Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMKivágatták a „kövér” szót Taylor Swift új klipjéből
További Kultúr cikkek
A szakítós dalok királynője, Taylor Swift egy hete jelentette meg legújabb albumát, a Midnightsot, amely hatalmas sikert aratott a toplistákon. Az albumon szereplő Anti-Hero dalhoz videoklip is készült, azonban a filmecske már kevésbé volt népszerű az audióhoz képest. A dal egy pontján, amikor az énekesnő rááll a szobamérlegre, számadatok helyett a „fat” kifejezés jelenik meg. Míg ez egy emlékkép korábbi, evészavarokkal küzdő önmagáról, az internet népe fellázadt, miszerint a jelenet offenzív.
A Rolling Stone magazin szerint többen úgy vélik, hogy a jelenet csak tovább erősíti azt a képet, miszerint túlsúlyosnak lenni rossz dolog. Emiatt a jelenet ezen snittjét teljesen eltüntették a YouTube-ról és az Apple Music oldaláról.
A Rolling Stone újságírója ezzel összefüggésben nehezményezte, hogy ha a Swift-rajongók képesek a legapróbb rejtett részleteket és utalásokat is kikövetkeztetni egy-egy videóból, akkor miért esik nehezükre megoldani azt az egyszerű képletet, miszerint ez egy negatív élmény az énekesnő emléktárából az evészavaros korszakát idézve.
A 2020-as Miss Americana dokumentumfilmben arról is beszélt Swift, hogy a stylistok és a ruhatervezők hogy felmagasztalták, amikor sovány volt, ez pedig miképp tette tönkre a kapcsolatát az egészséges táplálkozással.
Ugyanolyan volt az étellel kapcsolatos pszichológiai viszonyom, mint bármi mással az életben: ha kaptam egy vállveregetést, akkor úgy ítéltem meg, hogy jól csinálok valamit. Ha büntetést kaptam, akkor pedig úgy, hogy rosszul
– mondta Swift a filmben. „Ha elég vékony vagy, akkor nincs olyan feneked, amit mindenki akar. Ha viszont elég súlyod van, hogy olyan feneked legyen, akkor a hasad nem elég lapos. Az egész kib*szottul lehetetlen” – tette hozzá.
Egészséges vagy disztópikus?
Az amerikai National Organization for Women szerint a 17 éves lányok 78 százaléka elégedetlen a saját testképével, és több mint 20 millió nő szenved valamilyen klinikailag igazolható evészavarral élete során legalább egyszer, amelyen Taylor Swift is átesett.
Nem az énekesnő az egyetlen, aki a tömegnyomás hatására valamilyen személyes élményhez fűződő tartalmat módosított alkotásaiban. Augusztusban Lizzo és Beyoncé is változtatott saját dalszövegeiken különböző aktivisták kritikái nyomán. Az igazi kérdés, hogy a hosszú évek alatt elért állapot, mely szerint az emberek kendőzetlenül beszélhetnek saját életük negatív pillanatairól, mára valóban elfogadhatatlanná vált, ha ezzel mások érzéseit megsértik?
Ahogy a Rolling Stone újságírója fogalmaz, aki az állapotot cikkében már-már disztópikusnak írja le:
Reményteli látni, ahogy az előadók készségesen változtatnak dalaikon, hogy egy sokkal empatikusabb vitakezelési módot érjenek el, ahol a méltánytalan bánásmódban részesülő emberek felszólalhatnak, és maguk is változást idézhetnek elő. Mégis hátborzongató, ahogy a lehetőség bekúszik, miszerint a legnagyobb kiadványok is általánosan kevésbé tartósnak hatnak.