Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- oscar
- díj
- film
- hollywood
- színész
- kultúra
- michael j fox
- peter weir
- egyesült államok
- los angeles
- amerikai filmakadémia
Tiszteletbeli Oscart kap Michael J. Fox
További Kultúr cikkek
- Egyre nagyobb az őrület, már 300 ezer nézőnél jár a Futni mentem
- Meghalt a Benjamin közlegény és A királyné nyakéke rendezője
- A lányt elsiratták, pedig meg sem halt
- Egy forradalmár felesége lerántja a leplet a magyar történelem eddig félreismert évtizedeiről
- A Transparency Internationalhez fordulnak az egyik legnagyobb magyar botrány ügyében
A filmakadémia tiszteletbeli Oscar-díjaival a testület kormányzói a filmművészet kiemelkedő alkotóit tüntetik ki évente.
David Rubin, a filmakadémia elnöke kiemelte, hogy Michael J. Fox, akinek idén a Jean Hersholt Humanitárius Díjat ítélték oda, „fáradhatatlanul támogatja a Parkinson-kór kutatását, és határtalan optimizmusa példázza, hogy egyetlen ember milyen hatással van milliók jövőjének megváltoztatására”.
Inspiráló és nagy hatású filmesek
Euzhan Palcyt a filmakadémia elnöke a filmtörténet úttörő filmeseként méltatta. Diane Warrennel kapcsolatban pedig kiemelte, hogy „zenéje és dalszövegei számtalan mozgókép érzelmi hatását fokozták, és zenei művészek generációit inspirálták”.
A Martinique-ről származó Palcy forgatókönyvíróként, rendezőként és producerként is elismerést szerzett pályafutása alatt. A négerek utcája című, 1983-ban bemutatott debütáló játékfilmje elnyerte a Velencei Filmfesztivál Ezüst Oroszlánját, ezzel ő lett az első fekete rendező, aki megkapta ezt a rangos díjat. Rendezte Marlon Brandót a Forrongó évszak című drámában, utolsó filmrendezői munkája pedig a Siméon (1992) című zenés mesefilm volt.
A filmrendező Peter Weirről olyan művészként emlékezett meg, „akinek munkája emlékeztet minket arra, hogy a film milyen erővel képes az emberi tapasztalatok teljes skáláját felvonultatni”.
Az ausztrál Weir olyan emlékezetes filmeket rendezett az elmúlt 40 évben, mint a Piknik a Függő Sziklánál (1975), az Utánam a vízözön (1977), A veszélyes élet éve (1982) vagy A kis szemtanú (1985), amelyért első rendezői Oscar-jelölését kapta. A filmakadémia további öt díjra is jelölte: a Holt költők társasága, a Zöld kártya, a Truman Show és a Kapitány és katona: A világ túlsó oldalán című filmjeiért, utóbbiért két kategóriában is.
Diane Warren a filmtörténet egyik legtermékenyebb dalszerzője, több mint 100 filmhez írt eredeti dalokat. A filmdal kategóriában 13 Oscar-jelölést szerzett, köztük a Nothing's Gonna Stop Us Now és legutóbb a Somehow You Do című számaival.
Michael J. Fox a négy Oscar-díjjal jutalmazott Vissza a jövőbe (1985) mellett olyan klasszikusokban szerepelt, mint A háború áldozatai (1989), a Doc Hollywood (1991), a Szerelem a Fehér Házban (1995) vagy a Törjön ki a frász! (1996). Tévés pályafutása során öt Emmy-díjat gyűjtött be, köztük a Kerge város és a Ments meg! című sorozatokért. Fox 2000-ben hozta létre a Michael J. Fox Alapítványt a Parkinson-kór kutatására. Négy könyve is megjelent, és az Oscar-díjas filmrendező, Davis Guggenheim hamarosan dokumentumfilmet készít róla.
Tavaly a Jean Hersholt-díjat Danny Glover kapta, a többi tiszteletbeli Oscart pedig Samuel L. Jackson, Elaine May és Liv Ullmann. A 95. Oscar-díj-átadó gálát 2023. március 12-én rendezik meg.
(MTI)