Hetvenöt éve tömjük magunkba a löncshúst
Kérnénk szépen homárt Thermidor-módra krokettel és fűszeres sajtmártással, Provence-i szervírozással, mogyoróhagymával, padlizsánnal, szarvasgombás pástétommal körítve és brandyvel locsolva, tojásrántottával a tetején. Meg egy kis spamet.
1937. július 5-én az austini Hormel Foods vállalat jóvoltából piacra kerül a húsipar és a konzervipar szerelemgyereke, a sertésből készült vagdalthúskonzerv. A Spam műfajteremtő termékké vált: Magyarországon löncshús néven ismert verziója elmaradhatatlan volt a közértek polcairól. A fenti, magazinokban közölt reklám szerint reggelire, ebédre és vacsorára egyaránt remek a Spam. (Fotó:
Hormel Foods)
A Minnesota állambéli Hormel gyár látképe. A Hormel Foods Co. egy 1891-ben alapított kis családi vállalkozásból (George A. Hormel & Company) nőtte ki magát húsipari óriássá, ami szerepel az Forbes magazin ötszáz legnagyobb amerikai vállalatot összegző listáján is. 2011-ben a cég évi 7,22 milliárd dollár bevétellel és 395,6 millió dolláros profittal 325. volt a listán. (Fotó:
Hormel Foods)
1946. Jay C. Hormel, az austini Hormel Foods húsipari cég alapítójának, George A. Hormelnek fia a cég könyvelői irodájában. George A. Hormel ebben az évben hunyt el, fia lett a cég igazgatótanácsának elnöke. Jay C. Hormel előtt az asztalon a cég világszerte ismert terméke, két kevésbé ismert produktum társaságában. (Fotó:
Wallace Kirkland. / Europress / Getty)
Készül a Spam, az előfőzött sertéshúsból - lapockából, sonkából és kocsonyából - só és fűszerek hozzáadásával készült vagdalthúskonzerv. Maga a Spam név a "fűszeres sonka" - sp(iced h)am - szavak összedolgozásából született. (Fotó:
Hormel Foods)
A Life magazin 1939. november 6-i számában többoldalas nagy riportban foglalkozott a Spamet gyártó céggel. (Fotó:
Life)
Austin város büszkesége, a több ezer alkalmazottat foglalkoztató élelmiszeripari üzem egy XX. század eleji képeslapon. (Fotó:
Kung Fu Grip / flickr)
Spam natúrszelet. A Hormel-féle löncshús hamar az amerikai étkezési kultúra részévé vált, a magazinokban receptek, hirdetések tömkelege ajánlotta fogyasztásra, és hamar megjelentek a piacon a konkurens húsipari cégek saját vagdalthúsos konzervei is. (Fotó:
Ralph Morse / Europress / Getty)
A II. világháború alatt a cég termelésének 65 százalékát az Egyesült Államok kormánya vásárolta fel. (Fotó:
Hormel Foods)
Az asszonyok a konzervgyárban dolgoztak, a férfiak a fronton konzerveken éltek. (Fotó:
W. Eugene Smith / Europress / Getty)
A háborús gazdálkodás körülményei között spórolni kellett a színes csomagolóanyaggal, ezért a negyvenes évek elején egyszerű kék papírcímkét kapott a Spam konzerv. (Fotó:
Hormel Foods)
1955. Húskonzerves csemegebolt az arkansasi El Doradoban. A pulton többféle Armour márkájú löncshús látható, Mrs. W.R. Menefee és kisfia, Marc láthatóan a bőség zavarával küzdenek. (Fotó:
A. Y. Owen / Europress / Getty)
Érdekes kétoldalas hirdetés a Life magazin egyik 1967-es számában. A Nemzeti Futball Liga hivatalos edzéstáplálékai között ott vannak a Hormel húskészítményei is. (Fotó:
Life)
Clement Freud angol író, műsorvezető és kutyája. A véreb előtt egy New Chunky Meat kutyaeledeles konzerv, ami tulajdonképp löncshús a javából. (Fotó:
Duffy / Europress / Getty)
