Közel a magyar Mona Lisa nagy napja
További Senki többet, harmadszor cikkek
- Elsőként tekinthettük meg Munkácsy Mihály soha nem látott képét
- 28 millió forintért kelt el az erotikus kisugárzású remekmű: egy gyümölcstál
- Ismét világrekord eladási árakra készülnek a Virág Judit Galériában
- 155 millió forintért kelt el egy Munkácsy-festmény a Virág Judit Galéria aukcióján
- Gondosan ápolják az örökséget, amelyet most az egész ország felfedezhet magának
Több mint két évtized után újra aukcióra kerül Gulácsy Lajos kivételes remekműve, a Régi instrumentumon játszó hölgy, amelyet 2002-ben a szakma és a műgyűjtők a magyar Mona Lisának is neveztek. A festmény 2002-ben a Virág Judit Galéria árverésén abszolút magyar leütési rekordot ért el 95 millió forintos eladási árával. A sokáig elveszettnek hitt, majd a csodával határos módon előkerült alkotás Gulácsy kevés nagy méretű, megmaradt olajfestményeinek egyike, a magyar festészet remekművei tartozik.
Több mint 20 éve várnak erre a pillanatra a műgyűjtők: ismét megszerezhetővé válik Gulácsy Lajos ikonikus remekműve. 2002-ben hatalmas szenzáció volt a Régi instrumentumon játszó hölgy című olajkép felbukkanása, hiszen a művészettörténészek úgy tudták, hogy a remekmű a II. világháborúban megsemmisült. A Virág Judit Galéria bocsátotta aukcióra a festményt, 2002-ben 28 millió forint volt a kikiáltási ára, és hosszúra nyúlt licitharc után az akkori magyar aukciós rekordot jelentő 95 millió forintig kúszott fel az összeg.
2023-ban a festmény 100 millió forintos kikiáltási árról indul a Virág Judit Galéria év végi, klasszikus festményeket felvonultató árverésén december 16-án.
Nyoma veszett a képnek
1912 nyarán Gulácsy alföldi körútra indult a festményeivel, a Régi instrumentumon játszó hölgyet ekkor adhatta el. Ezután nyoma veszett a műnek. 1960-ban kezdték el a művészettörténészek keresni a festményt, ám mivel Gulácsy Lajos életművének nagy része elpusztult vagy szétszóródott a II. világháborúban, joggal gondolhatták, hogy ez a kép is megsemmisült. A festmény végül egy magángyűjteményből került 2002-ben a galériába.
A művészettörténészek szerint ez kép nem portré, hanem a művészet lényegéről – a természet, a zene, a szépség egységéről – tett ihletett vallomás. A művet szimbolikája és a hölgy titokzatos mosolya miatt joggal nevezik a magyar Mona Lisának. Gulácsy fogékonyságot mutatott a zene iránt, egységben látta a hangok és a színek világát. A hárfázó nő alakja antik hangulatot idéz meg, a hölgy egyszerre égi és földi teremtmény, aki a valóság és a művészet között lebeg.
Megtekinthető a Virág Judit Galériában
Gulácsy az egyik legkeresettebb magyar festő, a nagyközönség újra felfedezhette a fantasztikus életművét a Magyar Nemzeti Galéria idei kiállításán, ahol többek között ezt a festményt is megtekinthették a látogatók tízezrei.
Ez egy csodálatos festmény, Gulácsy kevés megmaradt, magángyűjtők számára is megszerezhető nagy méretű olajképeinek egyike. Egy ilyen ritkaságra sokszor évtizedeket kell várni. Büszkék vagyunk arra, hogy ismét a kép életének részeseivé válhatunk. December 16-án a Kongresszusi Központban az eddigi egyik legfontosabb aukciónkra készülünk, hiszen Gulácsy mellett egy kivételes Tihanyi Lajos-kép is kalapács alá kerül
– mondja Kelen Anna, a Virág Judit Galéria művészettörténésze.
A nagyközönség az árverésig két héten át ingyenesen megtekintheti Gulácsy Lajos festményét a Virág Judit Galériában az aukció többi darabjával együtt. Ott lesz többek között Tihanyi Lajos budapesti látképe is, amelyet több mint 100 éve nem láthatott a publikum.
Rovataink a Facebookon