A legtrükkösebb rendőrségi akciót vitték vászonra A csapda című filmben
További Kultúr cikkek
- Jelentős mérföldkőhöz ér a Macskák című musical a Madách Színházban
- Nincs nagy dráma, de a Z és az alfa generációban is volna igény arra, hogy legyen
- Fábry Sándor: A királyi televízióban azt sem mondták, hogy fityfülütty
- Meghalt Brenton Wood, a soul műfaj meghatározó alakja
- Félreértés okozhatott botrányt a kontinens egyik legnagyobb fesztiváljánál
Augusztus elsején mutatták be az itthoni mozik M. Night Shyamalan legújabb filmjét, A csapdát, ami részben valós eseményeken alapul.
A filmbeli történet szerint a Lady Raven (akit a rendező lánya, Saleka alakít) koncertjén összegyűlő tömegben egy sorozatgyilkos lesi áldozatait. Cooper (Josh Hartnett), a külvárosi apa lányát viszi el a koncertre és itt döbben rá, hogy a rendezvény egy csapda, az FBI itt és most akarja elkapni a gyilkost.
Különös és döbbenetes, hogy a film félig igaz történeten alapul, amiről Shyamalan gyerekkorában hallott – olvashatjuk a The Hollywood Reporterben.
Az Operation Flagship (Zászlóshajó művelet) 1985-ben történt, ennek során a rendőrség 22 ezer dollárból az egyik legötletesebb csapdát állította 101 körözött bűnözőnek. Meghirdették, hogy ingyen jegyeket osztogatnak a Kongresszusi Központban a Washington Redskins mérkőzésre, és az 1986-os SuperBowls-ra is sorsoltak belépőket.
A művelet napján 101 körözött személyt hívtak egy Washington D.C.-beli művelődési házba azzal az ígérettel, hogy nyereményjegyeket kapnak és még továbbiakat nyerhetnek is a Super Bowlra. Úgy reklámozták, hogy ez egy különleges esemény, ami a Flagship International Sports Television Inc. új sporttelevíziós hálózat felavatását ünnepli.
A helyszínt ketté osztották, volt egy tágas előtér, ahonnan 10-20 fős csoportokban vezették el az érkezőket kisebb helyiségekbe, mert túl kockázatosnak találták, ha ilyen sok embert egyszerre tartóztatnak le. A szobákban még üditők és rágcsálnivaló is várta őket, fenntartva a nyerteseknek járó ünnep álcáját. A marsallok és rendőrök a rendezvény munkatársainak adták ki magukat, a pompomlányoknak öltözött női tisztek pedig kedvesen átölelték a vendégeket - így ellenőrizték van-e fegyverük.
A férfiak színes lufit kaptak aszerint, hogy mennyire veszedelmes bűnözők - a piros utalt erőszakosságukra. McKinney, az amerikai marsallok vezetője beszédet mondott és mikor ahhoz a ponthoz ért, hogy „nagy meglepetés” következik, a marsallok lecsaptak és szépen sorban letartóztatták őket. Egyikük később viccesen azt mesélte, aznap az volt a fő fealadata, hogy kőrözött bűnözőkkel legyen kedves, ölelgesse és puszilgassa őket. Kicsit abszurdnak érezte.
A rendező Shyamalannak nagyon megmaradt emlékezetében a történet, mert hihetetlenül viccesnek találta, hogy a „zsaruk szó szerint pompomlányok és bábuk voltak.”