További Életmód cikkek
Nyilván Önöknek is feltűnt, hogy milyen sok zavargó fiatal visel Lonsdale feliratú tréningfelsőket kőhajigálás, verekedés, rendőr elől futás közben, de vajon mi az oka, hogy ez a márka lett ennek a speciális utcai sportnak a szinte hivatalos viselete?
A Lonsdale márkát 1960-ban alapították Londonban, abban az évben, amikor a Dr. Martens bakancsot is elkezdték gyártani (április elsején, innen az alapmodell 1460-as száma, de ez most mellékszál). A cég eredetileg bokszfelszerelést gyártott (nem véletlenül hasonlít tehát a logója például az amerikai előd, az Everlast, illetve egyéb bokszolós márkák jelére, Everlast ruhákat egyébként szintén fel lehet fedezni a huligánokon).
Haj nélkül Lonsdale-ben
A cég a nevét Hugh Cecil Lowthertől, Lonsdale ötödik grófjától kölcsönözte, aki arról nevezetes, hogy ő szervezte az első kesztyűs bokszmeccseket Angliában úgy egy évszázada. Ő volt brit sportszövetség, a Nemzeti Sport Klub elnöke is, 1891-es megalapításától. Díjat is létehozott: minden bokszoló, aki háromszor megvédte bajnoki címét, elnyerte a Lonsdale-övet. Lonsdale-felszerelésben bokszolt például Muhammad Ali, Lennox Lewis vagy Mike Tyson.
Divatsikerek és szkinhedek
Paul Weller
A márka divatsikerei akkor kezdődtek, amikor Paul Weller, a Jam frontembere betévedt a cég Beak streeti boltjába, és vásárolt pár pólót, melyekben később szívesen mutatkozott, így a Lonsdale a ringen kívül is népszerű lett. A cég ezért utcai ruhákat is elkezdett gyártani, mely kedvelt viselete lett a fiataloknak, elsősorban a szkinhedeknek, nyilván nem függetlenül attól, hogy a cég eredetileg bokszruházatot gyártott. A szkinhed szubkultúrában ugyanis az erőszaknak - ha az idegengyűlöletnek eleinte nem is - eredetileg is nagy szerepe volt.
(A szélsőjobb és a szkinhedek részben téves azonosítása, mely Európa egyes területein, így nálunk is általánosnak mondható, annak köszönhető, hogy a szélsőséges brit Nemzeti Front a hetvenes években szkinhedek közül toborozta az embereit, és bár ettől még ugyanúgy megmaradtak a politikamentes szkinhedcsoportok is, de a médiának természetesen sokkal érdekesebbek voltak a randalírozó szélsőjobboldaliak, a közvélemény így elsősorban őket ismerte meg. A szubkultúra külföldi továbbgyűrűzései is leginkább ezzel a képpel azonosultak, Magyarországon sem történt másként. Ma a legtöbb országban léteznek szélsőjobbos, politikamentes, sőt baloldali (akár anarchista) szkinhedcsoportok is, meg még számos egyéb (kedvelt extrém példa a londoni meleg feketék csoportja). A huligánok, azaz a radikális futballszurkolók világa egy (részben) másik történet, ezzel kapcsolatban külön cikkel kedveskedünk Önöknek.)
Lonsdale-ben az MTV lépcsőjén
Hülye véletlen
A Lonsdale összekapcsolását a szélsőjobbal egy egészen hülye véletlen is segítette, nevezetesen az, hogy ha megfelelően vesszük föl a pólót/pulóvert a bomberdzseki alá, akkor csak az NSDA betűk látszanak ki, amit a német szélsőjobbos szkinhedek (és az innen táplálkozó, német közvetítéssel terjedő mozgalmak) örömmel ki is használtak, mivel ezek a betűk megegyeznek Hitler nemzetiszolcialista pártja nevének a rövidítésével (NSDAP), persze mínusz a pártot jelentő P (a rövidítés így azt is jelentheti, hogy "nemzetiszocialista német munkás"). A németországi szélsőjobbos márka, a Consdaple a névválasztáskor azonban már ügyelt arra, hogy a szó közepén a teljes rövidítés megtalálható legyen.
Lonsdale-ben a Szabadság téren
Számos kifejezetten szélsőjobbos márka is létezik egyébként, Németországban a Consdaple mellett ilyen például a Thor Steinar. Azért is volt szükség "rendes" náci márkák megteremtésére, mert a Lonsdale, szabadulni akarván a bélyegtől, melegfelvonulásokat és színesbőrű focicsapatokat kezdett támogatni Németországban. Emiatt a szélsőjobboldaliak között itthon is elkezdték páran bojkottálni a márkát, de egyelőre a legtöbben nem törődnek az egésszel. (A magyar Lonsdale-helyettesítő például a Warrior.) Az utóbbi időben, valószínűleg amiatt, hogy Dj Sterbinszkyt szponzorálja a márka, a magyar diszkólátogató közönség körében is népszerű lett a Lonsdale, kérdés persze, hogy mennyire ismerik az előtörténetét, illetve érdekli-e ez őket egyáltalán. Nem tudni, mindez mennyire tudatos a magyar forgalmazók részéről, de a márka rehabilitálását segítheti.
Lonsdale-ben könnygázban
A kampánnyal azonban nem lesz könnyű dolga a márkának, belegondolva, hogy Németországban és Hollandiában például csak Lonsdale-fiataloknak, Lonsdalereknek hívják a szélsőjobbosokat, és Hollandiában több szórakozóhelyről is kitiltották az ilyen ruházatot viselő vendégeket. Angliában vagy az Egyesült Államokban nincs ilyen probléma - Angliában szinte népviselet -, ráadásul állítólag Madonna, Mickey Rourke vagy Angelina Jolie is szívesen viseli a márkát.
Lonsdale-ben Skodával a háttérben
Lonsdale-ben a bíróság előtt