Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMLefestették Ausztrália leggazdagabb nőjét, kiállították, és kitört a botrány
További Kultúr cikkek
- Ez volt a tíz legjobb film 2024-ben a magyarok szerint
- Nehéztüzérséget is bevetnek az idei előszilveszteri műsorban
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
Ausztrália leggazdagabb nője, Gina Rinehart követeli, hogy az Ausztrál Nemzeti Galéria távolítson el egy róla készült nem túl hízelgő portrét a kiállításáról –írja a Sky News.
A portré, amelyen a bányászatból meggazdagodott milliomosnő látható „dupla állal”, Vincent Namatjira díjnyertes művész alkotása. A kép más jelentős személyiségek, például Károly király, II. Erzsébet királynő és Julia Gillard volt ausztrál miniszterelnök portréi mellett szerepel az Ausztrália színesben című kiállítás részeként.
Namatjira az eltávolítási kérelem hírére – Rinehart nyilvánosan még nem beszélt erről – azt mondta, ő „úgy festi le a világot, ahogyan ő látja azt”.
How dumb is she? By demanding the National Gallery of Australia remove the portrait of her by award-winning artist Vincent Namatjira, mining billionaire Gina Rinehart has ensured everyone knows about it. That's an Angus Taylor level own goal. 🎨 #auspol #mining #art pic.twitter.com/IJX6n2bF5s
— Peter Murphy (@PeterWMurphy1) May 15, 2024
A Nemzeti Galéria szóvivője az ABC News beszámolója szerint úgy kommentálta az esetet, miszerint „üdvözli, hogy a nyilvánosság párbeszédet folytat a gyűjteményükről és a kiállításaikról. A műről azt mondták, hogy „Namatjira úr híres a szikár szellemességgel teli festményeiről”, és „az ausztrál identitás ünnepelt portréfestője és szatirikus krónikása”.
Olyanokat fest meg, akik hatással vannak rá
Vincent Namatjira azt mondta, hogy az embereknek nem kell szeretniük a festményeit, de reméli, hogy időt szánnak arra, hogy megnézzék és elgondolkodjanak azon, vajon „miért festette meg ez az őslakos fickó ezeket a hatalmas embereket? Mit akar ezzel mondani?” – kommentálta az esetet.
Olyan embereket festek, akik gazdagok, befolyásosak vagy jelentősek – olyan embereket, akik hatással voltak erre az országra és személyesen rám, akár közvetlenül, akár közvetve, akár jó dologgal, akár rosszal
– mondta.
Lisa Slade, a Dél-Ausztráliai Művészeti Galéria művészeti programokért felelős igazgatóhelyettese – a mű idén év elejéig itt volt látható – elmondta: úgy sejti, Rinehart személyesen nem is látta a kiállítást. Hozzátette még, hogy a portréfestészet nem fotóművészet, hanem a kifejezés művészete, az identitás, az egyéniség érzékeltetésének és megteremtésének művészete.