Mit kezdtek a magyar kommunisták Pol Pot koponyáival?
Világesemények dióhéjban. Ez volt a címe a szocializmus külpolitikai folyóiratának, amiben viszonylag röviden, sok képpel világították meg az elvtársak a külpolitikai események hátterét.
Ebben az újságban az olvasók kérdéseket is feltehettek, a szerkesztőség pedig legjobb tudása szerint válaszolt. Olyan kérdést persze nem lehetett feltenni, hogy mikor kotródnak ki végleg az ideiglenesen itt állomásozó szovjet csapatok, de Kalmár József debreceni olvasó megkérdezhette azt, hogy mi történik valójában Kambodzsában.
Az 1977. novemberi szám volt ez, Pol Pot már harmadik éve volt Kambodzsa korlátlan ura. Zavarba ejtő volt a kérdés, mivel Pol Pot mégiscsak a Kambodzsai Kommunista Párt főtitkára volt, még ha ő nem is a szovjet, brezsnyevista, hanem a kínai, maoista eszméket követte. Az európai kommunista vezetők közül talán egyedül Nicolae Ceaușescuval találkozott. Magyarországon a nevét Csongrád megye őrizte: a nyolcvanas évek elejétől Pol Pot megyének hívták talán még a pártban is a keményvonalas, Komócsinok uralta Csongrád megyét.
Pol Pot a kommunista-maoista eszmék jegyében gyilkolt meg a hetvenes évek második felében, figyelem, 2,7 millió embert, további félmillió eltűnt, 140 ezer pedig megrokkant. Politikai ellenfelein kívül kiirtotta az értelmiséget, buddhista papokat, kisebbségeket, az éppen az országban tartózkodó külföldieket, megszüntette a pénzt, iskolákat, templomokat, kórházakat rombolt le, tönkretette az úthálózatot, a csatornákat, megsemmisítette az igásállatállományt. (Amikor nem sokkal 1998-ban bekövetkezett halála előtt megkérdezték tőle, miért tette ezt, volt képe azt válaszolni, hogy a végrehajtásért nem ő felelt, nem ismert minden részletet.)
Nem csoda hát, hogy Kalmár József Debrecenből nem tudta, mit gondoljon Kambodzsáról. A lap szerkesztőinek válaszára rányomta bélyegét az első mondat: „Nagyon keveset tudunk mondani olvasónk kérdésére."
Végül a francia kommunista L'Humanité-t idézve (Pol Pot Párizsban tanult, ott ismerkedett meg a kommunizmussal) utaltak finoman, mi is történik az országban:
„Ami Kambodzsát illeti, gyakorlatilag teljesen elvágták az országot a külvilágtól. A hivatalos nyilatkozatokon és a Phnom Penh-i rádió által közölt vezércikkeken kívül az egyetlen információ, amely rendelkezésünkre áll, a menekültektől származik. Még ha a számokra vonatkozó becslések különbözőek is, valamennyi menekült arról számol be, hogy 1975 áprilisa, az ország felszabadulása után állítólag tömeges kivégzéseket hajtottak végre, és a lakosságot olyan mértékben szorítják korlátok közé, amely nehezen egyeztethető össze a demokráciával és az egyéni szabadságjogok gyakorlásával."
Pol Pot rémuralma még két évig tartott, a Kambodzsába bevonuló vietnami csapatok távolították el hatalmából. Az országa ellen még évekig gerillaháborút folytatott, távollétében halálra ítélték, 1997-ben elfogták, házi őrizetbe helyezték, rá egy évre meghalt.