Pénzhiányra hivatkozva tizennyolc szakot szüntet meg a Károli Gáspár Református Egyetem

57a466ef-545d-4033-9ba7-6a175a8e9461
2025.01.10. 07:26
Másfél tucat humán képzés szűnik meg idén szeptembertől a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemen. Az intézmény pénzhiányra hivatkozik, ezzel egy időben új szakokat vett fel a palettára.

Jelentős átalakulások is lezajlottak az elmúlt időszakban a Károli Gáspár Református Egyetemen (KRE), írta meg a napokban több lap is. A fővárosi intézmény szeptembertől 18 szakot és posztgraduális képzést szüntetne meg tanszékein.

A Mérce és az Eduline is megírta, hogy az ősztől induló képzések listáján már nem szerepel: 

  • a diszciplináris magyar nyelv és irodalom,
  • az irodalom- és kultúratudomány,
  • a művészettörténet,
  • a vallástudomány,
  • a színháztudomány
  • és a filozófia mesterszakok,
  • az osztatlan tanárképzések közül a mozgóképkultúra- és médiaismeret,
  • valamint a dráma- és színházismeret mesterfokozatú képzés sem.

A portálok úgy fogalmaztak, az egyetem pénzhiánnyal indokolta a változást. Ezt az intézmény is megerősítette, a Károli ugyanis 2025. január 9-én egy közleményt osztott meg a honlapján, amelyben a sajtómegkeresésekre kívánt reflektálni.

„A Károli Gáspár Református Egyetem alapítása óta folyamatosan fejlődő, egyre több új és népszerű képzést magáénak tudó, ezáltal a hazai ranglistákon mindenkor előkelő helyen számontartott egyházi fenntartású felsőoktatási intézmény” – szól a közlemény, amely így folytatódik:

Az egyetem fejlődését és elismertségét bizonyítja, hogy a 10 évvel ezelőttihez képest ma másfélszer annyi, több mint 9000 egyetemi hallgatója van, az oktatói, kutatói, tanári kar és a nem oktató munkavállalók száma megsokszorozódott. Az egyetem költségvetési bevétele ezzel szemben nem növekszik arányosan a vállalt feladatokkal, kiadási terhei – más egyetemekhez hasonlóan – egyre jelentősebbek. Ugyanakkor az oktatók és a hallgatók jogos elvárása, hogy az oktatás megfelelő infrastrukturális körülmények között, a XXI. század elvárásainak megfelelően folyjék. Ezért is bír kiemelt fontossággal a Református Egyetemváros projekt, amelynek finanszírozása ugyan nem egyetemi költségvetésből történik, de később az épület az egyetem használatába kerül.

Vagyis az egyre gyorsuló létszámbeli bővülést a büdzsé képtelen követni. A közlemény azonban innentől már a hallgatói igényekre hivatkozva indokolja a szakbeszüntetéseket. 

Milliárdokért épül az új kampusz

Bár az egyetem a büdzsére hivatkozik, az intézmény nemrég megbízást adott egy új ferencvárosi kampusz tervezésére. Az Építészfórum értesülése szerint az Arch-ikon építészirodával kötött szerződésük alapján az épületegyüttes generáltervezése (nem az építése) nettó 2,47 milliárd forintba fog kerülni. A kivitelezés a HVG információi szerint akár 62,5 milliárd forintba is kerülhet majd.

„Az Egyetem Fenntartói Testülete a képzésekhez kapcsolódó igényekre tekintettel, figyelembe véve a költségvetési lehetőségeit, folyamatosan értékeli a karok által folytatott oktatási tevékenységeket. E folyamat eredményeképpen rendszeresen születik döntés képzések indításáról és megszüntetéséről. Ennek részeként 2024. évben a Fenntartói Testület döntést hozott új képzések bevezetéséről, valamint egyes olyan képzések 2025/2026. tanévtől történő kivezetéséről, amelyek iránt az elmúlt esztendőkben csekély volt az érdeklődés.”  

Mint írják, azok a hallgatók, akik a kivezetésre kerülő képzéseken tanulmányaikat már korábban megkezdték, a hatályos jogszabályi előírások mentén azt be is tudják fejezni az egyetemen. Ez összesen 291 fő hallgatót érint, közülük 127 fő a jelenlegi 2024/2025. tanévben utolsó éves.

Máshol kell folytatni

A közlemény szerint a KRE egyeztetéseket folytat más egyetemekkel, amelyek arra irányulnak, hogy amennyiben valamely képzés több egyetemen is folyik – nem gazdaságosan –, úgy az egyik egyetem azzal, hogy az adott képzést nem indítja, lehetőséget tud teremteni arra, hogy azt egy másik egyetem keretében gazdaságosabb keretek között lehessen folytatni.

A megszűnő szakok mellett új képzések megjelenéséről is szó esik, a középiskolás diákok igényeihez igazodva a hagyományos szakok mellett új szakokat (keleti nyelv és kultúrák alapképzési szak, koreai szakirány, Pszichológiai Doktori Iskola képzése, rekreáció és életmód alapképzési szak) hirdettek meg. Mint írják, „az eddigi jelentkezések száma is azt bizonyítja, hogy az egyetemnek időről időre át kell tekintenie képzési palettáját és azt a hallgatói igényekhez kell alakítania”. 

(Borítókép: A budapesti Károlyi–Csekonics-palota udvara, amelyet a Károli Gáspár Református Egyetem használ. Fotó: Kovács Tamás / MTI)