Kiosztották az idei Goncourt-díjat
További Kultúr cikkek
- Márkó és Barna Síkideg: Milyen értelmi szinten van az, aki viccből durrantgat?
- Magyar elismerés a Golden Globe-on; Demi Moore 45 éves pályafutása alatt most először zsebelte be a díjat
- Trágyával támadtak egy Picasso-festményre
- Nehéz manapság ismerkedni, még egy franciaágyban is
- Nagyon kevesen ismerik, pedig 1700 éve ünnepli a világ
A Flammarion Kiadó gondozásában megjelent 208 oldalas műben a Lyonban élő szerző a férje 1999-ben, motorbalesetben bekövetkezett halálához vezető hihetetlen események sorozatát dolgozta fel pátosztól mentesen, sok humorral, szeretettel és nosztalgiával − számolt be az MTI.
Brigitte Giraud a tizenharmadik nő, aki átveheti a 120 éve alapított Goncourt-díjat, amely jelképes pénzjutalommal − csupán 10 euróval (4077 forint) − jár, ám a marketinghatása jelentős: a díjazott könyvet ugyanis a francia olvasók több százezer példányban szokták megvásárolni.
A nagyközönség számára eddig ismeretlen, 56 éves írónőnek már tucatnyi kötete jelent meg, a regények mellett novellái és esszéi.
Az Algériában született írónő angol, arab és német egyetemi tanulmányait követően eredetileg fordítónak készült, de pályája elején újságíróként és kiadói szerkesztőként dolgozott. Élt Angliában és Németországban, mielőtt férjével, Claude-dal és kisfiukkal Lyonban vettek házat.
Ahogy a díjnyertes regényében leírja, az 1999. június 22-i „dráma” kettétörte az életét. A férje halála utáni heteket egy 2001-ben megjelent novellában írta meg.
Éltem tovább, könyveket írtam, sikerült talpra állnom, jóllehet egy ilyen esetben teljesen megváltozik az ember
− mondta a díjazott az AFP hírügynökségnek adott interjúban.
Brigitte Giraud 2007-ben elnyerte a legjobb novellának járó Goncourt-díjat a magyarul is megjelent Nem ér annyit a szerelem című novelláskötetéért, és 2019-ben a Médicis-díj esélyesei között volt.
Könyve az életet meghatározó véletlenekről szól
A szerző a férjével közösen vett ház eladása után fogott bele szerelmi történetük megírásába, amelyben a balesetet illetően számos, addig homályos körülményt is meg tudott világítani, olyan kérdések megválaszolásával, hogy mi történt volna, ha a testvére nem náluk tárolja azt a japán gyártású motorját, amelyet Japánban betiltottak, külföldön viszont árusítanak, ha aznap nem teszi át szakmai megbeszélését Párizsba, vagy ha lett volna mobiltelefonja.
A feltételezések számbavételével Brigitte Giraud részletesen és aprólékosan megvizsgál minden apró történést és döntést, amely egy életet befolyásolhat. Azokat az érdektelennek tűnő dolgokat is, amelyeket megmagyarázhatatlannak, sorsnak vagy véletlennek nevezünk általában, de amelyek ugyanúgy meghatározzák a döntéseinket önmagunk és a környezetünk számára, mint a tudatos lépések.
A másik legjelentősebb francia irodalmi elismerést, a főként formai újításokért adományozott Renaudot-díjat a zsűri Simon Liberatinak ítélte Performance című regényéért, amely egy hetvenes éveiben járó író és egy nála ötven évvel fiatalabb nő viszonyáról szól.