Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMelyek a leggyakoribb videóklipes közhelyek?
További Kultúr cikkek
- Egyre nagyobb az őrület, már 300 ezer nézőnél jár a Futni mentem
- Meghalt a Benjamin közlegény és A királyné nyakéke rendezője
- A lányt elsiratták, pedig meg sem halt
- Egy forradalmár felesége lerántja a leplet a magyar történelem eddig félreismert évtizedeiről
- A Transparency Internationalhez fordulnak az egyik legnagyobb magyar botrány ügyében
A videóklip nem egyszerű műfaj, ha az ember egyedi és maradandó alkotást szeretne készíteni. Kiemelt nehézsége, hogy összeköttetésben van a zene hangulatával, mondanivalójával, így a klipet készítő csapatnak és az előadónak meg kell találni a közös hangot, hogy a lehető legjobb végeredmény szülessen. A neves előadók rendre dobálják ki az újabbnál újabb videós anyagaikat, hogy a közönség érdeklődését fenntartsák, és bizonyos dalokra helyezzék a fókuszt, mégis ritkán mondhatjuk azt, hogy amit látunk, tényleg annyira jó, hogy újra megnéznénk,
pláne, ha a rászánt költségeket is ismernénk.
Ezúttal Marosvölgyi Előd színész, látványtervező és Laudon Andrea szinkronszínész, online tartalomgyártó voltak az arútluK podcast vendégei, akik számos korábbi projektben dolgoztak már ismert és feltörekvő előadókkal egyaránt, így bepillantást engedhettek nekünk a kulisszák mögé: pontosan hogyan működik ez a világ, mik a magyar előadók videós szokásai, milyen fiaskók szoktak visszatérő problémaként megjelenni?
Vendégeink rugalmasan és kendőzetlenül beszéltek velünk anyagi kérdésekről, személyes preferenciákról, hogy mitől válik valami közhelyessé, és
miben lehet megtalálni az igazi egyediséget.
A stúdióból kifele menet elmondták, hogy a téma igazi fontosságát az adja, hogy míg a legtöbb külföldi országban viszonylag részletesen vannak levezetve ezek a munkafolyamatok és a hozzájuk tartozó költségek, addig itthon nem könnyű erről hiteles információt találni. Amennyiben az előadók előre fel tudnának készülni rá, hogy egy hasonló munka mivel is jár, azzal rengeteg felesleges kört tudnának megspórolni maguknak és a klipkészítőknek egyaránt.
A beszélgetésben szó esett továbbá arról is, hogy:
- melyek a leggyakoribb közhelyek itthon,
- megtérülnek-e a szívességből elvégzett munkák,
- mely kiadásokon nem lehet lespórolni,
- megvalósítható-e a filléres videóklip,
- valójában mennyit számít a milliós költségvetés,
- szakmai szemmel kik a vezető klipgyártók ma Magyarországon,
- hogyan lehet megtartani a megfelelő munkaegyensúlyt, ha barátokkal dolgozik az ember,
- lehet-e túlzásba esni klipgyártási mennyiségben,
- milyen előadókkal dolgoznak szívesen a klipgyártók,
- valójában mennyit számít egy dal sikerénél a klip.
Aki nem hallotta volna az arútluK podcast előző adását, amelyben az Index kultúra rovatának újságírói Dejcsics Konrád bencés szerzetessel beszélgettek az Arcus Temporum fesztiválról, most ide kattintva megteheti.
(Borítókép: Kaszás Tamás/Index)