Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMBohém helyett majdnem mongol rapszódia lett a Queen egyik legnagyobb slágerének címe
További Stenk cikkek
Talán nincsen olyan zenekedvelő, sőt legalább a legnagyobb slágerekkel tisztában lévő személy, aki ne ismerné fel a „Mama” felkiáltással kezdődő sorból a Queen Bohemian Rhapsody című slágerét, a dal most széles körben is bemutatott kézirata azonban bizonyítja, sem a szám címe, sem az ikonikus sorok nem hangoznának ma így.
Ha pedig időközben Freddie Mercury nem változtatja meg eredeti ötleteit, a dal címe ma egészen biztosan más,
Mongolian Rhapsody, azaz mongol rapszódia lenne.
Mindez Freddie Mercury eredeti, korabeli kézirataiból derült ki – szám szerint 15 oldalnyi jegyzetből –, amelyet az énekes kézzel vésett fel 1975-ös slágerének komponálása közben. Ebből derült ki, hogy a népszerű sláger nevében sem volt sokáig biztos az énekes, aki az oldal tetején végül áthúzta a mongol szót, és lecserélte a ma is ismert verzióra, a bohémra.
Did you know ‘Bohemian Rhapsody’ was originally titled ‘Mongolian Rhapsody’?
— Sotheby's (@Sothebys) May 31, 2023
Written entirely by Freddie Mercury, a never-before-seen early draft reveals untold insights into one of the greatest pop songs of the 20th century.
Read more: https://t.co/m8t4hoE39s pic.twitter.com/hlSHvhxCOD
A vázlatok más, látszólag félbehagyott vagy átdolgozott ötleteket is feltártak, köztük olyan alternatív sorokat, mint például a dal egyik legismertebb sorát, ami a mostani „Mama, just killed a man” helyett, „Mama, there's a war began” volt a kézirat szerint, azaz az emberölés helyett először egy elkezdődött háborúról írt és énekelt Freddie Mercury – szúrta ki a CNN.
A rég elveszett jegyzeteket fekete golyóstollal írták fel egy naptár aljára, amelyet egy már megszűnt légitársaság, a British Midland Airways készített még 1974-ben. A Queen a következő évben rögzítette a Bohemian Rhapsodyt, amely a banda meghatározó slágere lett, a világ országaiban a slágerlisták élére került – beleértve a Mercury szülőföldjét, az Egyesült Királyságot is, ahol több mint 2,6 millió példányban kelt el, és továbbra is minden idők harmadik legkelendőbb kislemeze.
A leiratot pedig hamarosan valaki meg is kaparinthatja, ugyanis a kézirat az énekes mintegy 1500 személyes tárgya között van, amelyek a londoni Sotheby's aukciósház szeptemberi árverésén kalapács alá kerülnek. A javakat Mercury közeli barátja, Mary Austin árulja, aki az énekes 1991-ben bekövetkezett halála után örökölte birtokának nagy részét, és gondoskodott az énekes egykori londoni otthonáról – és annak tárgyairól, beleértve a dalszövegvázlatokat is.
Rovataink a Facebookon