro fesztivál
- dunaújváros
- bartók színház
- yorick stúdió
- lázadni veletek akartam
- sebestyén aba
- színház
Megígértük, hogy szólunk, most ez az a pillanat
További Kultúr cikkek
- A magyar szaki, aki a legnagyobb filmsztárok köré teremt világokat
- Meghalt Emilio Echevarría, az egyik James Bond-film színésze
- Bodrogi Gyula elmondta, mikor állhat újra színpadra a balesete után
- Minden titkot elárult Vlagyimir Putyin legfőbb riválisa
- Az Afrikába kevert Michael Jackson lopta el a KFT show-ját
Dunaújvárosban ismét megtekinthető lesz az utóbbi évek egyik legemlékezetesebb színdarabja, a Lázadni veletek akartam. Köszönhető ez a Bartók Színháznak, amely 2022. június 5. és 12. között fennállása óta először rendezi meg a MIKRO Fesztivált. A kamara- és stúdió-előadások között pedig
2022. június 7-én, 19 órai kezdettel a színházteremben műsorra tűzi a Yorick Stúdió drámáját is.
Januárban azt írtam, hogy ha mondanom kellene egy olyan színpadi előadást, amellyel bárkivel meg lehetne szerettetni a színházat, élménnyé formálni a színjátszást, akkor a Lázadni veletek akartam tökéletes lehet erre. Az erről szóló cikk itt elolvasható, benne az indoklás is, hogy ez a színdarab miért hat ennyire elemi erővel, s hogy miért és hogyan képes arra, hogy azok figyelmét is felkeltse, akik valamiért azt gondolják, hogy a színház halott.
A múlt is mindenkié
A marosvásárhelyi Yorick Stúdió alapítójával, a Lázadni veletek akartam rendezőjével, Sebestyén Abával volt alkalmunk beszélgetni is, akkor, amikor Budapesten a Rózsavölgyi Szalonban átvehette a Kortárs Magyar Dráma díjat. A találkozásról felvétel is készült, a videó itt megtekinthető.
Ebben Sebestyén Aba arról beszél, hogy Brassóban nőtt fel, és gyerekként és diákként maga is átélt olyan atrocitásokat, amelyek a Ceaușescu-érában gyakran meghatározták az Erdélyben élő magyarok mindennapjait. Vagyis a Bódi Attila regényében olvasható történet valamiért és valahogyan mindenkié, aki megtapasztalta az, milyen egy elnyomó rendszerben élni, és hogyan lehet abban embernek maradni.
Ahogyan Sebestyén Aba megfogalmazta:
Számítottunk arra, hogy a történettel egy széles generációt szólítunk meg. A diákokra ez hihetetlen erővel hat ma is, hiszen mégiscsak lázadásról szól. (...) 1989-ben nagyon ott volt a levegőben, hogy ezt nagyon tovább mert nem lehet tűrni.
Sebestyén Aba arról is beszél, hogy ma – az orosz–ukrán háború szomszédságában és közelsége miatt – a szorongás ismét beférkőzött a lelkébe, és csak abban bízik, hogy az emberek észhez térnek. ALázadni veletek akartam ezért is fontos darab, mert mint mondja: ez valójában két fiú gyónása, önvallomása. A találkozás, a múlttal való szembenézés szükségessége pedig nem csupán azoké, akik megidézik a régi történeteket, hanem mindannyiunké. Azoké is, akik ülünk a nézőtéren, és szembesülünk azzal, hogy mivé is lettünk.
(Borítókép: Sebestyén Aba: Lázadni veletek akartam / V. Magyar Színházfesztivál, Brassó / 2021. október 25. / Fotó: Nemes M. Nándor és Sólyom Ernő)