Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Cinematrix
- marvel
- tévé
- film
- disney plus
- streaming
- ajánló
- kritika
- horror
- retro
- vérfarkas
- képregény
- adaptáció
- irodalom
A Marvel legújabb filmjében egyetlen szuperhős sincs, és pont ettől annyira jó
További Cinematrix cikkek
2021 óta érkeznek a Marvel Studios jóvoltából a kis képernyős tartalmak: kezdődött az egész egy rettenetesen kiemelkedő címmel, a WandaVízióval, amelyben két másodvonalas Bosszúálló románca került terítékre. Aztán elfogadható volt még a hardcore sci-fibe hajló Loki és a Holdlovag, ám a későbbiekben bántóan sok közepes produkciót kaptunk az élőszereplős tartalmak között. A Sólyom és A tél katonája, a Sólyomszem, a Ms. Marvel és az éppen futó She-Hulk sem lett a legacélosabb néznivaló.
A Marvelt sűrűn vádolják azzal, hogy futószalagon gyártja az újdonságait, és az egyre jobban beszűkülő szuperhős-adaptációk láttán tényleg lehet ebben valami. Sebaj, lapulnak a szekrény mélyén meghökkentő képregények és elfuserált karakterek, hogy felrázzák a Marvel filmes univerzumát. Erre a legjobb példa újfent az Éjjeli Vérfarkas, amelyet október 7-én idehaza is bemutatott a Disney+.
Az Éjjeli Vérfarkas már első ránézésre különleges, hiszen az ember szemét kiböki a tény, hogy az egészet fekete-fehérben forgatták. Oké, gondolhatják sokan, ezt a WandaVízió már megcsinálta, mi ebben a különleges? Tulajdonképpen az, hogy ezzel a stílussal az őskori horrorfilmeket idézi meg a Marvel újdonsága. Abszolút retrokülcsínt kölcsönöz a húzás az Éjjeli Vérfarkasnak, amelynek erős atmoszférája részben pont emiatt működőképes.
A másik ütőkártyája a produkciónak, hogy az Éjjeli Vérfarkasból kihagyta a készítő, az eddig főleg zeneszerzőként ismert Michael Giacchino a szuperhősös körítést. Nem, kérem szépen itt nincs Vasember, Amerika Kapitány vagy Fekete Özvegy.
Itt okkultizmus van, szörnyetegeket hajkurászó vadászok és egy mágikus erejű kő, amely tulajdonosának hosszú életet és védelmet ad.
A mindössze ötvenperces, a Marvel által halloweeni különkiadásnak szánt, a legtöbb helyen viszont filmként emlegetett Éjjeli Vérfarkas egy különös estén veszi kezdetét. A híres szörnyvadász, Ulysses Bloodstone halálát követően öt feltörekvő, köztük a több mint száz elejtett prédával rendelkező Jack Russell (Gael Garcia Bernal) és Ulysses lánya, Elsa (Laura Donnelly) is arra pályázik, hogy megszerezze az öreg által hátrahagyott vérkövet. Az eseményt Verussa (Harriet Sansom Harris) vezényli le, aki Elsa mostohaanyja, és ha azt mondjuk, hogy igazi boszorka, kicsit sem túlzunk.
A filmben rövid bemutatkozást követően megindul a hajtóvadászat és az akció, hiszen a vadászoknak egy, a Bloodstone-birtokon eleresztett szörny hátáról kell lekaparniuk a varázslatos követ. Akinek sikerül, az lesz a szörnyvadászgittegylet új vezetője, egyben a kavics tulajdonosa.
Őszintén szólva nem voltunk rá felkészülve, hogy az Éjjeli Vérfarkasban micsoda hentelés vár ránk. Itt aztán csonkolnak kezeket, állítanak bele kardot valakinek a fejébe, de fülletépés és egyéb vérengzések is beleférnek az egy óránál is kevesebb játékidőbe. Bár jumpscare-jelenetek nemigen fordulnak elő, mégis meglepően kemény filmről van szó.
A történet rövid, tömör, nem kapunk senkivel kapcsolatban jobban kifejtett elősztorikat. Helyette remek kapcsolatot látunk a két főszereplő, Laura Donnelly és Gael Garcia Bernal között, akiknek a karakterei, a morcos Elsa és a simlis Jack összefognak. Hogy miért, az önmagában spoiler lenne, és szerencsére a szkript elég fordulatos és meglepő, így érdemes utánajárni és lecsekkolni ezt a horrorsztorit.
Az Éjjeli Vérfarkas főképp azért üdítő, mert a készítők nem érezték szükségét, hogy beleerőszakolják a Marvel filmes univerzumába ezt a különkiadást. Nem fontos, mikor játszódik, pontosan hol, egyszerűen csak tessék élvezni a látottakat. Végre egy olyan alkotás a képregénygyártól, ahol nincsenek high tech páncélok, szuperkatonák vagy földönkívüli istenek. Jólesik a léleknek ilyet is nézni. Picit sajnáljuk, hogy nem egy hatrészes sorozatról van szó, mert Jackékben bőven lett volna még potenciál. De állítólag nem most láttuk őket utoljára.
Persze, lehet mondani, hogy az okkult-varázslós irányt a Doctor Strange már behozta, sőt a Multiverse of Madness a horrort is, de Sam Raimi alkotása elég megúszós, a tömegeknek szánt cucc volt, amely végső soron átment a végére egy futószalagon gyártott Marvel-filmbe. Az Éjjeli Vérfarkas esetében megalkuvásról szó sincs, rettenetesen bátor alkotás lett. Ilyenből kérünk még többet.
9/10
Az Éjjeli Vérfarkas szinkronnal és magyar felirattal megtekinthető a Disney+-on.
Rovataink a Facebookon