Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMOscar-díjas művész lesz zsűritag Budapesten
További Kultúr cikkek
- Nagy Csaba titka életre kelti a karácsonyt
- Margócsy István: A társadalmi problémák feldolgozása nem értelmiségi társaságokban zajlik
- A gyomrunk is összeszorult, miközben a testvér szenvedését néztük
- Harmincöt éves titokra derült fény a Reszkessetek, betörők!-kel kapcsolatban
- Megtaláltuk az ideális ajándékot a fa alá, mindenki erre van rákattanva
Bartók Bélát egykor hazaárulónak bélyegezték, ma már − sok más mellett − világverseny viseli a nevét, amelyre Ausztráliától Japánig neveztek versenyzők.
A hatéves ciklusokban megvalósuló Bartók Világverseny idei, tízezer euró összdíjazású zeneszerző-fordulójára negyven év alatti komponisták jelentkezhettek 2022. augusztus 23-ig. A beküldött művek közül kerül majd ki az egyik kötelező darab a Bartók Világverseny következő hangszeres fordulójára, a hegedűsök 2023-as megmérettetésére.
A nyertes kompozíciók első alkalommal 2022. november 26-án, a nagyközönség számára is nyitott díjkiosztó gálakoncerten hangzanak majd el a Zeneakadémia Solti termében.
Az Egyesült Államokból érkezett a legtöbb pályamű, összesen 16, Magyarországról pedig 11. A jelentkezők között több orosz, kínai, koreai, görög, olasz, mexikói, argentin, francia alkotó is megtalálható, de érkezett pályázat a visegrádi régióból, valamint izraeli, japán, ausztrál, örmény, iráni, kazah és ukrán állampolgároktól is. Érdekesség, hogy nyolc pályázó két-két, két pályázó három-három, egy pedig nyolc művet is beküldött, illetve hogy a verseny történetében először érkezett kompozíció venezuelai zeneszerzőtől.
A vörös hegedű Oscar-díjat ért
Az előválogató testületben Fekete Gyula, a Zeneakadémia tanszékvezetője és rektorhelyettese, a zeneszerző-fordulók művészeti vezetője mellett az intézmény neves tanárai ülnek. Az általuk továbbjuttatott művekről rangos nemzetközi zsűri dönt majd, amelynek elnöke a világhírű amerikai zeneszerző, John Corigliano, tagjai pedig Unsuk Chin, Németországban élő, elismert dél-koreai komponista, a Harvard Egyetem professzora, az orosz Kuzma Bodrov zeneszerző-zongoraművész, a moszkvai Gnyeszin Akadémia és Csajkovszkij Konzervatórium tanára, Fekete Gyula, valamint Baráti Kristóf világhírű magyar hegedűművész, a Zeneakadémia tanszékvezetője.
A Világverseny sajátossága, hogy a Bartók-életmű legjellemzőbb vonulataira: a hegedűre, a zongorára és a kamarazenére, valamint a zeneszerzésre épülve teljesedik ki az egymást követő években.
A világverseny 2017-ben kezdődött a hegedűsök megmérettetésével. A hangszeres megmérettetések közötti páros években a Zeneakadémia zeneszerzőversenyt rendez, és az itt díjazott művek közül választja ki a zsűri azt, amelyik bekerül a következő hangszeres verseny repertoárjába.
John Corigliano világhírű amerikai, Oscar- és ötszörös Grammy-díjas komponista, a Juilliard School tanára, a Lehman College professzora. 1999-ben vehetett át az Oscar-szobrocskát A vörös hegedű (The Red Violin) című film (rendező: Francois Girard) zenéjéért. A filmes zenei anyagból néhány évvel később hegedűversenyt is írt.
(Borítókép: Mudra László / MTI)