Ilyen volt egy konzervekből nagy műgonddal elkészített vacsora a hatvanas években. (Fotó:
Tom Kelley Archive / Europress / Getty)
A márka igazán világhírűvé válásához hatalmas lökést adott, amikor az angol humor etalonja, a Monty Python csoport egy három és fél perces jelenetet készített Spam címmel 1970-ben. (A képen a humoristacsoport három tagja: Terry Jones, John Cleese és Graham Chapman.) (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
A Monty Python Repülő Cirkusza című tévésorozat 25. részének végén leadott jelenet az egyik legnépszerűbb skeccse a csoportnak. A jelenetben egy kifőzdés kergeti az őrületbe két vendégét azzal, hogy az étlapon lévő ételek mindegyikében - még a legkifinomultabb gasztronómiai alkotásokban is - van egy kevés, de inkább sok Spam. Mindeközben az ott fogyasztó vikingek olykor dalban törnek ki, hogyaszongya: "Spam, spam, spam, spam, spam ... spam, spam, spam, spam ... drága spam, csodás spam ..." A jelentben szerepet kap egy magyar turista is (John Cleese alakítja), de ennél többet nem mondhatunk, nézzék meg a 25. részt. (Fotó:
Monty python's Flying Circus)
1995. Import árucikkeket kínáló dollárbolt Kubában, a polcokon vagdalthúskonzervek. (Fotó:
Ips Lerner / Europress / Getty)
Ünnepel a Hormel-család. 1999-ben James C. Hormelt, a cégalapító George A. Hormel unokáját luxemburgi nagykövetnek nevezték ki. Hormel diplomáciai kiküldetése vitákat váltott ki, sokan ellenezték kinevezését homoszexualitása miatt. (Fotó:
Mario Tama / AFP)
2003. Spam Jam, azaz löncshúsfesztivál Hawaii-on. A szigeten a háborús időkig visszanyúló hagyománya van a Spam-fogyasztásnak, a szegény helybéliek annak idején ugyanis nagy becsben tartották a számukra viszonylag drága húskonzervet. (Fotó:
Phil Mislinski / Europress / Getty)
A wahiawai McDonald'sban löncshúsos reggelit fogyaszt Carlos Diaz főtörzsőrmester. Hawaii-n annyira népszerű a Spam, hogy a helyi McDonald's kísérletből felvette étlapjára a Hormel gyár termékét. (Fotó:
Getty Images / Europress / Getty)
A Hormel Foods egyébként egyáltalán nem orrolt meg a Monty Python csoportra, olyannyira nem, hogy büszkén adták nevüket és terméküket a dologhoz. Az együttműködésből 2004-ben színdarab is született, az 1970-es jelenet ihlette Spamalot máig sikerrel szerepel a színházak műsorán. (Fotó:
Bruce Glikas / Europress / Getty)
Eric Idle Monty Python-tag Spammel pózol 2005-ös könyvbemutatóján. Idle arcát látva itt érdemes megemlíteni, hogy a számítástechnikai fogalom, az elektronikus levélszemétre használt spam tulajdonképp a Monty Pythonnak köszönhetően terjedt el. A kilencvenes években ugyanis a Spam-jelenet undok és elkerülhetetlen eledeltöltelékét kezdték használni az angol humorra fogékony informatikusok az email postafiókokat elárasztó, kéretlen reklámüzenetek rövid és ötletes megnevezéseként. Ennek a fordulatnak a Hormel Foods már egyáltalán nem örült, noha tenni ellene semmit nem tudtak. (Fotó:
Mark Sullivan / Europress / Getty)
A Spam jelentőségét jól mutatja, hogy Austinban saját múzeumot is kapott a helybéli cég világhódító terméke. (Fotó:
Chicago Tribune / Europress / Getty)
Húsipar a XXI. században: amerikai tulajdonú kínai húsfeldolgozó üzem. (Fotó:
Bloomberg / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon