Ezt a lemezt adja karácsonyra, ha csalódást szeretne okozni
További Stenk cikkek
- Egy majdnem tökéletes élet, amelyet mindenki irigyel és gyűlöl
- Már a diszkók sötétjében is mozgósítanak
- Új dallal rukkolt elő Korda György és Balázs Klári
- A bántalmazás adott ihletet a magyar csapatnak, most fojtogató érzésről énekelnek
- Ezek a dalok kivágták a biztosítékot, beledurrantottak a nullás lisztbe
Hát igen. Akkor a legnehezebb írni egy albumról, ha se nem jó, se nem rossz. Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy szimplán unalmas. Színházi közhely – egy volt tanárom kedvenc gondolata –, mely ilyen esetekben többszörösen igaz: az ember legyen baromi jó, vagy totálisan rossz, de semmiképp se legyen középszerű, mert arra senki sem kíváncsi. Most sajnos mégis ez történt. A legújabb, számszerűsítve tizedik stúdióalbuma a kanadai rockzenekarnak – melynek becses neve Nickelback –
nem sikerült épp a legizgalmasabbra.
A közhelyes, jellegtelen dalok, a saját maguk által féltucatszor felhasznált dallamívek és szövegrészletek, valamint a szimplán, dinamikailag egy helyben toporgó nóták vegyes felvágottja érdektelenné teszi a lemezt, a harmadik dal után nincs kedv továbbhallgatni. Mi mégis megtettük, és itt az eredmény. Ez a Get Rollin’.
Slágergyár slágerek nélkül
A lemezt megelőzően három dal jelent meg, hogy feldobja a hangulatot, ezek a lemez sorrendben első, harmadik és negyedik dalai, a San Quentin, a Those Days és a High Time. Érdekes, hogy ha végigvizslatjuk a daloknál feltüntetett szerzők neveit, nagyjából a nóták felénél egyedül Chad Kroeger, a banda frontembere jelenik meg. Mondjuk, nagy különbség nincs hangzásban ott, ahol mások is szerepelnek, de hogy ez jogdíjakban milyen megoszlást hoz maga után, sajnos ismeretlen előttünk. Amúgy a lemez fájdalmasan slágergyár alapkoncepciójú, hisz két kivétellel minden szám három és négy perc közé esik –
mely nem lenne baj, ha tényleg gyártaná a slágereket.
A banda előző lemeze, a 2017-es Feed The Machine, bár nem volt nagy siker, azért próbálkozott egy-két új ötlettel. Ezzel szemben a Get Rollin’ olyan, mintha a Dark Horse zúzós felét kevertük volna az All the Right Reasons balladisztikus felével. Még pár helyen szemtelen öndallamlopásokat – amennyiben ilyen létezik – is fel lehet fedezni. Nincs előadó a világon, akitől elvárható, hogy minden albuma izgalmas legyen, egyedi és nulla százalékban önismétlő, mégis érződik, hogy mikor törekszik rá valaki, és mikor nem. Számomra rejtély, hogy mi volt a gondolat a „dobjunk ki még egy albumot” vonalon túl a banda fejében, mert semmilyen vállalt kockázat, semmilyen új ötlet, de még a komfortzónán belüli slágeresség sem fogant meg a lemezen.
Kicsit a mélyére nézve rögtön a kezdő nóta, a San Quentin egy jó kis zúzós, már-már metálos fricskával induló lökése reménnyel tölti el a hallgató füleket. Egy harapós riff sosem baj, az énekes is tisztességesen megjelenik, aztán... hát, semmi. A dinamika megragad, az ötletet nem bontják tovább. Van egy-két ütős riff díszítésnek, de ez csak egy kellemes színt ad, energiában nem pótolja a hiányt. Autózós nótának nem rossz, de ennyi. A gitárszóló egyéb iránt tisztes, de rövid és csak tölt, nem ad hozzá nagy megfejtést.
Hasonló a betegsége a második nótának, a Skinny Little Missynek. Van egy jó dallam, és azt pörgetik körbe-körbe, amíg bele nem dőlünk a kardunkba, majd jön egy gitárszóló, ami a San Quentinhez hasonlóan, szintén túl rövid,
pedig ebben egy egész tisztes potenciál is volt, hogy a végén valami katarzisszerűt adjon.
A két slágerként tálalt dal, a Those Days és a High Time jön ezután. Nem látom értelmét, hogy részletesebben kivesézzük őket, tekintve, hogy mindkettő egy tipikus nyári, autózós nóta, semmi több. Talán még az utóbbi, a High Time ad valami érdekes felütést az elején. Az énekdallam nem kimondottan izgalmas, de a választott hangszínek azért mókásak, aztán az echte country refrén kicsit élét veszi az ötletnek, és leül a dal.
A soron következő Vegas Bomb úgy indul, mint valami igazán veretős metálnóta, aztán vissza is csöppenünk a Dark Horse hangzásvilágába, és vége. Itt is van egy túlságosan rövidre csonkított szóló, ami akár a lemez védjegye is lehetne.
Van remény a tengerparton
Majd a Tidal Wave. Az egyetlen dal talán a lemezről, amit ismétlős listára tűznénk. Ez kicsit idegen a Nickelback szögegyenes világától, kicsit 90-es évek, kicsit indie rock, kicsit alter, valahogy van benne egy koszosság, ami elsőre zavar, de aztán belesimul az ember fejébe. Ez egy jól sikerült dal. Mintha a tengerparton autóznánk, mikor a hold olyan erősen világít, hogy maga a part is fényben úszik.
Viszont eddig tartott a jó világ. A Does Heaven Even Know You're Missing? egy olyan csodás, varázs négy akkordra épülő nóta, ami már-már bosszantóan sablonos. De ez csak a refrénben csúcsosodik ki, mikor kapunk egy kvázi Photograph és az If Everyone Cared dallamvilágát vegyítő hangzást,
mely jellegtelenné teszi a két alapul vett, egyébként igazán jó dallamívet.
A Steel Still Rusts sem javít semmit a helyzeten, majd a Horizon hoz be egy falatnyi módon, de értékelhető refrénhúzást. A törések és a szerkezet itt sem segíti elő a dal egészének dinamikáját, de vannak benne fenntartható ötletek. A Horizonra reagál a Standing In The dark elején hallható, torzított intró, így egy elegáns csavarral köti össze a két dalt. Sajnos utóbbi nem tudja fenntartani az energiákat, még akkor sem, ha a verze kelt bennünk némi érdeklődést.
Aztán zárszóként jön a Just One More, ami kicsit mint a Power Rangers betétdala indul meg. Egy heavy metal hatással húz be minket a csőbe, majd megint egy szimpla Dark Horse zenei világ következik. A verze hirtelen kiürülése és effektjei egy érdekes kísérlet, mely irány akár működhetne is, de sajnos nem tartja ezt az egész nóta, így kicsit szétesik, pedig a lehetőség adott volna. Félig lépkedős, ős-Nickelback, félig alternatív, modern pop-rock.
Sajnos a két fél nem kerül összhangba.
Összegezve: érthetetlen, hogy mi a hosszú távú értelme egy olyan lemeznek, ami nem tesz hozzá egy halovány színt sem egy banda életművéhez. Lehet azt mondani, hogy az ő szintjükön már nincs erre szükség, és azt tesznek, amit akarnak, de egy középszerű lemezzel csalódást okozni a közönségnek azért fájó, főleg, ha az előadó is úgy gondolja, hogy neki aztán teljesen mindegy. Azok a zenekarok és előadók, akik a közönségükre való tekintettel minden albumba beleteszik a kemény munkát és az ütős slágerek élményét, fennmaradtak a könnyűzene világában hosszú-hosszú ideig.
Ha a Nickelback kitűz egy koncertet, valószínűleg sokan elmennének rá, hogy meghallgassák a How You Remind Me-t, vagy a Rockstart, de nem ezt a lemezt. Egy zenekar, ami végig fenntartja a világ érdeklődését újabb és újabb gyöngyszemekkel, képes a saját közönségét is bővíteni és erősíteni. Jelenleg úgy fest, a Nickelbacknek esze ágában sincs semmi ilyesmi, pont elég nekik az, ha csak vannak, és nem veszítenek sok rajongót. Persze akadhat, hogy valakinek ez a lemez bekerül a favoritok közé. A dolog szépsége, hogy a zenei ízlés szubjektív. Szóljon tehát ma a Nickelback és a Get Rollin’!
(Borítókép: Nickelback 2022. szeptember 24-én. Fotó: Jeremy Chan/Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Be akarták záratni az iskolát, a tanárok csellel próbálták megmenteni
Riccardo Milani történetében az oktatási intézmény a civilizáció bástyája.
január 11., 08:07
- Kultúr
Amerikában világsztár volt, ő mégis Budapesten maradt meghalni
57 éve követett el öngyilkosságot az egyik leghíresebb magyar dalszerző.
január 11., 08:09
- Mindeközben
Sofía Vergara a nála 12 évvel fiatalabb Lewis Hamiltonnal alkothat egy párt, a lesifotók legalábbis beszédesek
24 perce
- Mindeközben
Csézy nem viseli könnyen várandósságát: „Nem nagyon emlékszem már, milyen az, ha jól vagyok”
1 órája
- Kultúr
A minisztérium meglépte: Zalán János lett a Kolibri Színház igazgatója
Pont került a fővárosi teátrumok igazgatóválasztási ügyének végére.
január 10., 16:34
- Kultúr
Van olyan ország, ahol a kormány 23 milliárd forintot sem sajnál kiadni egy szoborért
Közpénzből fizetnék.
január 10., 17:06
- Kultúr
A bántalmazás adott ihletet a magyar csapatnak, most fojtogató érzésről énekelnek
Januárban sem maradunk új zenék nélkül.
január 10., 19:49
- Mindeközben
Lakatos Márk 50 éves lett: Nagy levegő kellett ahhoz, hogy bátran a szemébe nézve hangosan köszöntsem
2 órája
- Címlapon
Itt a tűzszünet, amely megállítja Izrael és a Hamász háborúját
Egyben utat nyit a túszok elengedésének mindkét oldalon és a jövőbeni újjáépítésnek.
