Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTöbb mint 20 ezer magyar megélhetése került veszélybe egyik napról a másikra
További Kultúr cikkek
- Majdnem műkincségetés lett a vége, de szerencsére valaki észbe kapott
- Az ő kezükben a jövő nemzedéke, munkájuk most mégis másfajta gyümölcsöt hozott
- Az államtitkár még a Bibliát is átíratná
- Se pénz, se párbeszéd, kifakadt a 75 éves szakmai szervezet
- Az Eurimages támogatásával készül rajzfilm Szabó Magda regényéből
Ahogy arról korábban már írtunk, május elején sztrájkba kezdtek Hollywood forgatókönyvírói, mivel érdekképviseletük nem tudott egyezségre jutni a filmstúdiók vezetőivel. Ehhez hasonlóra volt már példa korábban is, így mindenki tudja, hogy egy ilyen akció dollármilliárdos kiesést eredményez az ágazatban. Emiatt olyan sorozatok munkálatai csúsznak, mint például a Stranger Things.
Néhány napja a BBC arról számolt be, hogy a hollywoodi színészek is csatlakoznak a sztrájkhoz. Ilyen horderejű leállás hatvan éve nem volt az iparágban. Los Angelesben csütörtök éjfélkor 160 ezer színész szüntette be a munkát, és ezzel a legtöbb amerikai film- és televíziós produkció leállt. Jobb munkakörülményeket követelnek és azt, hogy a streaming szolgáltatók egyezzenek bele a nyereség igazságosabb elosztásába.
Pénteken a brit színészek London belvárosában fejezték ki szolidaritásukat az Amerikában sztrájkoló kollégáikkal, írta az MTI.
Brianan Cox, az Utódlás című nagy sikerű tévésorozat főszereplője és a többi brit színész szakszervezetük, az Equity képviseletében vonult az utcára. A demonstrálók soraiban feltűnt Rob Delaney, David Oyelowo, Andy Serkis, Rakie Ayola, Penelope Wilton és Jim Carter is.
Próbálok a stábtagokkal egyezkedni, de nem lehet a végtelenségig húzni ezt a helyzetet, és ha van olyan felkérésük, akkor nyilván a biztos munkát választják, és oda elmennek
– nyilatkozta az RTL Híradónak a kialakult helyzetről Major István, a Filmteam vezető producere.
Sokan váltak kiszolgáltatottá
Magyarországon több mint 20 ezer ember dolgozik a filmiparban, az Origó Stúdió marketingvezetője szerint ilyen helyzetben ők kiszolgáltatottak, mivel nem tagjai a filmes szakszervezeteknek.
Ez a huszonnéhányezer ember gyakorlatilag most nem tud munkát vállalni, és nem tud pénzt keresni. Ilyen módon ez egy nagy probléma nekünk is
– tette hozzá Tóth Mihály.
Lapunk is megírta, hogy a gyártás alatt álló filmek esetében a sztrájk azt jelenti, hogy a munka nagy része lehetetlenné válik. Még azokban az esetekben is, amikor a forgatás már befejeződött, a színészek nem lesznek elérhetőek az újrafelvételekhez és a filmkészítés egyéb lényeges elemeihez.