Szalai a héten megnevezheti jelöltjeit a közmédiák élére
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Hetek óta folynak a találgatások arról, hogy kik lehetnek Szalai Annamária jelöltjei. Az MTV élére a Népszabadság szerint esélyes a jelenlegi ügyvezető, Medveczky Balázs, a Népszava viszont úgy tudja, hogy Szabó László Zsolt, az Echó tv vezérigazgatója és Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztője is szóba került.
November 23-án már bemutatkoznak
A Duna tv vezérigazgatójának Kálomista Gábor filmproducer és Balogh Júlia felelős szerkesztő (az alapító Csoóri Sándor élettársa), a Magyar Rádió élére Gazsó L. Ferenc, a Magyar Hírlap volt főszerkesztője, az MTI-ére valószínűleg Belénessy Csaba jelenlegi alelnök, a Lánchíd rádió volt főszerkesztője lehet a befutó.
Amennyiben Szalai Annamária intézményenkénti 2-2 jelöltjét a médiatanács elfogadja, javaslatot tesz a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának, hogy válasszon ki egy-egy jelöltet. A médiacsomag szerint a nyolcfős kuratórium első körben kétharmaddal dönt, azaz egy ellenzéki kurátor támogatását is meg kell szerezniük. Ha ez nem sikerül, akkor a második körre új jelölést ír elő a törvény, de akkor már egyszerű többségel, tehát ellenzéki szavazat nélkül választhatnak.
Hogy a szavazásra mikor kerülhet sor, egyelőre nem tudni, de az már biztos, hogy november 23-án már új vezetői lesznek a közmédiáknak, mivel a médiahatóság által támogatott november 23–24-i konferencia meghívójában az olvasható, hogy „a tanácskozáson felszólalnak a közmédiumok új vezérigazgatói”.
Egy hírszerkesztősége lesz a négy közszolgálatinak?
Az eredeti terv szerint a két köztévét egyesítették volna, de az összevonást a különféle lobbicsoportok – a Hírszerző cikke szerint elsősorban a Duna tv önállósága mellett kardoskodó Csoóri Sándor – ellenállása miatt elvetették. Ezután a négy részvénytársaság papíron önálló marad, de összevont – fideszes többségű –felügyelettel, bármikor visszahívható vezérigazgatókkal, ráadásul vagyon nélkül. Az intézmények vagyona a Szalai Annamária alá tartozó vagyonkezelő alapba került térítésmentesen. Az MTVA élére Fazekas Csabát, a Hír tv volt vezérigazgatóját nevezték ki.
A Népszava úgy tudja, hogy a négy intézményt összeköltöztetik az MTV óbudai székházába, székházaikat eladhatják. De az elképzelések között van az is, hogy összevonják a gyártást, a hírkészítést, de akár komplett szerkesztőségeket is. A Hírszerző tudni véli, hogy az MTI-nél lehet a hírszerkesztési központ, az szolgálná ki a köztévéket, a rádiót és a többi előfizetőt is, azaz a közmédiák hírszerkesztőségei megszűnnének, ami jelentős leépítésekkel járhat.
A jövő évi költségvetés tervezete szerint a közmédiák állami támogatása nagyjából az idei szinten marad. A rádió jövőre is 7,1 milliárd forintot kaphat, az MTI támogatása sem változna (2,6 milliárd forint). Az MTV-re az ideinél háromszázmillióval (8,1 milliárdot), a Dunára kétszázmillióval (2,2 milliárdot) többet szánnak. A Népszabadság szerint egyedül az üzemben tartási díj pótlására szánt összeg növekszik ötmilliárddal, 29,5 milliárd forintra. A legnagyobb támogatás a Közszolgálati Közalapítvány kilencmilliárdja lesz, amennyiben a parlament is rábólint a tervezetre.