Bármennyire szomorú is, így válik egy fiatal lány világa éjfeketévé
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
Ha valaki azt hiszi, hogy a bábszínházakban a színészek kéz méretű bábokkal Misi Mókus kalandjai és ehhez hasonló darabokat játszanak, az nagyon téved. A modern kor már régóta új hagyományokkal gazdagítja a színjátszás egyik legősibb formáját.
A Budapest Bábszínház Nem félünk a sötétben című előadásának nyílt próbáján is tanúi lehettünk annak, hogy a letisztult, vakítóan fehér falak mögül a színészek színes ruhákat és maszkot viselve léptek a színpadra: a báb nemcsak szereplő a színpadon, hanem jelkép, amely az arcán viseli a jellemét.
Mert A bábok szerepe megújult, a műfaji határok elmosódtak.
És bár a legtöbb bábszínházi előadás nézőközönsége gyerekekből áll, a Nem félünk a sötétben kamaszoknak és felnőtteknek szóló történet. Főszereplője a tizenhat éves Aida, aki nem szereti kihúzni magát, kiszedni a szemöldökét, sem csinosan öltözködni. Szeret viszont késő estig fent maradni, merész dolgokon gondolkodni, például azon, hogy milyen lehet szerelmesnek lenni – vagy milyen lenne megölni magát.
Egyre közelebb a halál gondolatához
Hiszen nem egyszerű egy tinilány élete, aki otthon él az anyjával, miközben a nővérei már elköltöztek, és akinek az apja mindenféle egzotikus utazásokon vesz részt – a másik családjával. Ráadásul életében még csak egyszer csókolózott, kémiából pedig bukásra áll, mindemellett elektronfelhőkről rémálmodik.
Azonban találkozik egy sapkás fiúval, aki által egyre közelebb kerül a halál gondolatához, és hosszú idő óta ez az első dolog, ami lelkesíti.
A néző végigkövetheti Aidát, amint világa szürkéből éjfeketévé válik.
Az előadás már csak azért is érdekesnek ígérkezik, mert a maszkot viselő színészeken kívül láthatunk árnyjátékot, valamint számtalan olyan megoldást, amely által igazán modern, XXI. századivá válik a bábművészet.
Írta és rendezi: Podlovics Laura
A darab a bábszínház belső, kísérleti előadások számára kiírt pályázatának egyik nyertese. Rendezője a 27 éves Podlovics Laura színésznő és bábművész, a főszerepben pedig Erdős Lilit láthatjuk, aki jelenleg még a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója, és ez az első bábszínházas szerepe. A Nem félünk a sötétben zeneszerzője a Carson Coma együttes billentyűse, Kun Bálint.
A rendezőtől a nyílt próbán megtudtuk, hogy a forgatókönyvet a nála néhány évvel fiatalabb Gajda Annával együtt írta. A feladatra direkt őt kérte fel, mert szerette volna, hogy az előadás még annál is fiatalosabb és modernebb lenne, mint amit ő elképzelt.
A Nem félünk a sötétben 2023. október 28-án, este 7 órakor debütál a Budapest Bábszínházban, a további előadásokról itt tájékozódhat.
Mindig van kihez fordulni
Magyarországon számos lelkielsősegély-szolgálat működik, a bárki számára ingyenes elérhető telefonszámok az alábbiak:
- Magyar Lelki Elsősegély Szolgálat: 116-123
- Kék Vonal (24 év alattiaknak): 116-111
- Kék Vonal (24 év alatti fiatalért aggódó felnőtteknek): 116-000
- Országos Kríziskezelő: +36 80 20 55 20
- Caritas Lelkisegély: +36 80 505 503
- DélUtán (időseknek): +36 80 200 866
Mentális egészség témakörben írt egyéb tartalmainkat itt tekintheti meg.
(Borítókép: Budapest Bábszínház)