|
Boban Markovics - a közönség abszolút Kusturica-lázban ég
|
Szintén sejthetõ volt, hogy az ifjúsági filmek kategóriájában az
Uristen@menny.hu bizonyul majd a legjobbnak, (a filmszemlén ez nyerte a kisjátékfilm kategóriát) amelyben isten a földre ejti a mennyország kulcsát, így kénytelen lejönni érte. A film készítõi elmondták, hogy a 2002-es filmszemlén szeretnék bemutatni új, még csak a vázlatokon létezõ nagyjátékfilmjüket, melyen - amennyit elárultak róla - ismét lehet majd nagyokat derülni. Az Uristen@menny.hu-t egyébként hamarosan láthatjuk majd az egyik kereskedelmi tévé mûsorán, a csapat korábbi alkotásai pedig fellelhetõk az interneten. (További eredmények a keretes írásban)
A nemzetközi zsűri által kiosztott díjak |
Fődíj:
Helmer Veit /Germ./- Tuvalu
Legjobb kisjátékfilm:
Sven Taddicken /Germ./- Birkaszámlálás
Különdíj:
Mirjam Kubescha /Germ./-Novérek
Legjobb animációsfilm:
Wendy Tilby- Amanda Forbis /Can/-Hajnalban
Legjobb zenésfilm:
Dominique Abel /Fr/- Agujetas, cantator
Legjobb dokumentumfilm:
Bibo Liang: /Chin/- Az esküvo
Legjobb látvány:
Gerard Holthuis /NL/- Hong-Kong
Legjobb animációs ötlet:
Kirill Kravchenko /Russ/- Játsszunk?
|
|
Az eredményhirdetés után hatalmas várakozás elõzte meg
Kusturica és együttese, a
No Smoking fellépését a zsinagóga melletti sátorban, a frissen felállított májusfa tövében. A közönség abszolút Kusturica-lázban ég az elõzõ napi
Boban Markovics koncert, és a rendezõvel folytatott nyilvános beszélgetés után, mely igen rövidre - alig fél órásra - sikeredett. Óriási a tömeg a sátor elõtt, hallom, ahogy egy tévés az operatõrét noszogatja, hogy ne tököljön annyit, még lemaradnak a legtutibbról.
Aztán színpadra lép az együttes, melynek a legnagyobb erénye az, hogy fel tudja pörgetni a közönséget, de nagyon. Engem leginkább egy cirkuszi együttesre emlékeztet az egész, a hegedûs a lehetõ legváltozatosabb testtartásokban játszik (a legegyszerûbb volt ezek közül az, hogy a hangszer a tarkóján volt, a többit verziót hely szûke miatt itt most nem részletezném), és tényleg minden zenész kitett magáért, egyedül mintha a piros mackófelsõben színpadra lépõ Kusturica nem tudott volna igazán gitározni, de õt valószínûleg nem is ezért tartják. Az sem volt igazán színpatikus, hogy a Gyõrbe könyörgött (szó szerint) együttes énekese - valami neki nem tetszõ dolog miatt - idegességében a földhöz vágta a mikrofonját, bár tény hogy voltak apróbb technikai malõrök. A közönség persze ettõl függetlenül tombol, az emberekrõl csepeg a víz, a Pit bull-ra pedig rengetegen utánozzák (ez mondjuk várható is volt) a Macska-jajból jól ismert kézmozdulatokat.
Koncert után hanyatt-homlok rohanunk haza, hogy reggel képesek legyünk felkelni, és hogy részt tudjunk venni a korán kezdõdõ programokon is, melyek két környékbeli faluban kerülnek megrendezésre.
"A feltört ugar" - A nemzetközi zsűri által kiosztott díjak |
Legjobb film:
Kenyeres Bálint- Zárás
Rendezői:
Gulyás Gyula- Tanítványok
Operatőri:
Makkos Szilárd- Nincsen nekem vágyam semmi
Legjobb művészfilm:
Igor & Ivan Buharov, Vasile Croat, Nyolczas István- A másik ember iránti féltés diadala
Legjobb dokumentumfilm:
Szolnoki József- Pannon Halom
Ifjúsági kategória:
Kálmánchekyi Zoltán, Stefanovics Angéla, Végh Zsolt- URISTEN@MENNY.HU
Animációs díj:
Waliczky Tamás- A halász és a felesége
Legjobb színésznői alakítás:
Bognár Anna- Gyilkosok
Legjobb színész:
Nagy Ervin- Rába Roland / Nincsen nekem vágyam semmi
Közönségdíj:
Don Hertzfeld /USA/- Billy lufija
Az Előzsűri különdíja:
Peter Van Hees /Bel/- Fekete karácsony
|
|
Nem jön össze a dolog - hiába, az elmúlt egy hét kivette az energiát az emberbõl -, így lemaradunk a disznóölésrõl, amit már csak azért sem akartam kihagyni, mert városi gyerek lévén nem láttam még ilyet soha. Délben kijutunk viszont a bakonygyiróti pincesorhoz, ahol békebeli áron (12 forintért) mérik a jóféle bor decijét: éppen a helyi gyerekek jelmezversenye zajlik a zombi, a csontváz és a szellem részvételével, akik a végén még egy közös dalt is elõadnak, ,,Hullának lenni jó" címmel.
Tüzek gyúlnak, Sas Tamás (Presszó, Rosszfiúk) fát aprít, Szõke András pedig a fûben elterülve masszírozza valakinek a lábát, miközben rázendít a Dresch Quintett is. Az ebédet jobb híján papírpoharakból fogyasztjuk el, életemben elõször koccintok vadpörkölttel. Nem merünk sokat enni, estére hedonista lakoma van meghirdetve a szomszédos faluba, (egy teljesen korrekt falusi ál-lagzi keretein belül) és nem szeretnénk ha esetleg ott nem tudnánk teljesíteni.
Délután aztán egyszer csak megindul a násznép (a Mediawave közönsége) a szomszéd faluba, ahol az egyik háznál ki is kérik a menyasszonyt. Ezután végre eljutunk oda, ahova már egész nap vágytunk: a lagzi helyszínére. Innentõl nem untatom a részletekkel a kedves olvasót, de tény: ennél szebb befejezése nem is lehetett volna ennek a fesztiválnak, a mellettünk ülõ kanadaiak nem is igen tudtak betelni azzal az élménnyel, amit egy falusi lakodalom nyújt. Nem tudom mi lehetne az, ami eltántoríthatna a következõ Mediawave-en való részvételtõl. Valószínûleg nincs ilyen.
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!