Kitörhet a sztrájk az Operaházban, béremelést és tisztességes bánásmódot követelnek a dolgozók
További Kultúr cikkek
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
- 12 milliárd forintot ér a váratlanul előkerült műalkotás
- Ezek a tárlatok voltak idén a legjobbak
- Egy diáklány szexuális zaklatással vádolja a tanárát, pedig az csak segíteni akart neki
Kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett a múlt héten az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete (OFDSZ) és a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete, aminek sztrájk lehet a vége, ha nem sikerül megállapodni az Operaház vezetésével – írja a Magyar Narancs.
A szakszervezetek a fizetések nagymértékű értékcsökkenése, valamint a 24 százalékos infláció miatt 30 százalékos alapbérrendezést kérnek az Operaház főigazgatójától, amelyre január 1-től visszamenőleg tartanak igényt.
Az OFDSZ csütörtök 10 órára kérte az egyeztetést, amit az Operaház vezetősége el is fogadott.
A lap hozzáteszi, hogy a munka törvénykönyve szerint, ha a munkaügyi vitában megtartott egyeztető eljárás hét napon belül nem vezet eredményre, vagy az egyeztető eljárás a sztrájkot kezdeményezőnek fel nem róható ok miatt nem jön létre, a dolgozóknak lehetőségük van sztrájkot szervezni.
Mint megírtuk, Csák János kulturális és innovációs miniszter Ókovács Szilvesztert nevezte ki az Operaház élére. A régi-új főigazgatót annak ellenére is kinevezték, hogy tavaly októberig tíz bírósági ítélet marasztalta el a Magyar Állami Operaházat a munkavállalóival szembeni törvénysértés miatt.
A bíróságok eljárások folytán hozott végzéseiből látható, hogy a Magyar Állami Operaház mint munkáltató, folyamatosan megszegte a hatályos munka torvénykönyvben meghatározott konzultációra vonatkozó rendelkezéseket, azaz a torvény szabályait megszegve járt el a szakszervezettel, illetve az általa képviselt dolgozókkal szemben
– fogalmazott korábban Szentmártoni János helyettes államtitkár.
Ókovács Szilveszter újra kinevezett főigazgató az Operaházban megtartott 2023. június 26-i társulati ülésen elmondta, hogy az Opera szerinte magára számíthat és a közönségre, ezért vannak nyári előadások, 12 hónapos lett az évad. „Megpróbáljuk beosztani úgy, hogy törvényileg senki se sérüljön, de dolgoznunk kell, mert nyáron tele van a város turistával.”
Éreztette, hogy ebből tudják kitermelni azt a 10 százalékos béremelést, pontosabban keresetnövekedést, amit augusztus 1-től ígért a beszédében: 6 százalék emelés mindenkinek jár, 4 százalékot pedig teljesítményalapon adnának.
„Mindannyian tudjuk, hogy ez a helyzet ellentételezés nélkül nem maradhat – mondta –, de ehhez kellenek a nyári előadások, ehhez kell a fegyelmezett, odaadó, és a minőségre még inkább vagy ezután is törekvő magatartásotok.”