További Pol cikkek
Nehezen átlátható minisztériumi háttéralkunak köszönhetően szerződésének lejárta után is hivatalában maradt az egyik legjelentősebb hazai kortárs művészeti múzeum igazgatónője. Néray Katalin szerződése még a múlt év végén járt le, ám új pályázatot nem írt ki a kulturális minisztérium. Hogy miért, azt sem a tágabb szakma, sem a Ludwig Múzeum stábja nem tudta, az ügyben nem adott ki hivatalos tájékoztatást a múzeum vagy a minisztérium. Kiállítás-megnyitókon, romkocsmákban és kávézókban viszont úgy hallottuk, fiatal, ambiciózus művészettörténészek várják, hogy pályázhassanak a posztra.
Ludwig Múzeum a Múzeumok Éjszakáján
Fontos hely
Nem csak a szűk szakmát érdeklő kérdésről van szó. A nemzetközi porondon is jól csengő névvel rendelkező Ludwig Múzeum ugyanis a Műcsarnok mellett az egyik legfontosabb kortárs képzőművészeti múzeum Magyarországon. Gyűjteményének alapját a neves műgyűjtő házaspár, Irene és Peter Ludwig rakták le, nevükhöz fűződik például a világhírű kölni Ludwig Múzeum alapítása is. A budapesti Ludwig a hazai művészettörténészek szerint az egyik fontos csomópont, ahol megteremthető lenne a nemzetközi és magyar kortárs művészet kapcsolata.
A múzeumot 1993 óta vezető Néray Katalint sokáig a szakma legjobbjai közt emlegették. Az Indexnek nyilatkozó, nemzetközi kitekintéssel is rendelkező szakértők azonban úgy vélték, hogy a 66 éves igazgatónő az utóbbi években kevésbé követi a nemzetközi művészeti élet alakulását. És ez érezhető a múzeum munkáján, kiállításain is.
Egy - a belterjes viszonyok miatt - név nélkül megszólaló szakíró szerint a Ludwignak rendeltetése szerint a kortárs művészet haladó irányait kellene képviselnie, a nemzetközi művészeti életben zajló eseményeket kellene bemutatnia. Ehelyett egyre inkább a követés jellemzi a múzeumi programot. Jellemzően máshol már bemutatott kiállításokat hívnak meg, válogatásokat mutatnak be, sok az emlékezés, és közben nem foglalkoznak a fiatal generációval.
A szakértő szerint a Ludwigban időnként szerveznek jó kiállításokat, de koncepciót még így sem lehet felfedezni a programok egymásutániságában.
Közben a Ludwig értéke mégis nőtt, azzal, hogy 2005-ben a kiemelt állami támogatással működő kulturális erőműbe, a Művészetek Palotájába költöztették. Megkerestük az igazgatónőt, hogy megtudjuk, valóban elhalasztották-e a pályázatot, vagy csak a fiatal aspiránsok voltak túlságosan izgatottak.
Klónozott kínaiak
Nem, nem, nem, nem
A Ludwig Múzeum jogelődjét 1989-ben alapították. Ekkor kötött szerződést a magyar állam Irene és Peter Ludwig műgyűjtőkkel, akik az első két évben több 160 műtárgyat, köztük Picasso-, Warhol- és Lichtenstein-műveket helyeztek tartós letétbe az intézményben.
A Peter és Irene Ludwig Alapítvány évi 60-80 ezer euróval támogatja az intézmény műtárgyvásárlásait.
Néray Katalint 1993-ban nevezték ki igazgatónak. A múzeum 1996-ban Ludwig Múzeum Budapest - Kortárs Művészeti Múzeum néven önálló költségvetést és státuszt kapott. Az újraalapítás alkalmából jelentős magyar anyaggal gazdagodott a gyűjtemény.
A Ludwigot 2005-ben a Budavári Palotából a Művészetek Palotájába költöztették, bár a múzeum, önállóságát féltve tiltakozott az áthelyezés ellen.
Néray Katalin Munkácsy- és Széchenyi-díjas alkotó, 1984-1992 között a Műcsarnok igazgatója volt. 1993-ban került a Ludwig élére. Ötször volt a Velencei Biennálé Magyar Pavilonjának kurátora.
