Akit már életében kikiáltottak az Antikrisztusnak
Nemrégiben volt Aleister Crowley halálának évfordulója. Eme nem kerek dátum alkalmából emlékszünk meg rendhagyó módon a nyugati ezoterizmus egyik jelentős alakjára, aki még életében mindent megtett, hogy egyetlen társadalmi kategóriába se férjen bele.
Crowley egy tehetős brit család elkényeztetett gyermekeként született 1875-ben, de édesapja 11 éves korában bekövetkezett halála jelentős törést jelentett életében. Mivel apja halála után egész fiatalon jelentős vagyont örökölt egy darabig élte az aranyifjak gondtalan életét, érdeklődése azonban hamar az okkultizmus felé fordult. A paranormális, és metafizikai kutatásokat végző Arany Hajnal Hermetikus Rend után megalapította az Argentum Aurum, majd a Thelema rendjét.
Pár évvel később a német eredetű Ordo Templis Orientalis tagja lett. A szabadkőművesség mintájára létrehozott szervezetet saját képére formálta. Bizarr rituáléival, szabados szexuális életével, nyilvános droghasználatával, önmagára aggatott 666-os Bestia becenevével, és erős keresztényellenességével hamar kivívta a különböző felekezetek haragját és már életében az Antikrisztusnak nevezték. Bár többször közvetlenül tagadta, hogy sátánista lenne, szimbólumai és szokásai képezik a modern sátánizmus egyik alapját.
Szinte egész életében az okkult tudományokat kutatta, így jelentősen hozzájárult a nyugati ezotéria fejlődéséhez. Az 1944-ben megjelent Thot könyvében bemutatott tarot kártyája az 1909-es Rider-Waite tarot módosított változata. Különböző betegségeinek, köztük asztmájának enyhítésére szedett heroin újra függővé tette, és betegségek, valamint a droghasználat szövődményeiben halt meg 1947-ben.
Jelentős ezoterikus életművén túl hatást gyakorolt a szcientológia megalapítójára L. Ron Hubbardra, megjelent a Beatles egyik lemezének borítóján, Ozzy Osbourne-t sem túlzás Crowley követőjének nevezni, és végül de nem utolsósorban az Odaát című, 15 évadot megélt sorozat egyik legjobb karakterének, a vaskos brit akcentussal beszélő Crowley nevű démonnak is az ihletője.