Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA Republicon szerint TV2 elfogultabb a köztévénél is
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A liberális, magát pártpolitikától függetlennek valló, egykori szabaddemokrata kampányokban is részt válllaló politológusokat is tömörítő Republikon július 4-17. között vizsgálta az m1, a TV2 és az RTL Klub esti híradóit, megállapításaik szerint a tévénézők a két kereskedelmi csatornán kétharmad részben a bulvárhírekről tájékozódhatnak, de most már az m1 híradásainak egyharmada is bulvárhír. A politikai hírek aránya mindkét kereskedelmi adón 20 százalék alatt maradt, ugyanakkor az RTL Klub jóval több alkalommal mutatott be külpolitikai, kulturális és sport híreket, mint a TV2.
Fideszes híradók
Méréseik szerint július első két hetében a politikai hírek több mint kétharmada a kormánypártokról szólt a három tévécsatornán, a legtöbbet a TV2-n.
Az m1-en 68 százalékban a Fidesz, 20 százalékban az MSZP, 8 százalékban a Jobbik, és 4 százalékban az LMP kapott szót. "Egy átlagos néző tehát az m1 Híradóját nézve a vizsgált héten tízből hét esetben a kormánypártokról szóló hírekkel találkozott, az ellenzéki véleményekről viszont gyakran csak rövidítve és a megszólaló mutatása nélkül, a szerkesztő összefoglalásában tudhatott" - áll elemzésükben.
A Republikon megállapításai szerint az ellenzék továbbra is szinte csak botrányaival (Szilvásy György és a kémügy, Novák Előd zsidózása) szerepel a köztévé Híradójában, saját témával nem kapnak figyelmet, maximum félperces összefoglalókban kapnak helyet.
Az arányok hasonlóak az RTL Klub Híradójában is (kormánypártok 66 százalék, MSZP 21, LMP 7, Jobbik 6 százalék), de náluk az LMP közel kétszer annyi lehetőséget kap, mint a köztévében, a kormánypártok és a Jobbik kárára, és a hírszerkesztésben is jobban törekszenek az ellenvélemények bemutatására.
A TV2 hírműsorainak elemzése szerint július első két hetében a legaránytalanabb esti híradó a Tények volt, amiben a kormánypártoknak 73 százalékos megszólalási lehetőségük volt. Az ellenzék közül a Tényekben az MSZP-nek 21, a Jobbiknak 4, az LMP-nek pedig 2 százalék jutott, de hasonlóan a köztévéhez, szinte csak a botrányaik kapcsán.
Kevés a kritikus hang
Ilyen arányok mellett érdekes ugyanakkor az is, hogy a különböző politikai hírekben megszólaló szereplők hogyan viszonyulnak a kormányhoz. A Republikon mérései szerint a legkormánybarátabb csatorna a TV2 volt, amin 60 százalékban a kormányt pozitív színben feltüntető összeállítások jelentek meg, őket az m1 követi 59 százalékkal, míg az RTL Klub csak 29 százalékban közvetített pozitív „üzeneteket”. Az intézet egyébként kormánypárti megszólalónak vette a helyi ügyekben megszólaló polgármestereket is, ha azok a kormánypártok támogatásával nyertek a választáson.
A kormányt, illetve annak egyes intézkedéseit is a TV2 kritizálta a legkevésbé, a negatív tálalások száma náluk mindössze 9, az m1-nél 15, az RTL Klubnál pedig 24 százalékban volt megfigyelhető. A semlegesen tálalt híreket tekintve is az RTL Klub jött ki a legjobban a mérésből, náluk 47 százalékban ilyenek a hírek, míg a TV2-nél 31, az m1-nél pedig csak 26 százalékban.
A politikai hírekben megszólalók pártállását tekintve a július 4-ével kezdődő hét főszereplője ismét Orbán Viktor volt: huszonnyolcszor annyit szerepelt a hírekben, mint az LMP vagy a Jobbik frakcióvezetője. Az MSZP elnöke egyáltalán nem kapott megszólalási lehetőséget azon a héten. De a július 4-17. közötti két hétben a legtöbbet szereplő húsz politikus közül 12-13 is a Fidesz-KDNP soraiból került ki.