Soha nem látott fotók Habsburg Ottó életének 99 évéről
További Kultúr cikkek
- Az arab észjárás: ahhoz, hogy megértsd, meg kell ismerned
- Huszonöt éve ott van a csúcson, és nem tudjuk megunni
- Kiderült, mikor és hol temetik el Nemere Istvánt
- Donald Trump hatalomra került, mutatjuk, ki kaszálta ezzel a legnagyobbat
- Akár több évig nem lehet a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a Millenárison
A kiadvány szerkesztői nem törekedtek arra, hogy minden egyes évet dokumentáljanak egy-egy fotóval, hanem Habsburg Ottó életének az igazán fontos eseményeit tárták az érdeklődők elé.
Úgy volt, egyszer ő lesz a király
A fejezetekre bontott életút összefoglalói a magyar mellett németül, angolul, franciául és spanyolul is közvetítik a történéseket. Ugyanígy a képek mellé készült rövid leiratok is öt nyelven adják meg a legfontosabb tudnivalókat a fotók keletkezésének körülményeiről, esetenként egy-egy érdekes történettel kiegészítve azt.
Az Index megkeresésére, Prőhle Gergely igazgató elmondta, hogy ezzel a különleges fotókönyvvel névadója születésének 111. évfordulóját is ünnepli az egykori trónörökös, parlamenti képviselő szellemi és tárgyi hagyatékát gondozó Habsburg Ottó Alapítvány.
A kötetben szereplő legkorábbi fotó 1912-ben készült Habsburg Ottóról, aki születésekor Ferenc Ferdinánd és édesapja, Károly után a harmadik helyen állt az osztrák–magyar trónutódlási sorban. Alig négy évvel később megkoronázták IV. Károlyt, ezzel a négyéves kisfiú a korona várományosa lett – ám akkor még senki nem sejthette, hogy az utolsó magyar király és osztrák császár legidősebb fiaként milyen különleges életutat jár majd be.
A kötet bepillantást nyújt Ottó első éveibe, majd a száműzött királyi család mindennapjaiba Baszkföldön, Belgiumban és Madeirán, a müncheni magyar menekülttáborból induló szerelem és házasság évtizedeibe, valamint Európa XX. századi történelmének meghatározó pillanataiba is.
Szimbolikus jelentőségű az a fotó, amely a berlini falnál készült, ugyanis Habsburg Ottó a páneurópai gondolat zászlóvivőjeként a hidegháború évtizedei alatt mindvégig a vasfüggöny lebontása és a Szovjetunió által megszállt kelet- és közép-európai országok támogatása mellett foglalt állást.
A fotókönyv alapja az alapítvány kezelésében lévő, mintegy 30 000 darabot számláló fotógyűjtemény. Dékány Szilveszter gyűjteményi főmunkatárs, a kötet képeinek válogatója és szerkesztője elmondta: a 2018-ban Budapestre szállított fényképanyag legkorábbra datálható képei a XIX. század végén születtek, elsősorban a Habsburg család tagjairól, a legkésőbbiek pedig az ezredforduló idején különböző társasági és családi eseményeket örökítenek meg.
A gyűjtemény legnagyobb részét azok a családi és hivatali képek alkotják, amelyek a gyermekkorától és a száműzetés éveitől kezdődően egészen élete végéig mutatják be Habsburg Ottó sokszínű és dolgos mindennapjait. A gazdag képanyagot Habsburg Károly köszöntője és Martyn Rady professzor tanulmánya egészítik ki, aki így írt Ottóról a dinasztiáról szóló, 2022-ben megjelent könyvében:
A legjobb császár, aki a Habsburgoknak sohasem adatott meg!
Az egykori trónörökös, a dinasztia feje, az elhivatott parlamenti képviselő életét bemutató válogatás nem csak a történelem és a fotográfia iránt érdeklődők számára lehet különleges ajándék.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index )