A Fekete Zaj fesztiválon lépett fel a német Atari Teenage Riot. A csapat két tagjának a koncert után tettünk fel kérdéseket. Pontosabban próbáltunk, de Alec Empire-ből csak úgy dőlt a szöveg, alig lehetett megszakítani egy pár pillanatra, a zenekar másik tagja, Rowdy Superstar egy rövid megszólalás után át is kapcsolt unottan várokozó módba. Empire viszont boldogan beszélt nekünk a mai elektronikus zene és az Atari Teenage Riot kapcsolatáról, magyar producerekről és az egyre erősödő radikális szélsőjobbról.
Egy ismerősöm ott volt idén a csehországi Brutal Assault metálfesztiválon, ahol állítólag arról beszéltetek, hogy jobban szerettek ilyen helyeken fellépni, mint egy elektronikus zenei eseményen, ahol a közönség sokszor értetlenkedve fogadja a zenéteket.
Alec Empire: Azt nem mondanám, hogy az elektronikus zenei fesztiválok rosszabbak, de oda más miatt mennek az emberek. Sokan azt hiszik rólunk, hogy mi is valami újkori EDM őrület vagyunk, és valljuk be, az olyanoknak, akik csak be akarnak rúgni vagy tépni, és egy jót tombolni, a mi zenénk is tökéletesen megfelelhet. Vagy csak ránéznek a színpadképünkre, és azt hihetik, hogy valami fashion banda vagyunk gitárok nélkül. Pedig minket nem is igazán lehet műfajilag kategorizálni, mi már akkor ilyen zenét csináltunk, amikor az EDM még gondolatban sem létezett.
Kevés jobb párosítás létezik a Fekete Zaj fesztiválnál és az Atari Teenage Riotnál. Alec Empire-ék lázongó elektronikus hardcore-ja pont egy ilyen kívülálló underground eseményre való csak egyedül az nagy kár, hogy szabadtér helyett koncertteremben kellett játszaniuk. Pedig egy több ezres tömeg előtt ebből akár súlyos zavargások is lehetettek volna (ahogyan előfordult már náluk), de így csak a szolid tombolás maradt.
Az Atari Teenage Riot kicsit olyan, mintha a Prodigyt egy rakás nagyon dühös anarchista punk csinálná. Antifasiszta, náciellenes szemléletmód, erős társadalomkritika és rendkívül tudatos szövegvilág jellemzi őket, amihez brutális elektronikus hangzás csatolnak. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy minden egyes szót értettem a Dürer kertes fellépésükből, de például külön szántak pár mondatot a bebörtönzött Anonymous hackerekről és az Occupy mozgalmaknak, de a kedvenc kétségtelenül az a sor volt, hogy „We are Atari Teenage Riot and we are from the internet”. Az ilyen kiállásokat aztán kőkemény veretés követte, volt itt minden a happy hardcore-tól a jungle-ön át a mai modern electróig.
Idén is megrendezik Magyarország első számú undeground fesztiválját, a mátrai Sástóról a Dürer Kertbe költöző Fekete Zajt. A három plusz egy ráadás napból álló eseményre ráadásul olyan kultikus előadók jönnek fellépni, mint a punklegenda Jello Biafra, a német Atari Teenage Riot anarchista elektronikus hardcore vagy Andy Cairs, a Therapy? alapítója és frontembere. Rajtuk kívül hatvan, a klubéletből ismert magyar zenekar is fellép.
Az augusztus 16. és 19. között megrendezett fesztivál első napján Alce Empire zenekara, az Atari Teenage Riot lesz a fő fellépő. A három évvel a berlini fal leomlása után alakult zenekar magát digitális hardcore-nak hívja, és zenéjükben komoly szerepet kap a politika, az anarchizmus és az antifasizmus. Az együttes a neonáci mozgalmak ellen indult, és a punkzene keveredik benne a német elektronikával. 2000-ben feloszlottak, hogy aztán tíz évvel később újra összeálljanak, most pedig Steve Aoki Dim Mak kiadójánál vannak, de esetükben szó sincs parasztvakító stadionelectróról. Többször be is tiltották őket, és számos súlyos zavargásokat okozó koncertjük volt, köztük a legendás '99-es berlini utcai bulijuk, aminek a rohamrendőrök vetették véget, és bilincsben vitték el a tagokat. A nyitónapon rajtuk kívül lesz még Hangmás, Tej és Kanagawa a holland Rosa Menkmannal párban.
Rovataink a Facebookon