2 órája
- Mindeközben
Timothée Chalamet vörös szőnyeges bevonulása olyan erősre sikeredett, hogy most mindenki róla beszél
4 órája
- Mindeközben
Inkább nem adta el a Kincsvadászoknak festményét a tulajdonos, mikor megtudta, mennyiért és milyen célra használnák
5 órája
- Kultúr
Trágyával kenték be a felbecsülhetetlen értékű festményt
Az akcióban két lány és három fiú vett részt.
január 10., 20:09
- Kultúr
Új magyar film érkezik a mozikba, akár az év egyik legjobb alkotása is lehet
Megérte rászánni az időt.
3 órája
- Kultúr
Ilyen naiv riportert még sohasem láttunk a képernyőn
Philomena Cunk megint hozza a kötelezőt.
január 11., 13:22
- Kultúr
Kilencvenéves lenne a történelem legnagyobb hatású rocksztárja
Elvis slágereivel és csípőmozgásával megőrjítette az 50-es, 60-as évek ifjúságát.
január 8., 09:43
- Kultúr
Ganxsta Zolee: Ha nincs zene, meg a színház, akkor én egy koldus vagyok
Harmincéves jubileumára készül a Ganxsta Zolee és a Kartel.
január 8., 17:37
- Címlapon
A babaváró sorsára juthat a munkáshitel
A bankok versenyeznek az ügyfelekért, érdemes figyelni az ajánlatokat.
3 órája
- Címlapon
Orbán Viktor egy budapesti konferencián vesz részt Trump beiktatásakor
Kihagyja az eseményt a miniszterelnök.
7 órája
- Címlapon
Kórházban ápolták Ursula von der Leyent, amit megpróbáltak eltitkolni
Szóvivője korábban erről hallgatott.
3 órája
- Mindeközben
Krausz Gábor és Mikes Anna eljegyzésük részleteiről mesélt: „Mire visszanéztem, ő már előttem térdelt”
6 órája
- Kultúr
Tömegsír volt a játszótér alatt, a bulinegyed közepén
Nyolcvan éve szabadult fel a budapesti gettó, emlékére különleges jelek kerültek a járdákra.
január 11., 10:27
- Kultúr
Hatalmas botrányba fulladhat a fővárosi színház igazgatóváltása
A kérdés az, hogy a minisztérium Zalán Jánost szeretné-e kinevezni az intézmény élére.
január 10., 06:18
- Kultúr
Nagy kihívás elé néz az Operaház fiatal sztárja
Rajna Martin a Luxemburgi Filharmonikusok zeneigazgatója lesz.
január 10., 06:24
- Címlapon
Megszólalt a bíróság döntésével kapcsolatban a Viking Sigyn kapitányának védője
Évekbe telhet, mire lezárul a büntetőper a bíróságon.
2 órája
- Kultúr
Magyar illusztrátor készített posztert az új Star Wars-sorozathoz
A művész videójátékhoz hasonlító pixeles grafikáját átjárja a 80-as évek hangulata.
január 9., 17:39
- Kultúr
Angelina Jolie legújabb filmje elképesztő alkotás, mégis lelombozó
Az opera egyik legfényesebb csillagát alakítja a Maria című filmben.
január 9., 19:12
- Címlapon
„Sz.rból várat? Megpróbálok!” – Lázár Jánost tüntetők fogadták Miskolcon
A miniszter ígéretet tett az aktivistáknak.
2 órája
- Címlapon
Újabb ország szánta rá magát drasztikus lépésre a folyamatos orosz rakétatámadások miatt
13 órája
- Kultúr
Sürgősen vérkészítményre van szüksége Solymosi Bálint költő-írónak
Összefogás indult a József Attila-díjas író-költő megmentésére.
január 9., 10:38
- Címlapon
Tarjányi Péter: Az Egyesült Államok magyarázattal tartozik Magyarországnak
A szakértő az Index műsorában kommentálta Rogán Antal ügyét, a háborút és a békekötést.
20 órája
- Címlapon
Hirtelen előkerültek a magyar startupok, és meg is váltják őket
Ismét beindulhat az aranyláz.
2 órája
- Címlapon
Több mint kétszáz autó vonult fel a budapesti taxistüntetésen
Az Országos Taxis Szövetség elnöke okafogyottnak nevezte az eseményt.
4 órája
- Címlapon
Csökken az államilag finanszírozott helyek száma a felsőoktatásban 2025-től
Csak két egyetemen nő a támogatott hallgatók száma.
2 órája
Rovataink a Facebookon