"Nem tudom, mikor írják ki a pályázatot." "Nem tudom, miért halasztották el." "Nem tudok semmilyen részletet." "Nem szeretnék erről beszélni" - hagyott bizonytalanságban Néray Katalin. Tárcsáztuk inkább a minisztériumot, ahol végül a közgyűjteményi főosztály vezetője nyugtatott meg minket. Egyszerűen arról van szó, hogy a minisztérium annyira elkötelezett a változtatás mellett, hogy a folyamat késleltetésétől sem riad vissza. Meg persze a lovagi erkölcs.
Senki a láthatáron
"Ahhoz, hogy a megfelelő jelölteket megtalálhassuk, időre van szükségünk" - indokolt Vígh Annamária, és megerősítette, hogy Néray Katalin megbízatása valóban lejárt, ugyanakkor nem ismertek senkit, akit alkalmasnak tartottak volna a Ludwig vezetésére.
A pályáztatási rendszer éppen az alkalmas emberek megmutatkozását szolgálja, véltünk felfedezni egy ellentmondást. "Végeztek felmérést, amiből kiderült, hogy teljes az érdektelenség?" - firtattuk.
A jelenlegi igazgató számolt be a minisztériumnak arról, hogy nincs megfelelő jelölt, idézett egy független forrást Vígh Annamária. Néray ezen látogatásakor kérte, hogy halasszák el a pályázat kiírását. A minisztérium ezt már csak azért is méltányosnak érezte, mert a "Ludwig fennállásának tízéves évfordulóján nem szükséges háttérbe szorítani azt, aki mindezt létrehozta." (Bár a múzeumot 1993-ban alapították, mai struktúráját és a Ludwig Múzeum Budapest nevet 1996-ban kapta).
Párbajszabályzat
Az intézmény élén igazgató áll, akit a nemzeti kulturális örökség minisztere a jogszabályi előírások szerint pályázat útján, határozott időre bíz meg, és gyakorolja felette a munkáltatói jogokat.
Forrás: A Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum alapító okirata
"Tehát nosztalgikus okokból vetették el a pályáztatási rendszert?" - kérdeztük, amire Vígh Annamária egy harmadik indokot is megnevezett.
"Néray Katalinnak kötelessége, hogy kinevelje utódját". Nem hagyhatja ugyanis kapitány nélkül sodródni múzeumát a kortárs művészet viharos tengerén.
"Az utód kinevelésének kötelessége szerepel az igazgatónő szerződésében?" - folytattuk. Kiderült, hogy papíron ilyesmi ugyan nem szerepel, viszont "morális kötelesség". "Katalin úgy érzi, az utód kinevelése még nem történt meg" - tette egyértelművé a helyzetet a közművelődési osztály vezetője.
Mint kiderült, a pályázat kiírására sokáig várni kell, mert Néray még keresi a trónörökös személyét. De egyáltalán, miért kell a pályázat, ha a poszt feudális rendszerben öröklődik?
Nem, a poszt nem öröklődik, árulta el Vígh Annamária. Nem biztos ugyanis, hogy a felcseperedő utód lesz az új igazgató. Az utódnevelés "morális kötelesség", emlékezetett minket ismét a lovagi etikára a minisztériumi munkatárs.
Ekkor arra kérdeztünk rá, hogy a párbajszabályzat szerint mikor írható ki az igazgatói pályázat? Informátorainktól úgy hallottuk, hogy Néray ígéretet kapott, akár két évig is a székében maradhat.
"Nincs meghatározva, mikor írjuk ki a pályázatot. Amikor úgy érezzük, hogy lesz elég jelölt. A Ludwig Múzeum vezetése nagyon fontos pozíció."
Mivel a megérzések erejét már nem mertük kétségbe vonni, elbúcsúztunk, megjegyezve: tudomásunk szerint több, hazai és nemzetközi terepen is jegyzett művészettörténész készül a Ludwig múzeum pályázatára, ám éppen a helyzet bizonytalansága miatt nem mernek előállni.