Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Degusztátor
- dining guide
- gála 2021
- top12 étterem
- legjobb étterem
- stand
- pasztell
- platán gourmet
- rumour
- salt budapest
- textúra
- arany kaviár
- essencia
- laurel budapest
- stand 25
- bisztró 42
- anyukám mondta
Íme a legjobb 12 hazai étterem – Dining Guide gála
További Degusztátor cikkek
Július 19-én, hétfőn este rendezték meg a magyar gasztronómia egyik legjelentősebb eseményét, a Dining Guide Év Étterme díjátadó gálát. A Degusztátor a helyszínről – a Várkert Bazárból – számol be a rendezvényről.
Az elmúlt években nem volt nagy változás a Top 100 lista élmezőnyében, amelyet alapvetően a Michelin-csillagos éttermek és egy szűk budapesti éttermi kör vezetett. Kíváncsiak voltunk, mi a pandémia és a kisebb megszakításokkal másfél éves kényszerpihenő hatása a hazai gasztrovilágra.
Hogyan lehetett ebben az időszakban tesztelni, és mi történt azokkal az éttermekkel, melyek még mindig nem nyitottak újra? Erősödött-e a vidéki vendéglátás, ahová az elmúlt időszakban jóval több vendég érkezett a hazai eloszlásban? Megannyi kérdéssel érkeztünk a díjátadó eseményre.
A tesztelés 2020 nyarán kezdődött, és hagyományosan a következő év, azaz 2021 januárjának végéig tartott volna, de a novemberi étteremleállás félbeszakította az egységek látogatását. A vendéglátóhelyek újranyitását követően, május közepétől folytattuk a tesztelést. Természetesen csak azokat az éttermeket tudjuk értékelni, amelyek nyitva vannak. Amelyek eddig zárva maradtak, azokat úgy jelenítjük meg a Top 100 kiadványban, hogy feltüntetjük a nyitásuk várható dátumát, de hogy milyen változások, szolgáltatások jellemzik őket, arról nem tudunk nyilatkozni
– mondta Herczeg Zoltán, a Dining Guide felelős kiadója.
Tavaly februárban gyűlt össze utoljára a teljes szakma értékelni és együtt ünnepelni, így a Várkert Bazárban jól érezhetően keveredett egyfajta feszültség és az egymásnak örülés kedélyessége.
A díjátadó egyből a legjobb hazai éttermek bemutatásával kezdődött. Sorra hívták a színpadra a díjazott séfeket, akik közül már három képviselt vidéki éttermet.
A legjobb 12 étterem és séf a Dining Guide Év Étterme díjátadó gálán:
- Stand Étterem – Széll Tamás, Szulló Szabina
- Pasztell Étterem – Erdei János
- Platán Gourmet – Pesti István
- Rumour by Rácz Jenő – Rácz Jenő
- Salt Budapest – Tóth Szilárd
- Textúra – Sárközi Ákos
- Arany Kaviár Étterem – Kanász László
- Essência Restaurant – Tiago Sabarigo
- Laurel Budapest – Mede Ádám
- Stand 25 Bisztró – Széll Tamás, Szulló Szabina
- Bistro42 – Barna Ádám
- Anyukám Mondta Étterem – Dudás Szabolcs
Láthatóan a listából egy kivétellel hiányoznak a Michelin-csillagos budapesti éttermek, amelyek még nem tudtak újra megnyitni. Az egész szakma feszülten várja, mi lesz a sorsa ezeknek a vendéglátóhelyeknek, amelyek nagyban hozzájárultak a szektor fejlődéséhez, a magyar gasztroturizmus erősödéséhez, de akár ahhoz is, hogy Budapest 2016-ban Bocuse d'Or európai döntőt rendezhetett.
A gála a különdíjak kihirdetésével és Az Év Étterme, illetve Az Év Vidéki Étterme díjak átadásával folytatódott.
A Fenntarthatósági Díjat – mellyel az éttermek ökológiai lábnyomának csökkentését ismerik el – a SALT Budapest kapta. Tóth Szilárd séf külön interjúban számolt be nekünk, milyen kezdeményezésekkel lehet ezt elérni. A gáláról készült összefoglalónkat hamarosan láthatja videó formátumban.
Ismét Mede Ádám, a Laurel Budapest séfe kapta meg Az Év Ifjú Séftehetsége díjat, míg László Árpád, a Robinson Restaurant tulajdonosa Életműdíj elismerést vett át.
Idén is – immár negyedik éve egyhuzamban – Mihályi Lászlót választották Az Év Cukrászának, aki a francia cukrászat hazai úttörője. A váci Mihályi Patisserie idén ünnepelte 13. születésnapját.
Az Év Étterme Díj – Stand
Az Év Étterme 2021. díjat a Stand nyerte el. A Szulló Szabina–Széll Tamás séfduó által irányított étterem 2018-ban nyitott, és azóta egyhuzamban harmadik alkalommal kapja meg az elismerést.
A magyar gasztronómia tele van lehetőségekkel, fontosnak tartjuk megmutatni annak szépségét és sokszínűségét. A Stand étteremben nagy hangsúlyt fektetünk a terroirra, a regionális és szezonális alapanyagokra, a magyar termelőkkel történő együtt gondolkodásra és közös munkára, és ami a legfontosabb, az ízre
– vallja a séfpáros.
Az Év Vidéki Étterme Díj – Platán Gourmet
Pesti István 2015-ben nyerte el az általa irányított étteremmel a Michelin-csillagot. Ugyanabban az évben vidékre költözött, és átvette a tatai Platán étterem konyhájának vezetését. Egy izgalmas utazásra indult a vidéki gasztronómia formálásában, amely mostanra érett be, ez az elismerés is ennek a jele. 2020-ban egy nagyobb fejlesztés következtében az étterem két részre vált: egy lazább bisztróra és egy újonnan kialakított fine dining étteremre, ez utóbbi a Platán Gourmet.
A séf degusztációs menüsorai és tányérkompozíciói méltán híresek, egy igazi élő legendaként tartják számon. Sokan úgy vélik, hogy ő a legszebben tálaló magyar séf; ezért merítenek ihletet kompozícióiból design workshopok, képzőművészeti képzések keretében is.
A séfekkel készült interjúkat és összefoglalónkat a gáláról hamarosan láthatja videó beszámolónkban. A Dining Guide Top100 Étteremkalauz pedig július 21-től érhető el az újságárusoknál.
A Degusztátor a következő hetekben bemutatja a legnagyobb elismerést kivívó vendéglátóhelyeket.
Rovataink a Facebookon