Taylor Swift-dalokat tanítanak az egyetemi irodalomórákon
További Kultúr cikkek
- Demográfiai robbanás: Oscar-díjas filmmogulok családjával gyarapodott a magyarság
- Lovasi Eszter: Azt éreztem, hogy megszakad a szívem
- Húsz év telt el, de még mindig milliók imádják a kitalált világot
- Olyan maratont rendeznek, amelyre korábban még nem volt példa
- New York-ot is meghódítja az 50 éves Rubik-kocka
Míg a New York-i Egyetem Clive Davis Intézete már tavaly elindított egy Taylor Swift által inspirált kurzust, a Texasi Egyetem egy olyan egységgel egészítette ki a tananyagot, amely Swift dalszövegeit elemzi olyan jeles művészek költészete mellett, mint John Keats és Sylvia Plath. A Stanford Egyetem is új kurzust vezetett be „Az utolsó nagy amerikai dalszerző” címmel.
Egy belga egyetem pedig elindítja Európa vélhetően első Taylor Swift ihlette irodalmi kurzusát.
A Genti Egyetemen induló választható kurzus állítólag az amerikai popszupersztár szemszögéből világít rá híres irodalmi alkotók témáira, stílusaira és technikáira – közölte az Euronews. A 33 éves énekesnő számos dalát az irodalom ihlette, mind szövegében, mind tematikájában.
Így olyan klasszikusokat, mint a Rómeó és Júlia vagy a Jane Eyre az énekes-dalszerző szemszögéből fogják tanulmányozni.
Olyan szerzőket is tanulmányozni fognak, mint Robert Frost, Emily Dickinson és Margaret Atwood, Swift dalaiból kiindulva. A kurzust Elly McCausland brit professzor vezeti, aki Swift műveit használja majd ugródeszkaként a korábbi évszázadok irodalmának vizsgálatához.
Meg akarom mutatni a diákjaimnak, hogy a történelmi angol irodalom mennyire szórakoztató lehet
– mondta a Het Laatste oktató.
Van hely, ahol kevésbé progresszívek
Nemrég beszámoltunk róla, hogy egy LMBTQ+-t korlátozó törvény miatt megregulázzák Florida állam iskoláiban a szépirodalmat is. Ezzel korlátozzák mind a szexuális tartalmú könyveket, mind a szexuális tartalmakat az oktatásban.
Ennek értelmében több klasszikus esetében is csak egy cenzúrázott verziót oktatnak, például a Rómeó és Júliából is. A döntés indulatokat váltott ki a közvéleményben, de az Egyesült Államokban már régóta folyik a harc a kultúra irányításáért. Szülői csoportok egyes anyagok eltávolítását szorgalmazták, míg más csoportok ugyanilyen keményen kiálltak mellette, hogy minél több könyv maradjon elérhető.
Idehaza csak fóliáznak
Mint megírtuk, nagy port kavart a magyar kulturális életben az LMBTQ-témájú könyvek lefóliázása. A Libri közölte, az intézkedéssel a gyermekvédelmi törvénynek tettek eleget. A kiadványokba így nem lehet belelapozni, noha a címlapjuk és hátoldaluk látható.
„Tilos tizennyolc éven aluliak számára pornográf, valamint olyan tartalmat elérhetővé tenni, amely a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg” – írja a törvény.
Rengeteg kritika érte ezt a döntést, Nyáry Krisztián például elmondta, hogy a törvény
olyan tágan fogalmaz, hogy a fél szépirodalomra vonatkozik. Hiszen a homoszexualitást még a Biblia is »megjeleníti«, nem is beszélve az »öncélú szexualitásról«. Bár a könyvszakma két éve több kérdést is feltett erről, nem kaptunk választ.
Azonban szerinte ennél nagyobb veszély is van, mégpedig az, hogy egyre nő a szakadék az olvasók és nem olvasók között. „Aki nem olvas, az egyáltalán nem olvas, aki olvas, az egyre többet akar, amitől fejlődik az elméje, a mentális egészsége, de a könyvpiac is, ami minden szereplőnek jót jelent a jövőre nézve. Olvasás nélkül olyan alapvető emberi készségek sorvadnak el, mint az empátia, a kreativitás, a kritikus gondolkodás képessége, amik mind-mind társadalmi katasztrófához vezethetnek” – mondta.