További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A nemrég bejelentett, 145 főt érintő létszámleépítésről az MTVA az MTI-nek eljuttatott közleményében azt állította, hogy
- 8 fő betanított munkást,
- 1 fő segédmunkást,
- 14 vezetőt,
- 105 fő ügyintézőt és
- 17 fő ügyviteli alkalmazottat
küldenek el. Ezzel szemben a Népszabadság úgy tudja, hogy a cégnél alkalmazásban levő 52 gyártásvezetőből húszat, a 12 gyártási csoportvezetőből hármat, az öt főgyártásvezetőből pedig kettőt akarnak elküldeni. Akárhogy is nézzük az MTVA listáját, sehogy sem sikerül kisakkoznunk, hogy akkor most a gyártásvezetők ügyintézőknek számítanak-e, van-e köztük esetleg ügyviteli alkalmazott, és vajon melyik főgyártásvezetőt sorolták be segéd- vagy betanított munkásnak.
Az állami tévé költségcsökkentés felkiáltással küldi el a 145 főt, de egyre inkább úgy tűnik, hogy nem egészen erről van szó, hanem arról, hogy a műsoraik nagy hányadát nem házon belül, hanem külsős cégekkel gyártatják le. A gyártásvezető a műsorkészítésben elég fontos láncszem, jegyzi meg a Népszabadság, ők készítik elő és szervezik meg a forgatást, bonyolítják le a szerződéskötéseket és ellenőrzik a kifizetéseket. Ha nincs gyártásvezető, műsor sincs.
Mivel az MTVA már szinte meg sem próbál a belső gyártásra koncentrálni, valóban nincs szükségük gyártásvezetőkre. Az M5 nevű, kulturális-ismereterjesztő adó beindítására elkülönített ötmilliárd forintból például kétmilliárd értékben külső gyártóktól rendeltek műsort. És ugye nem lenne közmédia a közmédia, ha nem lenne mutyigyanú ebben is: az egyik gyártó cég a HD TV Hírstúdió Kft, amelynek két tulajdonosa, Kiss János Géza és Kiss Ferenc a TV2 gazdasági stratégiai igazgatójával, a Habonyhoz közeli Halkó Gabriellával áll kapcsolatban, aki pedig az Apropo Kft-n keresztül olyan műsorokat gyárt a közmédiának, mint a Ridikül vagy A Dal.
Az MTVA 2011 óta már hatodjára bocsát el alkalmazottakat: 2011 nyarán és őszén úgy 900 embert küldtek el, azóta 100-200 fővel csökkentik a létszámot éves szinten. Az állami médiacégnél jelenleg kétezren dolgoznak, bér- és járulékköltségeik évente meghaladják a 15-16 milliárd forintot. A köztévé egyébként a napokban kapott újabb hétmilliárd forintot, ezúttal Karas Mónikától, az NMHH főnökétől, így az éves büdzséjük 84,7 milliárd forintra rúg. A folyamatos leépítések mellé azonban vesznek is fel embereket, így a régi gárdát szépen lassan lecserélik a NER-be kiválóan betagozódó pártkatonákra. Mivel gyártással nem nagyon akarnak foglalkozni, így az ilyen területen dolgozó szakemberekre sincs már szükség.
A kirúgások bejelentése és a szokásosan arrogáns MTVA-kommunikáció egyébként azt eredményezte, hogy a munkavállalók először nyíltan nekimentek a kommunikációs igazgatónak, és a székházban kiragasztott üzenetekben azt állítják, rosszul kommunikálja az eseményeket, majd a szakszervezetre hárítja a felelősséget. Innen sikerült odáig eljutni, hogy a kirúgások bejelentésekor hogy, hogy nem pont lejáró mandátumú üzemi tanács rágalmazásért és hitelrontásért perelné be a munkaadót.