Éhes borz bukkant ókori kincsekre Spanyolországban
Egy vélhetően éhes borz ásott ki az ókori római korból megmaradt pénzérméket egy spanyolországi barlangban. A régészek úgy vélik, az állat a 2021. áprilisi hótakaró miatt költözött az észak-spanyol Asztúria tartomány Grado városa mellett található La Cuesta-barlangba, ahol 209 pénzérmét találtak meg a borz ásta kotorék segítségével.
Az érméket egy helyi férfi, Roberto García fedezte fel, aki értesítette a hatóságokat, azok pedig szakértőket hívtak a helyszínre. A állat által kiásott lyukon keresztül egy üreget találtak, ahol az időszámításunk szerinti 200 és 400 között Konstantinápolyban (Isztambulban), Londonban, Rómában, és Szalonikiben vert réz-, valamint bronzérmék feküdtek. A felfedezésről a Madridi Autonóm Egyetem munkatársai tanulmányt is közöltek a spanyol egyetem régészeti szaklapjában.
Alfonso Fanjul, az egyetem munkatársa szerint az érméket az északról támadó barbárok elől menekülők rejthették el a barlangokban, majd hagyhatták hátra, így jól használható lenyomatai a korszaknak. A kutatók további, részletes elemzést terveznek, és nem zárták ki annak a lehetőségét sem, hogy a közelben több érdekes leletet fedeznek majd fel, írja az El Pais spanyol lap.
Az érméket felfedező borz sorsáról sajnos nem tudni.