Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Súlyosbító tényezőként értékelte a médiahatóság, hogy a Big Brother műsorvezetője, Till Attila egy alkalommal - mackóval integetve - külön is felhívta a gyerekek figyelmét arra, hogy a műsor nekik is szól. Az ORTT adatai szerint a Big Brother kora esti kiadását átlagosan 200 ezer kiskorú kíséri figyelemmel.
Elidegeníthetetlen jogok
Körmendy-Ékes Judit, az ORTT elnöke elmondta: a reality show legsúlyosabb problémája nem is a szexualitás olykor öncélú ábrázolása, hanem az, hogy a szereplők önként lemondanak alapvető, elidegeníthetetlen jogaikról. (A magánélethez való jogot a magyar Alkotmánybíróság is az emberi méltósághoz való jogból vezeti le, és ennek megfelelően védi.) Mint elhangzott, a reality show magyarországi története során a hatóság már találkozott hasonló esettel: a két éve a Viasat 3 adón futó Bár című show nem vette figyelembe az egyik szereplő kérését, és annak ellenére adásba került egy olyan jelenet, amely súlyos magánéleti válságot idézett elő az érintett játékosnál. Körmendy-Ékes utalt a - szintén a tv2-n sugárzott - Bázis című sorozatra, ahol a szereplők fizikai és pszichológiai terhelése meghaladta az elfogadható mértéket. Mint elmondta, a Big Brothernél ilyen helyzet eddig nem fordult elő.
Az ORTT aggályosnak találta azt is, hogy a reality show-k szereplői szerződésükben nem csupán a magánélethez való jogukat adják fel, hanem a felvételek felhasználási joga is a műsorkészítőt illeti, mégpedig korlátlan ideig. A médiahatóság álláspontja az, hogy a felvételek felhasználhatóságát körülbelül két évre kellene korlátozni.
Békés megoldás?
Körmendy-Ékes Judit bejelentette: az ORTT azon van, hogy ne szankciókkal oldják meg a felmerült problémákat. Ezért szeptember 27-én, pénteken kerekasztal-beszélgetésre invitálják az érintett műsorszolgáltatókat és a sajtó képviselőit. "A reality show-val önmagában nem lenne baj, csak a vadhajtásokat kell lenyesegetni" - tette hozzá. Mint elmondta: a mostani büntetésnek már volt annyi foganatja, hogy a hétfői Big Brotherben a tv2 felhívta a nézők figyelmét a képernyőre kerülő jelenetek szexuális tartalmára.
|