Kell-e legalizálni Magyarországon a marihuánát?
További Kultúr cikkek
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
- Rangos díjat kapott Azahriah Puskás-koncertsorozata
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
Sikeres tudósok, influenszerek, művészek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Baron a legkülönfélébb témákat feszegetve. 2024. szeptember 26–27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó lesz jelen, akik 120 program keretében igyekeznek ösztönözni a nézőket, hogy vegyék kezükbe jövőjüket.
A fesztivál egyik kiemelt beszélgetése a marihuánáról szóló vita lesz. Számos érv és féligazság kering a kannabiszfogyasztás kapcsán, ezeket járja körbe Pogány Induló fiatal rapper és Dr. Haller József neurológus-kriminálpszichológus. Szó esik többek közt az olyan gyakori kérdésekről, mint hogy rá lehet-e függeni a marihuánára, a dohánytermékeknél és az alkoholnál valóban kevésbé káros-e, és mi a helyzet a legalizálással.
Eutanázia, DNS, méhek és influenszerek
Az idei fesztiválon a neurológia és viselkedéstudomány kiemelt témakör lesz. Számos külföldi szaktekintély érkezik Budapestre, például Kathryn Paige Harden, a Texasi Egyetem Fejlődési Viselkedésgenetika Laboratóriumának vezetője, aki szerint a DNS-ünk nemcsak a személyiségünkre, hanem a tanulmányi és gazdasági sikerünkre is hatással van. Budapestre jön Susan Greenfield bárónő, a brit Lordok Házának tagja, egyben az Oxfordi Egyetem agykutatója is. A fesztiválon azt segít megérteni a látogatóknak, pontosan mi történik az agyunkban egy nap folyamán, az ébredésünk pillanatától egészen az esti álmainkig. Jelen lesz még Lars Chittka, a Queen Mary Egyetem etológusa, aki megmutatta a világnak, hogy
a méhek felismerik az emberi arcokat, érzelmeket nyilvánítanak, eszközöket használnak és remek problémamegoldók.
Az önrendelkezéshez való jog kérdése is terítékre kerül Magyarország első nyilvános eutanáziavitáján. Philip Nitschke, a világ első legális eutanáziainjekcióját beadó ausztrál orvos, Köves Slomó rabbi, Sándor Judit CEU-n tanító bioetikus és Frivaldszky János jogfilozófus osztják meg nézeteiket az utóbbi évek egyik legtöbbször napirendre kerülő kérdéséről.
Előad még a fesztivál alapítója, Böszörményi-Nagy Gergely, aki Csányi Vilmos etológusnak, Mérő László matematikus-
hisznek-e még egy működő jövőben, és mit jósolnak hazánknak.
A 2024-es Brain Bar azonban számos más témát is feszeget majd. Szó lesz többek közt az influenszermarketingről, arról, miképp lehet valakiből véleményvezér tartalomgyártó, ráadásul az egyik fővárosi kerület frissen megválasztott polgármestere is vitába száll majd Budapest jövőjéről.
A tizedik alkalommal megrendezett Brain Bar 120 programjában show-műsorszerű színpadi beszélgetések, mítoszromboló előadások, a Z generáció jövőjéről szóló fontos viták és élő podcastfelvételek ugyanúgy helyet kapnak, mint a szabadtéri séták a legnagyobb hazai és nemzetközi előadókkal, vagy épp a reggeli jóga. A beszélgetésekben szó lesz még testpozitivitásról és soványságkultuszról, az ADHD legyőzéséről, és hazánk egyik aktuális, kiemelt vitatémájáról: az iskolai telefonhasználatról is.