Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Életmód cikkek
A DTM két tagja sokáig egyébként abban a hitben működött, hogy a matricaműfaj saját találmányuk. "Fluxussal, mail arttal foglalkoztunk, és a pecsétektől kaptuk a matrica ötletét. Azt hittük, feltaláltuk a spanyolviaszt" - mesélte egy DTM-matricával jelölt műanyagfeldolgozó műhely előtt Tamás.
Csomagolva |
"Azért vagyok büszke, mert ha mi egyszer becsomagolunk valamit, akkor az be van csomagolva", szögezi le Batka, és nem túloz. A becsomagolt kapcsolószekrények a Cristo-féle csomagolás ellentétei.
Míg azok kirívó megjelenésükkel tüntetnek, a DTM munkái beleolvadnak környezetükbe. Ami egyébként érthető, hiszen a tárgyakat olyan akkurátusan borítják be, hogy a járókelők számára nem kérdéses: a munkálatok valamilyen felsőbb utasításra zajlottak. Aminek köszönhetően aztán senkinek nem jut eszébe megkérdőjelezni az értelmüket.
Rendet, fegyelmet
Huszonöt pontnál tartok, és a harmadik becsomagolt köztéri dobozt érintjük, mire egy világméretben kommunikáló street art-hálózat képe kezd felsejleni előttem. Az ilyesmit csak nagyvárosokban érdemes csinálni, mert "a matricázás egyedül olyan, mintha az ember magával folytatna párbeszédet", erősít meg Batka. Mielőtt azonban progresszív Budapestről kezdenék vizionálni, hozzáteszi: városunk mérete ellenére sem tartozik a jelentős központok közé.
"Az emberek itthon nem vették igazán birtokba a köztereket", állítja a street art-kid, és - meglepő módon - Ráday Mihály is. A megkeresett, neves városvédő azonban úgy látja: "Nincs rend a városainkban, ezért piszkítanak a saját fészkükbe". "Elenyésző a kiszabható büntetés is, így az sem jelent visszatartó erőt" - mutat rá a liberális meggyőződésűként ismert Ráday a rend és büntetőjogi eszközök összefüggésére.
"A graffitisek úgy használják mások vagyontárgyát, hogy ahhoz nem kérik a beleegyezését. Ha lesprézném az ingét, akkor viszont tiltakozna" - hoz színes példát Ráday, amire - tolmácsolva a street artosok véleményét - felvetem: Az ing koránt sem fehér. A falakat a graffitinél és matricánál nagyobb arányban borítják kereskedelmi és politikai hirdetések, de azokat mégsem minősíti illegálisnak senki.
"A városszépítést nem lehet egyéni kezdeményezésekre bízni" - tesz végül hitet a központosítás mellett a szabadelvű városvédő, megjegyezve: a matrica azért nem annyira rossz, mint a graffiti. Könnyebb ugyanis eltávolítani.
Az underground vége
A kandeláberhívőknek azonban nem biztos, hogy sokáig kell még a radikális ellenféllel küzdeniük. Nem azért, mert az utcai művészek lassanként magukra maradnak, hanem éppen ellenkezőleg. A mozgalom gellert kaphat a váratlan népszerűség által vonzott pénzen, ami köztudomásúlag a forradalmi hevület oltóanyaga.
Space Invaders Párizsban |