Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA rokoni szál nem játszott szerepet, szakmai konfliktusok vezettek a szakításhoz
Bő három évtizede, harmincegy esztendeje indult az Anima Sound System, s éppen ennyi időt kellett várni az egyik alapító, Prieger Szabolcs első szólólemezére. Amikor ez az anyag megjelent a világhálón, akkor jött ki az Anima a Derkovitsalbumával, de már Szabolcs nélkül. Ő otthagyta anyazenekarát, ugyanakkor létrehozta az AnimaSongS formációt. Az Anima Sound System első korszakát megidéző együttes 2024. május 24-én, pénteken mutatkozik be Szombathely főterén.
Véletlenek összejátszása
A Jelszó című szólóalbum nem előre eltervezett módon készült. Szabolcs a közös munkában, a közösségben, a zenekarban hitt, illetve hisz, de az eltelt több mint három évtized alatt megannyi szerzeménye fiókban maradt, amelyeket nem dolgozott ki az Anima Sound System. Gondolhatnánk, Prieger Szabolcs e vázlatait most leporolta. De halljuk csak őt, hogy s mint alakult a sorsuk.
Tavaly ünnepelte harmincadik születésnapját az Anima Sound System, és Szabolcs úgy érezte, eljött az ideje, hogy megmutassa önmagát: „Milyen, amikor a Prieger Szabi nemcsak megírja a dalokat, hanem szöveget is ír hozzájuk, és fel is énekli azokat.”
A Szabolcs által a videóban említett Korponay Zsófia dzsesszénekes, énektanár, a Szombathelyi Weöres Sándor Színház színművésze, aki nem mellesleg grafikus, könyvillusztrátor.
Új dalok, nem maradékok
A lemezen nem a kimaradt szerzemények kapnak helyet, hanem vadonatúj dalok. Szabolcs szeptember, október táján megírt egy tucat új témát, ezekből készítették el Varga György társproducerrel a szólólemezt. A vázlatok még gitáron, billentyűs hangszeren szólaltak meg. Hogyan lesz az akusztikus gitárzenéből elektromos sound?
Így ment ez az Animában is…
A dalok írásakor – történt az gitáron, avagy billentyűkön – Szabolcs odabent már hallotta a végeredményt.
Szerzői lemez saját szövegekkel
Noha az Anima dalszövegeinek fő szerzője Prieger Zsolt, kezdetekben, miként a zene, úgy a szövegek is közös munkával születtek.
Szabolcs nem tartja magát szövegírónak, ám nem kért fel profit alkotótársnak, azért, hogy a zene mellett a szövegek is olyanok legyenek, akár ő maga. A munkamódszere a klasszikus magyar megoldás: halandzsaénekkel írja a számokat, s abból készül a dalszöveg.
Zenekari és családi szakítás
Mivel Szabolcs bátyja, Zsolt az Anima Sound System tagja, így kiválása egyúttal családi esemény volt. Ám a gitáros-billentyűs távozásában nem játszott szerepet a rokoni szál, szakmai konfliktusok miatt hozta meg döntését. Erről így beszél.
Új időknek régi dalai
Az AnimaSongS az Anima Sound System első négy lemezét (Anima001, Shalom, Hungarian Astronaut, Anima) játssza élőben. A zenekarnak ebben a korszakában több népdalt dolgoztak át, ekkor énekelt velük Bognár Szilvia. S talán nem elhamarkodott kijelenteni, hogy az underground pop vezető együttese volt akkortájt. A későbbiekben az Anima, főleg Prieger Zsolt fékezhetetlen kreativitása okán, minduntalan új és új utakra lépett, ígyrendszeresen meghatározó slágerek maradtak ki a koncertprogramjukból.
Sok szintetizátort használó együttesről lévén szó, a huszonöt-harminc évvel ezelőtti számok hangzása az akkori technikához kötődik, amely technika mára jócskán megváltozott, mi több, változik napról napra, így az eredeti megszólalás rekonstruálása nem is olyan egyszerű. Erről Dénes Szilveszter beszél.
A lemez ITT meghallgatható.
Rovataink a Facebookon